Kapalı

Banka Altın Alış Satış Nasıl Yapılır?

Akla ilk gelen yatırım araçları arasında yer alan Altın kuyumcular aracılığıyla alınıp satılabildiği gibi bankalar aracılığıyla da alınıp satılabilir. Nitekim günümüzde yeni nesil finans piyasalarında da yoğun olarak kullanılan altın daha çok bankalar aracılığıyla alınıp satılıyor. Altın hesapları, altın borsası, e-ticaret siteleri gibi birçok alandan altın alabiliyorsunuz.

Kişilerin yeni gelişmelere uyum sağlaması ve bu işlemden daha kolay kazanç elde edildiği için bankalar altın alış satışında yoğun olarak tercih edilmeye başlandı. İnternet üzerinden fiziki bir işlem yapmadan altın yatırımı yapabilmeniz size büyük bir avantaj sağlarlar. Altın yatırımı için nasıl bir yol seçeceğinizi, hangi piyasada işlem yapmanız gerektiğini belirlemelisiniz. Altın yatırımı için en uygun bankayı seçmeli ve buna göre yatırım yapmalısınız. Kuyumcular her ne kadar en eski yöntemler arasında olsa da bankaların altın hesapları oldukça güvenli yatırım araçlarıdır. Ancak bazı insanlar işlem ücreti yüzünden bankaları tercih etmek istemiyor.

Altın Hesabı Nedir?

Altın hesabı altın fiyatlarında oluşan düşüş ya da yükselişlerde etkilenen mevduat türlerinden biridir. altın hesabı birçok bankada vadesiz şekilde açılır. Ancak bankalar vadeli altın hesabı da açtırır. Vadeli hesabınızdan gram altın tutarında faiz geliri elde edebilirsiniz. Vadesiz hesaptan gelir elde edemezsiniz. Ham vadeli hem de vadesi altın hesaplarının ortak özelliği piyasada gerçekleşen altın fiyatlarının düşme ve yükselmesinden etkilenmesidir. Yani hesabınızda yer alan altının değeri altın fiyatına bağlı olarak değişir. Yaşanan düşüş ya da yükseliş doğrudan hesabınıza yansır.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak istiyorsanız banka müşterisiyseniz bankanızın telefon bankacılığı, internet şubesi, mobil uygulaması ya da ATM kanallarından altın hesabını hızlı ve kolayca açarak kolayca banka altın alış satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İlk defa banka altın hesabı açacaksanız hesap açmayı düşündüğünüz bankanın şubesine nüfus cüzdanınızla başvuru yapmanız gerekiyor.

Banka Altın Alım Satım Avantajları Nedir?

Bankada yer alan altın hesabınız her türlü tatil günlerinde bile 7 gün 24 saat altın alım satım işlemi yapmanızı sağlar. Altın alımı TL, gram ya da çeyrek olarak yapılır. Mesela hesabınızda 30 lira karşılığında gram altın alımı yapabilirsiniz. Bununla birlikte istediğiniz gram miktarın karşılığında da alım yapabilirsiniz. Altın satma işleminde de TL, gram gibi seçeneklerde tercih ettiğiniz miktara göre satım işlemi yapabilirsiniz. Altın alımını bankanızda yer alan Vadesiz TL hesabınızdan aktaracağınız parayla yapılabilir. Altın hesabınızdan bozdurmak istediğiniz tutarı da istediğiniz her an Vadesiz TL hesabınıza aktarabilirsiniz.

Bankaların açacağı altın hesabı alışık olduğunuz altın yatırımını size güvenli bir şekilde sağlar. Altınlarınız kaybolmaz ve çalınma ihtimali yoktur. Bununla birlikte banka altın alış satış işlemleri işçilik gibi masrafları ödemenizi de önler. Eski ya da yeni tarihli altın sorunu da yaşamazsınız. İstediğiniz tutarda altın alımı yapabilirsiniz.

 

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top