Ana sayfa Banka Haber ATM Kartımı Yuttu Nasıl Geri Alırım?

ATM Kartımı Yuttu Nasıl Geri Alırım?

0
ATM Kartımı Yuttu Nasıl Geri Alırım?

Artık herkesin cebinde mutlaka bir banka kartı vardır, bu maaş kartı olabilir kredi kartı olabilir ama bir şekilde vardır ve bir çok kişinin de başına mutlaka gelmiştir bir anda ATM kartınızı yutuverir inanın o an kartınızı geri alma şansınız da yoktur. Peki kartı yuttu nasıl nereden ve nasıl alırım, aslında niye yuttu ki durduk yere düşencesi ile üstünüze sıcak su dökülmüş hissi ile 2-3 dakikalık bir şaşkınlığa neden olur.

Öncelikle bankamatiklerin kart yutmalarında en temel neden yanlış girilmiş şifrelerdir. Bazen o kadar çok kartımız vardır ki hangi şifre hangi kartın unutulur ve yanlış karta yanlış şifre girilir hatta şifreden o kadar eminsinizdir ki inatla 3 defa yanlış girersiniz ve o an yutuverir daha doğrusu karta banka el koyar güvenlik amaçlı.

Yine kullanım süreleri dolan kartlar banka tarafından son kullanma tarihi geçtiği için kartı alıkoyar bu durum genelde kredi kartları için uygulanan bir yöntemdir ancak bazen maaş kartı olan bankamatik kartlarını yuttuğu da olur. Yine karta kayıp bildirimi oluşturulduysa yine ATM ilk anda yutar, Manyetiği bozulan kartla, deforme olmuş kart da bazen bankamatikler alıkoyabilir.

Her neyse kart gitti kartı nereden alacam kim verecek yeni kart mı gelecek….. ya aslında benim acil para da çekmem lazım dı…. Kartların tatil günlerinde yani hafta sonlarında yutulması durumunda kartsız para nasıl çekilir başlıklı yazımız olan ATM Kartımı Yuttu Nasıl Kartsız Para Çekebilirim? konusunu bakabilirsiz.

Bankamatik kartları yuttuğu zaman aslında alıkoyduğu zaman onu kendi haznesinde saklar ve ATM me para eklemeye gelen görevliler tarafından kart alınır ATM nin bağlı bulunduğu şubeye götürülür orada 15 gün bekler eğer gidip almaz iseniz kart sizin kartınızın bağlı bulunduğu şubeye gönderilir. Eğer kartınızı yutan ATM banka şubesi önünde ki ATM ise şanslısınız diyebiliriz, hemen şubeye girerek kartınızın ATM tarafından alıkonulduğunu söylemeniz yeterli olacaktır. Muhtemelen 5-15 dakika içinde kartınızı size verecekler Ancak kart mutlaka size ait olması ve kimliğinizi teyit edecek resmi bir belgeniz olması şartı ile.

Kötu olan ise kartınızı yutan ATM nin banka şubesi dışında olan Alışveriş Merkezi, Sokak ve Caddelerde olan ATM ler ise ve bunlara kartınızı kaptırdınız ise o ATM nin bağlı olduğu şubeyi bulmanız gerekecektir. En az 2-3 güne o şubeye gider, yani o ATM ye görevliler ne zaman gelirse o zaman çıkar. Hangi bakanın ATM sine kaptırdıysanız yine o banka şubesine gitmeniz gerekir. Daha olmadı, bankanızı arayın kayıp bildirin ve yeni kart isteyin..

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin