Ana sayfa Banka Haber Altın Kiralamak İstiyorum, Caiz Mi?

Altın Kiralamak İstiyorum, Caiz Mi?

0
Altın Kiralamak İstiyorum, Caiz Mi?
altın kiralama

Yeterli gücü olmayan evlenecek olan çiftlerin tercih ettiği altın kiralamak,altını almak yerine kiralamak isteyebilir. Bu durumda altın kiralamak caiz mi sorusuna da yanıt aranmaktadır. Altın kiralama sözleşmesi sayesinde kuyumculardan alabileceğiniz belirli tutarlardaki gram bazındaki bilezik, yüzük veya takı gibi parçaları kiralama metodu sayesinde alabilirsiniz. Bu sayede özel günlerde hem mahcup kalmayacak hem de takı işini halletmiş olacaksınız. Söz konusu düğün için kiralık altın konusu ile akıllardaki soru işaretlerini kaldırmış olacağız.

Altın Kiralamak İstiyorum

Öncelikle bilmeniz gerekenler arasında hiç bir kurum bunu ücretsiz yapmıyor. Aksine sözleşme şartı ve senet devreye girmektedir. Alınan ücretlere bakıldığında çoğu kuyumcular 300 gram altın için 500 ile 1000 TL arasında ücret talep etmekte. Ücretleri peşin veriyorsunuz. Buna karşın kuyumcu sizlere şartları ve senet imzalamanızı isteyecektir. Burada bilmeniz gerekenler arasında en önemlisi de tanıdık kuyumcular bu işi yapmakta.

Bildiğiniz gibi düğünde takı işine hem kız hem de erkek tarafı çok önem vermekte. Bir takı işinde minimum 20 bin TL gitmekte. Bu paraya ihtiyacınız olduğunda düğün sonrası bozdurmak istediğinizde ilgili tutar üzerinden %20 zarar etme durumu bulunuyor. Bu nedenle çoğu çift altınları hemen bozdurmuyor. Bu yüzden geliri olmayan ve zor durumda olanlar, takı almak yerine her hangi bir tanıdık kuyumcudan altın kiralama yapabilir. Altın kiralama dönemi bu yıl oldukça fazla tutulacak gibi.

Altın Kiralamak Caiz Mi?

Edindiğimiz bilgilere göre altın kiralamak caiz değildir. Caiz olması için bir ürünün satın alınması ve helal olarak karşılanması geliyor. Kuyumcu eğer tanıdığınız ise şu şekilde yapılabilir. Önce altını alacağınızı belirtin, sonrasında düğünden bir gün sonra tanıdık olan kuyumcuya getireceğini ve o günkü değer üzerinden bozduracağını demeniz kafidir. Yani bir ticaret ortaya çıkacağı için caiz olacaktır. Ancak ilk ödeme esnasında paranız olmadığını farz edersek, kuyumcunun da bu borcu kabul etmesi dahilinde işlem olacaktır.

Burada en fazla tercih edilen ise 22 ayar bilezik kiralama geliyor. Genelde ülkemizin insanları 22 ayar bilezik satın almaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin