Ana sayfa Banka Haber Banka Batarsa Ne Olur?

Banka Batarsa Ne Olur?

1
Banka Batarsa Ne Olur?

Ülkemiz daha önceki dönemlerde çok kez ekonomik krizle baş başa kaldı. Ancak bu krizlerden bazıları ise bankaların dayanamayacağı büyüklükte olduğu için çok sayıda banka iflas etti. Ortaya çıkan ekonomik sorunlar ve diplomatik krizler ülkemizde hala risk oluşturuyor. Bu durumda da müşteriler ve uzmanlar banka battığında parasının ne olacağını merak ediyor. Bu durumun daha önce yaşandığı için aslında ülkemizde olası sonuçları bellidir. İlk etapta banka batarsa paranızı almanız mümkündür. Ancak alacağınız paranın tutarı sınırlıdır. İflas söz konusu olduğunda 100 bin TL’ye kadar paranızı batan bankadan alabilirsiniz. Bu rakam ise devlet garantisi altında sigorta edilir. Bu yüzden de 100 bin TL tutarında olan paranız banka batsa da devlet güvencesi altında yer alır.

Banka Batarsa ya da İflas Ederse Paranızı Nasıl Alırsınız?

Bir banka battığında hesabınızda yer alan tutarı alabilirsiniz. Banka mevduat garantisi kapsamında 100 bin TL’ye kadar olan paranız devlet garantisi altındadır. Bu yüzden batan bir bankadan sadece 100 bin TL paranızı alabilirsiniz. Mesela bankada 500 bin TL paranız olması durumunda 100 bin TL’nizi alabilirsiniz. Geriye kalan 400 bin TL’yi banka battığında almanız mümkün değildir. Banka iflas ettiğinde alacağınız tutar özel ya da kamu bankaları fark etmeden aynı olacaktır. Bu yüzden devlet bankası battığında farklı bir tutar alacağınız fikrini aklınızda çıkarın. Banka battığında paranızı nasıl alacağınız devlet ve yetkili kurum tarafından yapılan açıklama sonrası net olarak ortaya çıkacaktır.

Banka Battığında Bireysel Emeklilik Yaptıranlar Ne Yapmalıdır?

Bireysel emeklilik sistemlerinde yer alan birikimler banka batsa da güvence altına alınmıştır. İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. yaptıkları sözleşme gereği saklama ve takas hizmeti sunar. Birikimleriniz burada toplanır. Bu sayede Takasbank ile anlaşması olan başka bir bankayla bireysel emeklilik sistemine devam etmeniz mümkündür. Bu yüzden bireysel emeklilik sistemi hesabınızın olduğu banka batsa da sistemdeki birikiminiz korunmaya devam eder.

Bir Banka Battığında Kiralık Kasanıza El Konulur Mu?

Kiralık kasanızın olduğu banka batabilir. Ancak bankalar battığında kiralık kasada yer alan paranızın devlet koruması altında olan kısmı korunur. Ancak koruma tutarı üzerindeki para bölümünüz geri verilmez. Mesela bankada bulunan kasanızda 120 bin TL paranız varsa 20 bin TL’lik tutar size iade edilmez. Devlet güvencesi altındaki 100 bin TL’lik tutar ise size iade edilecektir.

Banka Battığında Borç Silinir mi?

Borcunuz olan banka battığında borçlu olan kişi borcunu ödemeye devam eder. Alacaklı olan kısım banka olduğu için banka borç tahsili için sizinle iletişime geçer.  Ziraat, Vakıfbank, Halkbank, Garanti, İş Bankası, Yapıkredi, Finansbank, Akbank gibi bankaların batması durumunda da paranızın 100 bin TL’lik bölümünü geri alacaksınız. Ancak bundan yüksek tutar boşa gidecektir. Bunun yanında ise bankaya borcunuz kaldığında ödemekle yükümlü olursunuz.

 

1 Yorum

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin