Kapalı

Bağkur’luya Emeklilik ve Af Müjdesi

Bağkurluya emeklilik Müjdesi, Bağkurluya prim affı gündemi ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası SGK yaptığı başvuruda emeklilik sürelerini tamamlamalarına rağmen birikmiş borçları nedeniyle emekli olamayan katılımcıları esnaflara yönelik bir çalışma yapılmasını ve bankalar ile protokol imzalanması suretiyle kredi sağlanması hususunda talepte bulunulmuştur.

Yeni Bağkur düzenlemesinde ise faiz ve gecikme farklarının silinmesi ile birlikte Bağkur’ a ödeme kolaylığı geliyor yani bir nevi af diyelim biz buna.

Bilindiği üzere benzer uygulama 2009 yılında bağ kur affı olarak bilinen geniş kapsamlı bir çalışma yapılmış ve Halk bankası aracılığı ile emekliliği hak ettikleri halde Bağkur borçları yüzünden emekli olamayan yüz binler Halk Bankasından aldıkları krediler ile emekli olmuşlardır. Tek şart emekliliği hak edecek yaş şartını tamamlamak ve emekli maaşını Halk Bankasından almaktır.

Yine 2011 yılında benzer uygula yapılmış ve Ziraat Bankası ile SGK arasında protokol imzalanmış ve bir çok Bağkur’lu emekli olmuştur veya borçlarını ödeme kolaylığına kavuşmakla birlikte etkin şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlamıştır.

Şimdi ise yine benzer bir uygulama ile emeklilik şartını yani yaşını ve hizmet yılını tamamladığı halde sadece Bağkur’ a olan borcundan dolayı emekli olamayan veya borcundan dolayı sağlık Hizmetlerinden yararlanamayanlar için SGK tarafından açıklanacak takvim doğrultusunda tekrar borç yapılanması yapılacaktır.

Yaş ve Hizmet Yılını Tamamladım Emekli Olabilir miyim?

Bağkur Kredisi;

Bağ-Kur borç yapılandırma Emeklilik Kredisi için Halkbank ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) protokol imzalarken, kredinin detayları ortaya çıkmaya başladı.

SGK’dan yapılan açıklamaya göre; Yapılan protokol ile 4(b) kapsamında olup, prim borcundan dolayı emekli olamayan esnaf, sanatkar ve çiftçiye herhangi bir teminat ve kefil istenmeyecek olup (70 yaş üzeri Kefil zorunluluğu bulunmaktadır) kredi kullanmak suretiyle emekli olma ve sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı geldi. Borcunu ödemesi halinde yaşlılık aylığına hak kazanacak sigortalılar da bankadan kredi kullanmak suretiyle borcunu ödeyerek emekli olabileceklerdir.

Prim borçlarının kapatılması yani yapılandırma işleminin başlaması için  için 31 Aralık 2014’e kadar SGK’ya başvurmaları gereken Bağ-Kur borçluları Halkbank’tan kredi taleplerini SGK başvuru tarihinden itibaren bir ay içinde yapılması gerekiyor. Tahsis ücreti olmadan, 36 aya kadar vadeli ve yüzde 0.97 faiz oranıyla kullandırılan krediden birikmiş prim prim borçları nedeni ile ile emekli olamayan herkes kullanabilecek.

Evet, emekli olabilirsiniz şayet düzenleme kabul edilirse,

İl Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne başvurmanız ve oradan alacağınız borç toplamı, emeklilik durumunda muhtemel bağlanacak aylık tutar ve borcun ödenmesi halinde emekli olabileceğine dair belge ile SGK tarafından belirlenecek bankaya (muhtemelen Ziraat Bankası veya Halk Bankası) başvurmanız gerekecek. Bununla birlikte klasik kredi başvurunuz tamamlanacak ve sizin adınıza SGK ya banka tarafından ödenecektir.

Bundan sonra SGK bağlanacak kesin maaş tutarını belirlenmesi için emeklilik işlem sürecini başlatır, başvuru tarihiniz emekliliğinizin başlangıcı olacaktır. Ve ilk maaşınızın hesabınıza yatması ile birlikte kredi taksitlerinde ödemeye o zaman başlanacaktır.

Kredi kullandırılan para elden verilmeyecek olup doğrudan adınıza SGK hesabına aktarılacaktır.

Bağkura borcum var ödersen sağlık hizmetlerinden yararlanabilir miyim?

Evet yararlana bilirsiniz.

Bağkur borçlarınızı ödediğiniz andan itibaren ve akabinde primlerinizi düzenli ödemeniz halinde sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Yorumlar

  1. kredi kullanabilirsiniz.
   bağlanacak aylık kredi kredi taksidini karşılaması halinde sorun olmayacaktır.
   öncelikle SGK dan yapılandırmanızı yaptırıp ondan sonra Halkbankasına başvurmanı gerekmektedir.

 1. Babam vefat etti bagkur borcu vardı sımdı yapılandırma cıktı annem bundan yararlanmak istiyor ama banka kredı onaylamıyor bunun ocon yapılabilecek birşey varmı acaba.tesekkurler

  1. banka kredisi için kefil önerin, kısmı kredi kullanın, başka bankadan tüketici kredisi deneyin bunun için başka çözüm görünmemektedir.

