Kapalı

Asgari Geçim İndirimi Nedir?

Asgari Geçim İndirimi (AGİ)  Ne Anlama Gelir?

Asgari geçim indirimi kişilerin veya ailelerinin asgari geçim düzeyini sağlayacak bölümün elde edilen toplam gelirden indirilerek vergi dışa bırakılması anlamına gelmektedir. Bu indirimden yararlanabilmek için çalışan kişilerin on altı yaşından büyük olması gerekmektedir. Kazanılan gelirim bir kısmı vergiden istisna tutulmaktadır.

Asgari geçim indirimi her yıl hesaplanan ve güncellenen bir değer olarak ifade edilmektedir. Toplumda sosyal adaleti sağlamak üzere ortaya çıkan indirim türüdür. Vergi miktarı belirlenirken kişilerin vergi ödeme gücüne bakılmaktadır. Ödeme gücü de kişinin hayatının sürdürebilmesi için gerekli tüm imkânlar sağlandıktan sonra ortaya çıkan olgu olarak bilinmektedir. Yani asgari geçim indirimi uygulandıktan sonra geriye kalan kısım kişinin ödeme gücün ortaya koymaktadır.

 

Asgari Geçim İndiriminden Kimler Yararlanabilir?

Asgari geçim indiriminde yararlanacak kişiler Türk vergi sisteminde açıkça belirtilmiştir. Buna göre aldığı ücretler tevkif yolu ile vergilendirilen tam mükellef olan gerçek kişiler indirimden yararlanabilecekler arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra elde ettikleri ücret gelirleri herhangi bir tevkifata tabi tutulmamış ve gelirlerini yıllık beyanname ile bildiren kişiler ile ücret geliri elde eden kişiler asgari geçim indiriminden yararlanma şansına sahip olurlar.

Asgari Geçim Hesabı Nasıl Yapılır?

Elde edilen ücretleri gerçek usulde vergilendirilen gerçek kişiler için takvim yılı başında asgari ücretin yıllık brüt tutarı üzerinden mükellefin kendisi için yüzde elli oranında hesaplanır. Çalışmayan ve bir geliri olmayan eşi için yüzde on oranı, ayrı ayrı olmak üzere ilk iki çocuk için yüzde yedi buçuk oranı, üçüncü ve devamındaki çocuklar için ise yüzde beş oranı kullanılarak bulunur.

Bu oranların gelir vergisi birinci diliminde yer alan tutarla çarpılması sonucu indirim tutarı elde edilir. Elde edilen bu tutar aylık olarak gelir vergisinden indirilir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top