Kapalı

Arbitraj Nedir, Nasıl Yapılmaktadır?

arbitraj aracıları, kurumları, nasıl yapılır, arbitraj yatırmı

Finansal sahalarda ard arda gelişim göstermekte olan mevcut atılımlar; finansal yapıdaki alternatif kazanç ve yatırım çeşitliliğini beraberinde getirmiştir. Genel anlamda etkinlik göstermekte olan globalleşme ile adına sıklıkla şahit olduğumuz arbitraj kavramı ile ilgili olarak bilinmesi önem teşkil etmekte olan ince ayrıntıları sizinle paylaşacağız.

Arbitraj Nedir?

Arbitraj; ekonomik anlam değer arz etmekte olan herhangi bir malın; mevcut değerlerin altında fiyatlarla sunan bir piyasadan satın alarak, herhangi bir risk üstlenmeksizin piyasa değerlerinin üstünde yer almakta olan fiyatlarla satışını gerçekleştirmek anlamına gelmektedir. Artbitraj kavramının temel işleyiş prensibi; mevcut piyasa değerlerinde seyretmekte olan fiyat farkını kullanarak ticari sahadaki nicelikleri lehine çevirmektir.

Piyasa değerlerinde aktif hareketlenmenin hissedildiği dönemlerde döviz niceliklerinde sıkça kullanılmakta olan arbitraja; maden, hisse senedi, emita ve borç senetlerinde yer verilir. Arbitraj; sık rastlanılmayan, fakat doğru ve verimlilikle değerlendirildiğinde yatırımcılarına yadsınamayacak şekilde kazanç getirisi olan bir uygulamadır.

Oluşum gösterebilmesi için faaliyet sürdürülmekte olan piyasalarda; arz veya talep dengesinin bozulması gereklilik göstermektedir. Birbirleri ile tanımları sürekli olarak karıştırmakta olan spekülasyon kavramından; hiçbir şekilde risk üstlenilmeme durumu ile ayrılmaktadır.

Arbitraj Nasıl Yapılmaktadır?

Arbitraj sisteminin nasıl işleyiş göstermekte olduğunu örneklendirerek ifade etmek gereklilik gösterirse; farz edelim ki Ankara’da EURO 3 TL, İzmir’de ise; 3.20 TL. Bu durumu lehine çevirerek, kazanç elde edebilmeyi amaçlayan yatırımcılar, hiçbir risk altına girmeden EURO’yu Ankara’dan alarak eş zamanlı şekilde İzmir’de satmaktadırlar. Gerçekleştirilen bu işlem Yer Arbitrajı ya da İki Uçlu Arbitraj olarak adlandırılır.

Arbitraj İşlemini Kimler Yapabilir?

Aniden gelişim gösteren arbitraj fırsatlarından yararlanım gösterebilmek; diğer yatırımsal faaliyetler ile karşılaştırıldığında çok daha incelikleri olan ve profesyonellik gerektirmekte olan bir işlemdir. Bu sebeple bireysel ya da kurumsal nitelikteki yatırımcıların, bu alanda faaliyet göstermekte olan bir kuruluştan bağımsız olarak arbitraj gerçekleştirebilmesi mümküniyet barındırmamaktadır.

Arbitraj atılımı için; nitelikli bilgisayar programlarının kullanımına ve finansal yönetim tecrübesine sahip olmak gereklidir. Bu alanda hizmet sağlamak amacı doğrultusunda kurulmuş olan pek çok firma bulunmakta olduğu gibi; banka ve çeşitli finansal kurumlarda arbitraj konusunda atılım gerçekleştirmekte olan kuruluşlardır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top