  1. süreç başlamış olup sgk il müdürlüklerini ziyaret etmeniz gerekecek,
   ayrıca bağkur borcunuzu halk bankası aracılı ile kredi kullanmak suretiyle yapılandırabilir, emekli olabilirsiniz şartları taşımanız halinde ilgili yazımızı inceleyiniz

 2. bu para elden yatırılır mı ? elimizde nakit varsa bankaya gerek yoksa, banka şart mı

  1. banka parası olmayanlar için çözüm yoludur.
   paranız var ise SGK ya direk ödersiniz

 3. ben daha önce mğracaat etmştim tüm evraklarım tamamdı ve o zaman zıraat bankasına git ve emeklı ol dıye kağıt bile vermişlerdi bana ama şimdi müracaat ettiğimde 2008 öncesı silindi ıhya edeceksın ve bu kısmıda peşin ödemen gerekıyor dediler buna halk bankası ne der torba yasadakı gibi ıhya bölümünede kredilendırme yaparlarmı çünkü 2008 den 2013 6 sene var dolayısıyla ıhya bölümü daha fazla tutuyor

  1. Bankaya yeterli teminat vermeniz halinde kredilendirebilir siniz
   Ayrıca Halk Bankasından en üst limitten kredini kullanıp, verilen kredinin yetmemesi halinde başka yerlerden para temin ederek emekli olabilirsiniz.

 4. Baba mın sigorta sı var 3600 gün ödendi aama 12 yıl bağkur borcu var banka bize kkredi verirmi 1965 doğum lu babam

 5. Annemin uzerine dukkan vardı ve 2012 yılında borcundan dolayı dukkanı babamın ustune devrettik ama bağkura hicpara odemedik annem emwkli olabilirmi

  1. Annenizin emeklilik yaşı ve yıl şartı tamam ise borcun lapatılmadı halinde emekli oşabilir. Yine Ziraat bankası ile emekli kredisi çekebilirsiniz 31 Ekim 2016 son gün. Sgk gidin emekli olup olmayacağı ve borcunuzun yapılandırılmış hali ile sgk dan alacağınız belge ile ziiraat bankasına gidip kredinizi alabilirsiniz.
   Banka kredi için teminat istememkte. Sadece emekşi maaşını oradan almak zprındasınız.

 6. 1720 gün bagkur borcumu ihya yapıp sgk dan emekli olacaktım sgk bana takribi baglanacak maaş 600 tl ibaresinden dolayı banka 30000 tl krediyi onaylamıyor neymiş protokol öyleymiş 600 tl yüzde 90 üzerinden hesap görüyorlar yani sen paranın geri kalanını getir hesaba yatır emekli ol diyorlar bunların emeklilik müjdesi kendi akrabaları için her halde yazık çok yazık bu memlekette 30 yıl vergi öde veya çalış sonun bu her bürokratları tebrik ediyorum çalışmalarında başarılar diliyorum bunları cumhurbaşkanımız veya başbakanımız biliyorlarmı sizce……..

  1. Maalesef yukarıda iyi niyetle alınan kararlar, aşağı indikçe savsaklanmaktadır

 7. Merhabalar benim babam 2004 yılında boyun fıtıgı amelıyatı olabılmesı emeklı sandığına geçiş yapması gerekti. Bunu yaparkende bağkurdaki butun haklarımdan vazgecıyorum dıyerek dilekce verdi. Çalısma suresı 35 yıl . Acaba bu durumda emeklı olabılır mı. Cevaplarsanız cok sevınırım kendısı kanser hastası ve hıcbır gelırı yok

  1. Malulen emekli olabilir, konuya ilişkin sgk ya başvurmanız gerekir nahai bilgi ve karar orada çılacaktır, hastalık gerekçesi ile yaş beklenmeden emekli olma durumu olabilir.

 8. wlimde nakıt para var direk parayı ödeyerek emekli omakmı daha avantaclı yoksa bankadan kredi cekerekmi ödemek ve birde bankadamn kredi çekersek kredi bitince mi emekli olunur

  1. Zaten emekliliği hak edene kredi çekilse dahi maaş bağlanır ancak, nakit kapama daha mantıklı, para ihtiyacı olursa zaten maaş olması nedeniyle daha düşük faiz pranları ile kredi alabilirsiniz. Hemde boş yere faiz ödemezsinşz.

 9. annemin 1994 den tuttn kocanı da emeklili olması vardı yas tutmuyordu 1964 doğumlu emeklilik olurmu şimdi emekli oldugunu neren ve nasıl öğrenebilirim

  1. SGK DAN öğrenebilirsiniz bi bakın emekşiliği hak ediyor ise belgeler ile ziraat bankasına başvurun,

 10. parayı nakıt ödemem ile kredi cekerek ödemem arasında bay bı fark varmı nakıt ödemekden dolayı bı ındırım vamı

  1. Yok sgk size bir tutar çıkartır borç olarak zaten indirimli olacak peşin karınız olur kredi ise çılan borç üzerine faiz eklenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top