Ana sayfa Banka Haber Bağkur Primlerine Af Gelecek Mi?

Bağkur Primlerine Af Gelecek Mi?

0
Bağkur Primlerine Af Gelecek Mi?

İnsanlar temel ihtiyaçlarını sağladıktan sonra barınma ve güvenlik ihtiyaçları için uğraşmaya başlarlar. Günümüz dünyasının da bu durumda sosyal güvenlik önemli bir husus haline gelir. Sosyal güvenlik basit olarak insanların güçleri yerindeyken ve çalışabilir durumdayken ilerideki emeklilik ve hastalık günleri için birim yapmasıdır. Önceleri ssk bağkur ve emekli sandığı olmak üzere üç sosyal güvenlik kurumu varken şimdi tek çatı altında toplanmış durumdadır.

Bağkur kendi işine sahip veya birisinin yanında çalışmayıp kendi hesabınaçalışan insanların pirim yatırdığı sosyal güvenlik sistemidir. Bireyler kendi primlerini kendileri yatırdığından ekonomik anlamda zorlandıkları zamanlarda bu primleri yatıramıyorlar. Bu primlerin birikmesi durumunda oldukça zorlu bir durumla karşı karşıya kalırlar. Yatırılmayan primlerin kendileri ve gecikme faizleriyle oldukça yüksek bir miktarla karşılaşırlar. Devlet bir düzenleme yaparak bunları yapılandırabilir. Son torba yasa kapsamında iki yıldan az olanları tamamen silinebilecek ancak bunlar emeklilik içinde yok sayılacaklar. Bazıları için avantaj olarak görünse de emeklilik hesabı yapanlar için sorun teşkil edecektir. Emeklilik için gün sayanlar için hiç olumlu olmayacaktır.

Torba yasada bulunan maddelerden biri de var olan borçları tekrar yapılandırmayla ilgilidir. Primlerin kendi miktarları ve gecikme faizlerinden oluşan miktardan faizlerden indirim yapılıp taksitlendirilecek. Taksitler 12 18 ve 24 ay gibi taksitlere bölünerek ödemesi daha kolay olacak. Faizlerin silinmesi oldukça karlı bir durum oluşturduğundan borcundan kurtulmak isteyenler için avantajdır. Bu ödeme planına uyulduğunda bu primlere ait günler sitemde duracağından emekliliğe dâhil olacaktır. Böylece borçlu olanlar hem borçlarından kurtulup hem de emeklilik günleri için birikim yapmış olacaklardır. Böyle fırsatların değerlendirilmesi gerekir. Bu tarzdaki borçlar zaman ilerledikçe katlanan ve günün birinde karşımıza çıkan borçlardır.

Ayrıca bu yapılandırma sayesinde borçlu olanlar bir sıfırlama yaparak kaybettikleri sağlık anlamındaki güvencelerini kazanabilirler. Sağlık güvencesi herkesin sahip olması gereken bir güvencedir. Çoğu zaman ufak masraflar için gereksiz gördüğümüz bu güvence büyük sorunlarla karşılaştığımızda önemini ortaya koymaktadır. İlaç ve bakım masrafları yüksek olan hastalıklar karşısında sağlık güvencesi altına sığınabileceğimiz bir şemsiye görevi üstlenmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin