Kapalı

Banka Döviz Alış Satış Nasıl Yapılır?

Bankalar üzerinden döviz alım satımı yapmak için öncelikle bir döviz hesabı açtırmanız gerekir. Bankada açtıracağınız bir hesapta döviz değişimleri anlık olarak hesabınıza yansıyacaktır. Nitekim bankadaki döviz hesabından istediğiniz zaman döviz alabilir ya da döviz bozdurabilirsiniz. Bu işlemi aynı bankadaki TL hesabınız ile de yapabilirsiniz. Döviz hesapları vadeli veya vadesiz olarak açılabilir. Birikim yapma durumunda aynı zamanda bankalarda da yatırımınızı değerlendirmek isteyebilirsiniz. Bu kapsamda bankalarda açacağınız döviz hesapları üzerinden hem birikim yapabilir hem anlık olarak döviz değişimlerini değerlendirebilirsiniz.

Müşteriler vadesiz hesaplarda tuttukları paraların bankalara mevduat kazandırdığını bilir. Ancak paranızı öylesine bırakmaktansa döviz hesabı da açabilirsiniz. İnsanlar alıştığı Türk lirası üzerinden hesap açma işlemiyle yatırımını yapma yoluna gider. Ancak parasının değer kaybetmesine gönlü razı olmayalar ve parası hesapta dururken kazanmak isteyenler dolar kuru ile hesap açabilir. Döviz kuru sayesinde açılan hesaplar kur  yükseldikçe parasını arttırır ve kazanç sağlamış olur. Bazı kişiler de hem kur artışı hem de faizli kazanç sağlamak isteyebilir. Bu yüzden iki türlü de kazanma şansınız olabilir.

Dolar Alış Satış İşlemlerinde Bilmeniz Gerekenler

Ülkemizde açacağınız banka hesapları sayesinde paranızı vadeli mevduat hesaplarına yatırmak faiz kazancı demektir. Bu kazancın sağlanması adına döviz kurları ile TL farklılık ortaya koyuyor. TL faizi daha yüksek tutarken döviz kurları faiz oranları daha düşük oluyor. TL hesabınızda olduğu gibi döviz kurları da hesaplarında hesap işletim ücretini kaldırdı. Vadeli hesaplara yatırdığınız paralar içn bir masraf ödemek zorunda değilsiniz.

Vadeli hesap ile vadesiz hesap açarken arada fark bulunur. Kazanç sağlayacak dolar alış satış işlemi yapmak istiyorsanız masrafları dikkate almalısınız. Kazancınızı arttırmak adına hesabınızda fazladan para ödemesi gereksiz olacaktır. Bu yüzden vadeli ve vadesiz hesap her durumu dikkate alınarak açılmalıdır. Sektörde mevcut olan işinize göre ödemeleriniz dolar kuru üzerinden yapılabilir. Bu durumda dolar hesabı açtırmak zorunda olursunuz. Bu hesaptan yapacağınız para gönderme işlemlerinde de döviz kuru kullanırsınız. Bu yüzden de bu hesabı açtırmak mantıklı olur. Ancak vadeli dolar hesabı açarken vadenizin süresi dolmadan ödeme yapmak kazancınızı ortadan kaldırır. Bu durumda da bankaların hoş geldin faizli hesapları kullanılır. Ancak bu hesaplar süreli oluğundan bir süre sonra hesaplardan para çekimi sonrasında vadeniz ortadan kalkacaktır.

Vadeli Dolar Hesabı

Paranızı bir süre harcamaya sıcak bakmıyorsanız döviz alım satım işlemi yaparak para kazanabilirsiniz. Bankayla olan ilişkinizde önemli bir müşteri ve ön önemli paralar yatıran biri olmalısınız. Diğer türlü bankalar bu isteğinizi geri çevirir. Açtığınız hesaba yatıracak olduğunuz uzun vadeye sahip dolar hesabı mantıklı olacaktır. Kısa süre sonunda da çekecek ya da harcama yapacaksanız vadeli hesap açmanıza gerek olmaz. Vadesiz hesap açmak için kısa süreli yatırımlar daha mantıklıdır. Burada sıkıntı yaşamamak adına hesap açma işlemini yaptırmadınız. Dolar hesabı iyi analiz edilmelidir.

.

 

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top