Ana sayfa Yatırım Fonları B Tipi Likit Fon Nedir?

B Tipi Likit Fon Nedir?

0
B Tipi Likit Fon Nedir?

Yatırımcılardan toplanan paraların, Sermaye Piyasa Kurulunun yetki verdiği kuruluşlar tarafından bir havuzda toplanıp, fon yöneticilerinin u paraları sermaye piyasa araçlarında değerlendirmesine ve yatırımcılarının yatırmış olduğu para değerince verilen değerli kâğıtlara fon adı verilmektedir. Borsaya yeni başlamış, acemi yatırımcılar için tavsiye edilen B tipi fonları, en çok tercih edilen fon türüdür. Peki, tam olarak B tipi likit fon nedir?

B tipi likit fonunu daha iyi anlayabilmek için öncelikle A tipi fonunun ne olduğunu bilmek gerekir. Bu yüzden çok kısa A tipi likit fonundan bahsedelim. En az %51’ni Hisse senetlerinin oluşturduğu, orta ve uzun vadelerde daha çok kar getiren, risk oranı yüksek ve kar marjı da yüksek olan fonlardır. B tipi likit fonları ise, A tipi likit fonlarının tersine risk oranı çok düşük ve kar marjı da düşük olan bir fon tipidir. Borsaya yeni başlayanların veya riski sevmeyenlerin tercih ettiği B likit fonu, hazine bonoları, devlet tahvilleri, gecelik repolar gibi vade süresi en fazla 180 gün olan fonlardır.

Bu fon, borsa deyimiyle getirisi ve götürüsü az olan bir fondur. Kısa süreli vadeler için en uygun fon olan B tipi likit fonlar, getirisi az olduğu için anapara reel kaybı oluşacaktır. Yine B tipi likit fonlar, nakde dönüşümü en kolay fon olması en çok tercih edilen fon tipi olmasına neden olmuştur. En çok tercih edilen B tipi fon tipleri ise;

Değişken Fon: Bu B tipi fon çeşidinde %25 oranında hisse senedi, %20 oranında  hazine bonosu oranları kullanılmaktadır.

Likit Fon: Vadesine 90 günden az kalmış, repolardan oluşan B tipi fon türüdür.

Tahvil – Bono Fon: Portföylerinin en az %51’i kamu ve özel sektör borçlanma araçlarından oluşan Hazine Bonosundan oluşmuş B tipi fon türüdür.

Fonun yıllık getirisini genelde enflasyon oranlarının altında seyreder. Fonun kurucusu olan kurumlar da yıllık olarak ortalama %2,5 oranında yönetim ücreti alarak fonun portföyünü en düşük riskler ile az getirisi olan yerlere yatırırlar. B tipi yatırım fonlarından elde edilen kazançlar %10 oranında stopaja tabidir. Stopaj nihai vergidir ve beyan edilmez.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin