Kapalı

Bağkurlular İşçi Emeklisi Olabilecek

Ülkemizde yaşayan milyonlarca bağkurluya müjde niteliğinde haber, mecliste görüşülen torba yasası içeriğiyle beraber geldi. İlk olarak bağkur borçlusu olup da bir türlü bu borcu ödeyemeyen ve bu nedenle emekli olamayanlara emeklilik yolu açılmıştı. Borçların faizi silinecek ve anapara üzerinden taksitlendirme yapılacak.

Böylece binlerce bağkurlu emekli olabilecek. Bunun yanı sıra emekli olmadan evvel son 5 yılını işçi statüsünde çalışarak geçiren bağkurlulara işçi emeklisi olabilme yolu açıldı. Bu kapsamda 100 bine yakın bağkurlu artık emekli olurken işçi emeklisi olabilecek. Bu yeni düzenlemeden yıllarca bağkurlu olarak çalışıp sonradan sigortalı olarak çalışmaya başlayan herkes yararlanabilecek. Böylece kalan prim borcu yüzünden emekli olamayan binlerce bağkurlu torba yasa kapsamında bu sıkıntıdan kurtulabilecek.

Ayrıca bu kişilerin bağkur borçları da gerekirse dondurulacak. Şöyle ki; eğer kişinin bağkura borcu varsa ve bu yüzden primlerde ve ödemelerde sorun çıkıyorsa borcunu ödeyebilmesi için faizleri silinecek. Anapara 18 ya da 36 ay vade ile taksitlendirilecek. Buna rağmen ödeyemeyenlerin bağkur borçları da dondurulacak.

Eğer son 5 yılını sigortalı olarak geçirmişse ve bağkur borcunu ödemek için taksitlendirecekse bu kişi de işçi emeklisi olabilmek için müracaat edebilecek.

Ayrıca 8 Yılda bir periyotik bir hal alan aflar sayesinde Bağkur kaydı olup emekli olamayanların sayısı yeterince azalmıştır, bundan dolayı sağlanan bu aftan faydalanmak sizin menfeatinize olacaktır

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top