Kapalı

ATM Günlük Para Çekme Limiti Nasıl Arttırılır?

Nakit paraya ihtiyacınız olduğu zaman bankanızın en yakın ATM’ sine gidersiniz. Ama bankalar kullanabileceğiniz nakit para miktarını limit koyarak sınırlandırırlar. Bu günlük limitler 1.500 ile 2.000 lira arasında değişir. 

Bu uygulama en başta sizi ve bankayı korumak için vardır. Güvenlik ihlali gibi durumlarda, büyük kayıpların önlenmesine yardımcı olur. Yetkisiz para çekme işlemleri uzun süre fark edilmediği için bu kayıplardan siz sorumlu olursunuz ve çalınan parayı geri alma şansınız çok az olur.

Ekstra ihtiyaçlarınız için daha fazla para çekmeniz gerekirse, geçici bir süre için limit arttırmayı veya nakit avans kullanmayı düşünebilirsiniz. 

Bankanızdan Limit Artışı Talep Edin

ATM’ lerden günlük para çekme limitiniz yeterli gelmiyorsa, bankanızı arayarak limitinizi geçici olarak yükseltmelerini isteyin. Bankanız bu isteğinize pek sıcak bakmayacaktır ama ikna edici bir şekilde konuşursanız, limitinizi birkaç bin lira arttırabillrler.

Birçok banka geçici limit artışı konusunda müşterilerine yardımcı oluyor. Ancak her artış isteği olumlu sonuçlanmayabilir. Yine de denemekte fayda var diyoruz. 

Banka bu isteği ekstra bir miktar para ödeyerek veya ücretsiz de sunabilir.

Günlük para çekme limiti arttırma 1 1024x683 - ATM Günlük Para Çekme Limiti Nasıl Arttırılır?

Acil Durumlarda Nakit Avans Kullanın

Bazen acil durumlarda nakit ödeme yapılması gerekiyor. Hesabınızdan yeterli miktarda nakit çekemiyorsanız ve geçici limit artışı isteğiniz olumsuz karşılanmışsa, nakit avans çekme seçeneğinizin de olduğunu unutmayın.

Kredili mevduat hesabı veya kredi kartı kullanıyorsanız nakit avans çekebilirsiniz. Nakit avans limitleri, hesabınızdan çekebileceğiniz günlük limitten  bağımsızdır. O nedenle nakit avans limitleri mevduat hesabınızdan çekebileceğiniz limitten daha fazladır.

Nakit avans kullanımı belirli oranlarda faiz ödemenizi ve çekim işleminde belirli bir ücret tahsil edilmesini gerektirir. 

Bankanızı Değiştirebilirsiniz

Masraflar nedeniyle nakit avans çekmek pek mantıklı bir seçenek değildir. ATM’ lerdeki günlük para çekme limitleri arttırılsa da bu da geçici bir durumdur.

Bankanız günlük nakit çekim ihtiyacınıza cevap vermiyorsa, başka bir banka bulabilir ya da mevcut bankanızın dışında başka bir bankada ikinci bir hesap açmayı düşünebilirsiniz.

Hangi bankanın ATM’ sinden günlük nakit para çekme limiti sunduğunu öğrenmek için aşağıdaki yazımıza bir göz atın.

CEPTETEB ve Enpara gibi dijital bankalar en yüksek günlük nakit çekme limitlerini sunuyor. CEPTETEB’ te ATM’ den günlük nakit çekme limiti 3.000 lira iken, Enpara’ da bu limit 7.500 lira.

Ancak CEPTETEB müşterilerinin isteğiyle bu limiti geçici olarak 6.000 liraya çıkarabiliyor.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top