Ana sayfa Altın Altın Hesabı mı, Fiziki Altın mı?

Altın Hesabı mı, Fiziki Altın mı?

0
Altın Hesabı mı, Fiziki Altın mı?

Ülkemiz ekonomik verileri incelendiğinde toplum olarak en çok yatırım yaptığımız alan hiç şüphesiz altın olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan 5-10 yıl önce küçük altın alımı oldukça popüler olmasına rağmen son yıllarda ise Bankaların sağladığı kolaylıklar ve gelişen teknoloji ile İnternet Bankacığı gelişmiş ve altın yatımı için yeni kanallar ortaya çıkmıştır. Yine Bankaların yaptıkları altın günü kampanyaları ve Yatırımcılar için en önemli unsur olan güvenlik konusu da göz önüne alındığında Banka Altın hesapları ciddi anlam da ilgi çekmeye başlamıştır. Aslında iki türlü alımın da kendisine göre avantajları vardır, şimdi kısaca altın hesabı ve fiziki altın arasında farklar ve avantajları nelerdir ona bakalım.

 İlk bakışta birbirine benzeyen  bu ifadeler aslında özünde de aynı dır  fakat  farklı kavramlardır. Altın hesabı 24 ayar altının gram hesabı cinsinden bankada karşılığı TL şeklinde alım satabileceğiniz altını ifade ederken fiziki altın istediğiniz ayarda alıp satabileceğiniz elinizin altında bulunan altını ifade eder. Altının genellikle tasarruf amaçlı birikim aracı olarak yıllarca görüldüğünü söyleyebiliriz ancak son dönemlerde  altın fiyatlarındaki oynaklık yatırım aracı olarak da  kullanılmaya başladığı görülmektedir.

Altının ne kadar yükselip düştüğünden öte düşük fiyata alıp yüksek fiyata satılması sonucunda elde ettiğimiz  kar yatırım aracı olduğunu göstermektedir. Aslında altın hesabından bunu daha kolayca yapabiliriz. Zira kaybolma çalınma riski olmadan istediğimiz kadar alıp satmak nereye saklasak yada kasaya mı koysak  satmaya götürürken kime güvensek demekten daha güvenli bir yaklaşımdır. Fiziki altın çeyrek tam bilezik kolye gibi çeşitleriyle tercih edilmesi hem takı hem sermaye açısından tercih edilebilir.

Altın hesabını genellikle mesai saatlerinde kullanmak fiyat istikrarını sağlamaktadır.ayrıca altın çok yükselecekmiş yada düşecekmiş dedikodularına bakmaktansa karlı olduğunda satıp düşmesini beklemek daha rasyonel bir yaklaşımdır. Dolayısıyla altının şu an ne kadar olduğunda ziyade aldığınız zaman ne kadar olduğu önemlidir.Altının ons fiyatının haricinde dolar TL paritesi de gram fiyatını etkileyeceğinden hem ulusal hem uluslar arası gelişmeleri yakından takip etmek gerekir.

Son olarak varlığınızı tamamen bir yatırım aracına yönlendirmektense dengeli bir dağıtımla alternatif  araçlar göz önüne alınmalıdır. Bunların Başında Vadesiz Altın Hesabı, Vadeli Altın Hesabı ve Altın Fon hesapları, TL Fon hesapları da yatırımınız için alternatif olarak durmaktadır.  Yasal Uyarı; Yatırım Tavsiye Değildir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin