Ana sayfa Banka Haber Asels (ASELSAN) Teknik Analiz Kasım – Aralık 2017

Asels (ASELSAN) Teknik Analiz Kasım – Aralık 2017

0
Asels (ASELSAN) Teknik Analiz Kasım – Aralık 2017
aselsan

Aselsan (Asels) teknik analiz konumuz ile kasım ve aralık 2017 için ön görülen tüm detayları paylaşacağız. Öncelikle yatırım olarak borsayı tercih eden bireylere tavsiyemiz her hisse sürekli artar veya düşer diye bir kaide yoktur. Bunu 15.11.2017 tarihinden aselsanın normal seyirde izlerken, 15:30 anında topluca satışa geçilmesi ile görmüş olduk. Nitekim satışa kapalı sinyal üretilse de bist buna engel olamadı hatta bir ara tabanı görmek üzere iken (%19 – düşmesi), yeniden alımlar ile beraber günü %11,36 geride kapatarak, 40,12 den kapandı. Ancak kap ile gelen açıklamalara odaklanmanız gerektiğini belirtelim !!!

Resmi açıklamaya göre ; Sermaye
Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi
(VBTS) kapsamında, ASELS.E payları 16/11/2017 tarihinden (seans başından)
itibaren 30/11/2017 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili
işlemlere konu edilemeyecektir.

Öncelikle burada neleri anlatıyor kap açıklamasına bakalım ; yani diyor ki ben sistem olarak açığa satışa kapıları kapadım ilgili tarihe kadar! Buna ek kredili satışlarda dahil. Ancak ilgili tarih 30/11 e kadar yani önümüzde 14 gün var ve hisse aşağı fazla sarkmasını önlemek için. Bu haber olumlu yönde etkileyecektir ancak tarihlere dikkat etmekte fayda var.

Aselsan Teknik Analiz Kasım – Aralık 2017

Daha önceki konularımızda sizlere borsa da bu gibi şirketlerin primli olduğunu belirtmiştik. Nitekim devletin de sürekli arka çıkması ve üstüne süreklilik arz eden siparişlerin katlanarak gelmesi, ve de bilançoların beklentilerin üzerinde gelmesi hissenin beklentilere paralel olarak yükselişini gözler önüne serdi. Ancak borsa da beklentiler satın alınırsa bu kez düzeltme kaçınılmaz. Yani paragrafın ilk cümlesinde yazdığımız gibi bir hisse sürekli artmaz veya düşmez.

Teknik analize girmeden önce aselsan hissesinin orta ve uzun vadeli güzel bir yatırım aracı olduğunu belirtelim. Hedefler şu rakamlar olacak yerine geleceğinize yön vermek adına bu gibi şirketin ülkenin gözünde büyüyecek olacağını şimdiden belirtebiliriz. Nitekim aselsan dünya çapında konumuzu ve bütçesini giderek katlamakta !!! (Hızla büyüdüğünü söylemek doğru olacaktır.)

Bist 100 bugün ara düzeltme yaptığını söylemek doğru olur zira günü %2 üzerinde kayıpla kapadı. Kısa vadeli dinlenme aşamasından sonra yeniden tepki vermesi beklenebilir. 108.600 üzeri kapanışlarda tepki alımlarının artması beklenebilir. 109,650 seviyesi önemli eğer ki burası da geçilirse tepki olarak 115,000 li seviyeler de olacaktır. Negatif endeks için beklenti seviyeleri ise 105/106.000 aralığıdır. Aselsan hissemiz için ise beklentilerin olumlu olduğunu ve şu rakamların bile ne denli güzel geldiğini söyleyebiliriz.

2017/9 Bilanço 828,0 mn TL (2016/9 Bilanço 389,2 mn TL) +113 % Yani hissemiz önceki rakamları %113 katlamış durumunda. Bunun üzerine gelecek olan yeni siparişlere ek olarak ATAK adlı askeri helikopter siparişinin de beklentide olması gündemde olduğunu belirtelim. Hissenin ise normal fiyatlanması yani beklenti fiyatının 12 aylık bazda 37 li rakamlar olduğunu unutmayalım zira düzeltmenin bu seviyelere gelmesi beklenebilir. Alım fırsatının yeniden verilebilecek olması ve işlem hacminin son bir hafta baz alındığında 1,200k üzeri olması (garanti gibi kağıdı sollaması burası önemli) ve yatırımcıların pozitif olarak bakmaya devam etmesi şirketin daha da fazla tutulacağı anlamına gelebilir.

aselsan - Asels (ASELSAN) Teknik Analiz Kasım - Aralık 2017
aselsan

Aselsan Son Dakika

  • En önemli sorulardan biri ” açığa satış hisseyi nasıl etkileyecek ” Bugün olmasa da ilgili tarihin sonunda kararı sizler göreceksiniz…
  • Analizlere bakıldığında aynı dakikalar içinde aselsandan çıkışların fazla olması ve aynı dakika içinde Halk bankası hisselerine saldırı gelmesi. Yani halkbankası hisselerinde ciddi bir alım geldi dikkat ederseniz hisse %5 e kadar sıçramıştı. Bunun nedeni ABD’nin Zerrab etkisi olabilir eğer ki Zerrab için bir olumlu karar çıkarsa ve bunu önceden duyan yabancı yatırımcı veya birileri olmuş ise hisse takasları iyice araştırılmalı.
  • Beklentilerin odağında ise halka arz olması bi ihtimal akıllarda. Eğer ki böyle bir durum oluşursa fiyat araılığı 60/70 bandına sıçrayabilir.
  • Şirketin Ukrayna ile yakın bir ilişkisi olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan anlaşmalardan bir tanesi 2020 yılına kadar ülkenin tüm askeri iletişim kanallarına destek vermesi bunlardan biri de telsiz konusunda teçhizatların yapılandırılması. Anlaşma bütçesi ise 43,6 milyon dolar.
  • Hava savunma sistemi NATO tarafından onaylandı EUROSAM VE SAMP-T adı altında 90 ülkeye satılmakta. Bunların hazırlanmasında Roketsan, Havelsan, Aselsan görev alıyor.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin