Ana sayfa Banka Haber Avrupa’da Bankalar için Stres Testi Yapıldı

Avrupa’da Bankalar için Stres Testi Yapıldı

0
Avrupa’da Bankalar için Stres Testi Yapıldı

Bankalar için yapılan testlerin sonucu belli oldu. Testlerin sonucuna göre 25 banka stres testini geçemedi. Bu sonuç için yıllarca bekleyen, yatırımcılar, tüketiciler ve bankalar sonuç karşısında şaşırdılar. Bu sonuç için Avrupa merkez bankası, 130 adet bankayı gözetimine aldı ve bir yıl süresince bankaların bazı yeterlilikleri ölçüldü. Bankalar olası bir kriz halinde bunun üstünden kalkabilir mi ya da bankalar verdikleri kredileri bilançoları için değerlendirdiler mi gibi birçok  konuda takibe alındılar. Daha sonra geçirildikleri bu derin stres testinden sonra, bankaların ana sermayeleri kontrol edildi. Bir yıl süren bu testten sonra açıklanan sonuçları, Avrupa merkez bankası, daha yeni açıkladı. Sonuçlara göre bu testten 25 banka geçemedi.

Testi geçemeyen bankaların çoğu İtalyan bankaları. 9 İtalyan ve Güney Kıbrıs üç banka ile ikinci. Yunanistan, Belçika, Slovenya ikişer bankalarıyla üçüncü sırada yer alıyor. Almanya’dan, Avusturya’dan, Fransa’dan ve İspanya’dan ise birer banka sınavı geçemedi. Sonuçlara göre, bu 25 bankanın sermaye açığı 25 milyar Euro’ya yaklaşıyor. Testin uygulandığı sırada, sermaye sıkıntısı çeken bankaların çoğu testin son aylarında sermayesini kurtardı ve açığı kapatmayı başardı. Böylece garanti veren bankalar içinde yer aldılar.  Yirmi beş bankadan on ikisi test sırasında sermayelerini oldukça yükseltti. On üçü ise gelecek zaman olan 6 ve 9 ay içerisinde on milyar Euroya yakın sermaye açığı bulunan bankalar, bu açığı kapatmak zorunda kaldılar. Yine de uygulanan bu test için bankalar durumlarını ayarladılar ve testi iyi bir şekilde sonuçlandırmak için çaba harcadılar. Başarılı olanlar da var bu konuda.

Bankaların aldığı sorumlulukları yerine getirip, getirmediklerini öğrenmek için uygulanan bu sistem ile güvenilir bankalar tespit ediliyor. Dünya genelinde yapılan bu araştırma ile hangi banka verdiği hizmeti sonuna kadar karşılayabilir ortaya çıktı. Ve bu bankalardan sorumluluğunu sonuna kadar götüremeyecek yetersizlikte de bankalar mevcut durumda. Ya da testin başından kötü başlayıp sonra durumu düzelten bankalarda bulunuyor. Sonuç olarak bankalar ya iyi durumda ya da kötü. Bu stres testini geçen bankaların durumları iyi fakat testi geçemeyen bankalar sıkıntıya girecek gibi görünüyor.

Sonuçta, AB bankaları ciddi sorunlarla mücadele etmektedirler özellikle 2009 yılında meydana gelen global krizden AB bankaları ciddi sorunlar yaşamışlardır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin