Ana sayfa Banka Haber Banka Birikim Faiz Oranları 2019

Banka Birikim Faiz Oranları 2019

0
Banka Birikim Faiz Oranları 2019

İnsanlar paralarını biriktirmek ve güvenli şekilde paralarını saklayarak paralarına da değer katmak için birikim hesabı arttırırlar. Bu yüzden bankalar birikim hesaplarına farklı faiz oranları verirler. Paranız böylece hem bankalarda güvende olur hem de değerini koruyarak üzerine kazanç sağlayabilirsiniz.

Birikim Hesabı Nedir?

Birikim hesabı; tasarruflarınızın gecelik, aylık ya da yıllık faiz veya kar payı oranıyla değerlendirildiği hesaplardır. Birikim hesabınızı Türk lirası ya da döviz hesabı olarak açabilirsiniz. Birikim hesaplarına yatırdığınız ana paranıza faiz ya da kar payı verilir. Verilen faiz ya da kar payı bankadan bankaya değişebilir. Mesela şubesiz bankacılık hizmetleri ya da bankaların internet kanalları sayesinde yüksek faiz ya da kar payı verme potansiyeli ortaya çıkar. Bu yüzden hesabınızı internet bankacılığı ya da şubesiz bankacılık ürünleri üzerinden açabilirsiniz. Bir birikim hesabı TL para cinsinden ya da Euro, Dolar gibi döviz üzerinden de açılır. Hesabın açıldığı para cinsine göre faiz ya da kar payı elde etmeniz mümkündür.

Birikim Hesabı Nasıl Açılır?

Birikim hesabı açmak istediğiniz bankanın şubesinden başvuru yapabilirsiniz. Bununla birlikte birikim hesabı açmak istediğiniz bankanın müşterisi olmanız durumunda ise telefon bankacılığı, ATM, mobil ve internet şubelerinden de birikim hesabı açmanız mümkündür. Banka şubeleri sayesinde birikim hesabı açmak istediğiniz bankanın müşterisi olmamanız durumunda ise standart bireysel banka hesabı açma yoluna da gidebilirsiniz. Şubelerden hesap açma işlemi yapmak istiyorsanız nüfus cüzdanınızın yanında bulunması yeterli olacaktır.  Bankaya gidecek vakit de bulamıyorsanız şubesiz bankacılık seçeneğini de dikkate alabilirsiniz. İlgili bankanın müşteri temsilcisi ofis, ev ya da istediğiniz adreste ziyarete gelir ve hesabınızı bu şekilde açabilirsiniz.

Birikim Hesabı Açarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İstediğiniz bir bankadan birikim hesabı açmadan hemen önce dikkat etmeniz gereken durumlar vardır. Hesap işletim ücreti ödemek istemeyebilirsiniz. Bununla birlikte de bazı masraflar açmayan bankaları tercih ederek birikim hesabı açabilirsiniz. Ayrıca yüksek faiz ya da kar payı ile birikiminizi değerlendirmek istiyorsanız daha yüksek faiz ya da kar payı verecek olan bankayı da tercih edebilirsiniz.

2019 Banka Birikim Faiz Oranları Düşer mi?

2018 yılında ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar sonucunda kredi faizleri oldukça yükselmeye başladı. Bu yüzden kredi çekmek, ev ya da araba almak insanlar için daha zor bir hal aldı. Bu yüzden de birikim hesabı faiz oranları da arttı. Yani birikim için parası olanlar bu sıkıntılı durumdan kazançlı çıktı. Ancak 2019 yılı başında bu faiz oranları düşmeye başladı. Para politikasının bu şekilde devam etmesiyle faiz oranları düşecektir.

2019 Banka Birikim Faiz Oranları

2019 yılı için banka faiz oranlarında bir hesaplama ortaya koyduk. Bu yüzden de 100 bin TL üzerinden 90 günlük bir getiri hesabı yaptık:

  • İNG Bank %22 kazanç 4700 TL
  • Alternatif Bank %21 kazanç 4500 TL
  • Fibabanka %21 kazanç 4250 TL
  • Yapı Kredi %20 kazanç 4100 TL
  • Halkbank %19 kazanç 3950 TL
  • Denizbank %19 kazanç 3950 TL
  • HSBC %18,50 kazanç 3850 TL
  • Ziraat Bankası %18 kazanç 3750 TL
  • Vakıfbank %17 kazanç 3550 TL
  • TEB %16 kazanç 3350 TL

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin