Kapalı

Altın Vadeli Hesabı Nedir?

Vadeli altın hesapları, bankaların şubelerinden ve internet bankacılığı, mobil bankacılık sistemleri üzerinden açılabilmektedir. Vadeli altın hesapların en büyük avantajı altınların çalınma ve kaybolma riskinin olmamasıdır. Altınların korumak amacıyla bankalardan kiralanacak kasaların kira bedeli yüksek olacağı için vadeli altın hesapları masrafsız ve güvenli bir yol olmaktadır.

Bankalardan açılacak vadeli altınlarda alt limit bulunmaktadır. Bu limitler ortalama 10 gramdan başlamaktadır. Yine açılacak vadeli hesaplarda vade süreleri minimum 6 ay ile 12 ay arasında değişmektedir. Vadeli altın hesaplarına yatırılan altınlar devlet garantisi altında olup, Tasarruf Mevduat Sigortası kapsamındadır. Tasarruf Mevduat

Sigortaları, vadeli altın hesaplarında yer alan yatırımların 100.000 TL’ye kadar altın yatırımları garanti altındadır. Bu yüzden 100.000 TL’den fazla altını olan yatırımcılar diğer alanlarını başka bankaların vadeli hesaplarında değerlendirmesi en güvenli yol olacaktır. Vadeli altın hesaplarında, vade bitiminde elde edilecek faiz tutarından vergi kesintisi yapılmaktadır.

Vadeli altın hesabının faizinin % 15 oranı MSİGVC ( Stopaj ) vergisi kesilmektedir. Vadeli altın hesaplarında ki mantık yatırılan altınlar, altının altın piyasasın da gösterdiği artış ile artış gösterirken, düşüşe geçtiğin düşüş trendine girecek ve altının gram fiyatı da düşecektir. Vade bitiminde de uygulanan faiz getirisi alınır. Vadeli altınların diğer bir avantajı ise yatırımcıların düşük gramajlı altın alabilmesine olanak vermektedir.

Böylece yatırımcılar bütçeyi zorlamadan altın yatırım fırsatı elde etmiş olur. Son olarak vadeli altın yatırım hesaplarını, internet ve mobil bankacılı üzerinden 24 saat takip edebilme olanağı bulunmaktadır. Günü dolmasına rağmen, yatırımcı tarafından talimat verilmeyen hesaplar, vade bitim tarihinden sonra yine vadeli hesaplarda değerlendirilmeye alınır.

Önceki vadeli altın hesabı sözleşmesinde olduğu gibi vade süresi ve faiz getirilerine göre tekrar düzenlenecektir. Vadeli altın hesabının dezavantajı ise altında meydana gelecek fiyat düşüşlerinde, altınları hemen satma durumunun olmamasıdır. Yani hemen müdahale etme şansı yoktur. Ancak vadeli altın sözleşmesini feshedebilir ve verilecek faizden yararlanamazsınız.

Sürekli altın piyasasını takip eden kişiler için uygun olmayan yatırım aracıdır. Ancak altın piyasasını takip etmeyen ve uzun vadeli yatırımları seven altın yatırımcıları için de uygun bir yatırım hesap türüdür.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Yorumlar

  1. Bugün vadeli altın aldım ne zaman satılir veya satildinda bize bilgi veriliyormu

    1. Resmi tatil günlerinde internet bankacığından altın almak veya vadeli hesap açarak altın almak kur makası nedeniyle önerilmez. Gram fiyatı gerçek fiyattan yüksek olur, vadeli altın aldığınızda vadesi bitince aksi bir talimatınız yok ise vadesiz hesaba vade bitiminde otomatik biter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top