Kapalı

Arsa İpoteği Karşılığında Kredi Veren Bankalar

ipotek karşılığında kredi

Bankaların hemen hepsi ipotek karşılığında kredi vermektedir. Genelde ise arsa ipoteği ile kredi veren bankalar, çiftçilere veya şahıslara çok büyük destek olmaktadır. Ancak ipotek karşılığı kredi alacak olan şahısların öncelikle banka faiz oranların çok dikkat etmeleri gerekiyor.

Arsa İpoteği İle Kredi Başvurusu

Kredi almak için bankalara başvuru yaptığınızda sizden istenilen ilk şey güven olacağı için bankaya güven vermeli ve ödeme durumlarınız daha sonraki kredi taleplerinde de etkili olacaktır. Bu güveni sağlamak için bankaya teminat verme en doğru yol olmaktadır.

Kredi başvurularında bankaya bir ipotek belirtmek, en güvenilir başvuru şeklidir. İpotekli başvurular geri ödeme konusunda bankaya sağlam bir teminat sağladığı için, genel olarak krediniz kısa bir süre içerisinde onaylanır. Özellikle kredi notu düşük olan, gelir durumu düşük olan ya da kara listeye alınan kişiler için ipotekli başvurular önemli bir çözüm yoludur.

Arsa İpoteği İle Kredi Almak

Bankaya ipotek edilebilecek taşınmazlar arasında sahip olduğunuz arsalar da olabilir. Başvurduğunuz kredinin tutarı ile orantılı bir arsanız varsa, bu arsayı bankaya ipotek ettirerek kredi kullanabilirsiniz. Ancak arsa ipoteklerinde bankaların dikkat ettiği bazı noktalar vardır. Banka öncelikle ipotek olarak gösterilen arsanın ilgili belediye sınırları içerisinde olma şartını koyar. Belediye sınırlarına dahil olmayan arsalar ipotek olarak kabul edilmez. Bunun yanı sıra banka ipotek edilen arsanın yasal olarak başka bir hak sahibine ait olmamasını ister. Yani sahip olduğunuz arsada bir başkasının da hakkı varsa, banka bu arsayı ipotek olarak kabul etmez.

Arsa ipoteklerinde kişinin bireysel olarak üzerine kayıtlı bir arsası olmasa bile; eş, çocuk ya da aileden birisinin arsasını ipotek de ettirebilir. Bu konuda bankalar gerekli esnekliği sağlayacaktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top