Kapalı

Banka Alternatifi Para Bulma

Bankalara olan borçlarının ödenememesi kredi notunun düşmesine ve riskli sınıfa girmesine neden olur. Eğer ki bir de banka borçlarından dolayı yasal takibe uğramışsanız bankalar size kredi kullandırtmaz. Bu durumda tüketiciler bankalardan temin edemedikleri paraları başka alternatifler kullanarak bulma çabası içine girerler. Bu yazımızda banka dışında para bulma yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi kullanmayan kişiler, varsa kredi kartlarında limit taksitli ve paraya hemen çevrilebilen ürünler satın alabilirler. Eğer ki kredi kartınız yoksa o zaman kredi kartıyla satın alınacak taksitli ve paraya çevrilebilecek ürünleri senet karşılığı yapacaklardır. Senet karşılığı alınan beyaz eşya, elektronik eşya, mobilya gibi ürünler ambalajları dahi açılmadan ya aldıkları yere ya da başka yerlere satılarak nakit para ihtiyacını karşılamış olabilirler.

Ancak bu ticari işlemde satın almış olduğu malın gerçek değerinin daha düşük bedelle satıldığı görülmektedir. Nakit ihtiyacı olan bu kişiler uğradıkları zararı hiçe sayıp nakit para elde etmiş olurlar. Bir diğer banka dışı para bulma yöntemi de cep telefonlarında yaşanmaktadır. Operatör şirketleri faturalı hat sahiplerine faturalarına ilaveten yeni cep telefonu satışı gerçekleştirmektedir.

Paraya ihtiyacı olan kişiler faturalarına ilave edilen, taksitle satın almış oldukları cep telefonlarını satın almış oldukları bayiye oracıkta almış olduğu fiyatın daha düşük fiyata satmaktadır. Yine senet karşılığı kuyumculardan altın almakta ve aldıkları altını bozdurarak nakit para elde etmiş olurlar. Bir başka para bulma yolu olan ve bize göre en tehlikeli yolu olan tefecilerden bahsetmek istiyoruz.

Tefeciler kendilerinden borç para isteyen kişilere piyasadaki en yüksek faiz oranından bile daha fazla faiz oranlarıyla para vermektedir. Ülkemizde tefecilik kanunen suç olduğu için borç para verilirken sanki ticaret yapılıyormuş havası yaratılır. Tefeci, borç para verdiği kişiye mal satıp karşılığında senet almakta ve böylece yaptığı işi resmiyete uygun hale getirmektedir. Yapılan sözde ticaret sonrası devlete ödeyeceği vergi tutarları da senedin alacak kısmına dâhil edilmektedir.

İnternet ortamında kredi verilir gibi yazıları okumuşsunuzdur. Hemen belirtelim ki her ne kadar o kişiler veya kurumlar tefeci değilse bile adınıza kredi kullanacak kişi ve kurumlardır. Kara listeye düşmemiş ve kredi kartında limit olan kişilere yardımcı olduklarını ve bu yardım karşılığında kendilerinin belirledikleri oranlarda komisyon ücreti aldıklarını belirtelim. Yine esnafa destek sağlayan şirketlere yönelik Factoring Nedir? başlıklı yazımıza göz atabilirler.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Yorum

  1. 30000 tl acil ihtiyaç var. Her türlü komisyon ve faiz değerlendirilir. Tel: 0544 71x 5x 35

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum
scroll to top