Ana sayfa Banka Haber Annelerde Erken Emeklilik Şartları Yenilendi

Annelerde Erken Emeklilik Şartları Yenilendi

0
Annelerde Erken Emeklilik Şartları Yenilendi

TBMM’ den geçen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda anneler için yeni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeye göre anneler erken emeklilik şartları 2014 kapsamında yeniliklere gidildi. Bu yenilikler ile artık anneler erken emeklilik haklarından yararlanabilecekler.

Yeni düzenlemeye göre belirli şartları taşıdığınızda erken emeklilikten yararlanabiliyorsunuz. Bunun için öncelikle çalışan anne olmanız gerekmektedir. Bunun yanında kendi istekleri ile sigortalı veya iştirakçi olan anneler de yeni düzenleme ile erken emeklilik talebinde bulunabiliyorlar. Bu şartları taşıdığınızda erken emeklilik başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Erken emeklilik başvurusu yapmak için sosyal güvenlik il müdürlüğüne gidebilirler. Burada son çalıştıkları il müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir. Çocuğunuz başkası tarafından bakıma muhtaçsa başvurabilmektedir.

Annelerde erken emeklilik, çocuğuna başka bir kişinin bakımına muhtaç olunması durumunda 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki prim gün sayılarının dörtte biri ödenmiş prim gün sayısı toplamına eklenilerek emeklilik yaş haddinden düşülecek. Tespit edilirken bazı durumlar göz önünde bulundurulacak. Bunlardan ilki çocuğun doğrum ve eğer ölmüşse ölüm tarihine bakılacak. Çocuk eğer başka birinin bakımına muhtaçsa, bu durumun başlangıç ve bitiş tarihine bakılacak. Çocuğun evli olup olmadığı da göz önünde bulundurulacak. Bu durumların yanında annelerin erken emeklilik durumları incelenirken sigortalı olan kadın tarafından evlat edinme durumuna da bakılacaktır. Ayrıca bakıma muhtaç olan birden fazla çocuk varsa bu durumda tek hak tanınmaktadır.

Annelere erken emeklilik çocuğun yaşam süresi boyunca devam edecektir. Evlat edinilen çocuklar içinde bu imkandan faydalanabilecekler.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin