Ana sayfa Altın Altın Daha Yükselir mi, 2017 Yılbaşı Ne Olur Yorumlar

Altın Daha Yükselir mi, 2017 Yılbaşı Ne Olur Yorumlar

0
Altın Daha Yükselir mi, 2017 Yılbaşı Ne Olur Yorumlar

Altın, Aslında en çok ilgilenilen toplumun her kesiminin bir şekilde bağı veya ilgisi olduğu bir yatırım aracıdır. Ülkemizde altın yatırımı en çok yastık altı olarak ta tabir edilen şekilde saklanmaktadır. Yani küçük altın çeyrek altın bilezik gibi şekiller de yatırım yapılmaktadır.

2011 yılından itibaren Bankalar da açılan gram altın ise bir dönem popüler olmakla birlikte 2013 yıl sonunda bankalarda açılan altın hesaplarında patlama olmuştur. Yastık altında bulunan bir çok altım bankalara taşınmıştır.

Ancak 2016 yıl sonu itibarı ile bankalardaki altın hesapları %35 oranında azalmıştır. Altın yatımında azalma gibi görünse de aslında altınların yastık altına geri döndüğünü söylemek yerinde olacaktır. Altın aslında en güvenli liman olduğundan yatırımcının en çok muhatap olduğu emtia olarak karşımıza çıkmakta ve halen herkesinde ilgi alanına girmektedir.

2016 yıl sonuna doğru altın düşecek mi yükselecek mi gram bazında yada ons değeri ne olur altın yatırımcısı ne yapmalı 2017 yıl başında altın fiyatı ne olur? Alım satım bandı hangi aralıklar yatırımından kar elde etmek isteyenlerin aradığı cevaplardır.

Altın konusunda yorumumuz 15 Eylül 2016 itibarı ile gördüğümüz daha doğrusu öngörümüzü size kısaca izah edelim. Şu an Altın Ons Fiyatı 1.318 USD (Dolar) olarak seyretmektedir. Yine Çeyrek Altın 203-207 TL Altın Gram Fiyatı ise 125 TL Bandında (alt-üst) olarak görünmektedir.

Ülkemizde altın yatırımcısı iki parametreyi takip etmek zorundadır örneğin dünya piyasalarında altın yükselirken, TL’ nin Dolar kaşısnda değer kazanması durumunda Altın yerinde saymakta ve hatta bazen TL aşırı değerlenmesinde dünyada yükselen altın ülkemizde yatay seyir ile birlikte düşme eğilimi de görülmekte. Yine Dünya da Altın Ons fiyatı düşerken, Dolar’ ın TL karşısında değer kazanması ile altın ülkemizde yükselmektedir.

Öncelikle Dolar baktığımızda 2016 yıl sonu ile birlikte 2017 ilk çeyreğine kadar 3 TL’ nin üstüne çıkması beklenmemektedir, yine 2016 yıl sonu Dolar kuru 2.9500 altında konumlanacağını düşünüyoruz. Bu payanda dan baz alarak altın hakkında öngörü ve muhtemel fiyatlandırma hakkında beklentilerimizi sıralayabiliriz.

2016 yıl Sonu ve 2017 yılı Altın Fiyatı görünen parametreler ışığında ONS fiyatının artacağını söylemek yerinde olacaktır. 2017 yılına girdiğimizde Altın Ons Fiyatının 1400 USD direncini kıracağını ve bununla birlikte 1430 Üst bandı esasında bir fiyatlanma söz konusu olabilir. Dolar/TL de ise stabil daha doğrusu Eylül 2016 gibi yatay bir seyir olabileceği de düşünüldüğünde altında bir yükseliş en azından Eylül 2016’ya göre %5-7 lik bir artış olacak gibi.

Fiyatlandırma olarak bakıldığından Altın Gram/TL 128-133 Arası  olarak karşımıza çıkabilir. Yine Çeyrek altın 225-235 TL aralığında bir seyir aralığı olacağını beklemekteyiz.

2017 Yılı altın  fiyatlarında yükşeliş beklentisi oldukça güçlü durmaktadır. Kısaca tüm emtialar özelde metallerde (Altın,Bakır,Gümüş,Platin..vs) artış olacağını beklemek yerinde bir beklenti olarak not edilebilir. En azından 2017 yılı ilk çeyreğine kadar bu metallerin yatırımcısını sevindireceği kanaatindeyiz. (Yatırım Tavsiyesi Değildir)

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin