Kapalı

Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Altın, yatırımcıların en çok tercih ettiği altın tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok tercih edilen yatırım aracıdır. Bu kıymetli madenleri satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Aldatılmamak, kandırılmaya karşı dikkatli olmak için altın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Altının sahtesini ayırt etmek açıkçası zordur. Sahte altını bu işin uzmanları dışında herkes kolay kolay anlayamaz. Bu yüzdendir ki altını bildiğimiz, güvendiğimiz kuyumculardan almalıyız. İç metali altın olmayıp, dış yüzeyi altınla kaplanmış ve bunu komple altın diye satanlar olduğunu unutmayınız.  Ülkemizde basımını sadece devlet darphanelerinin bastığı cumhuriyet altının alırken üzerinde ki baskının net olduğuna dikkat edilmelidir.

Yine cumhuriyet altınları 7 gram olup, boyu 20 cm ve 22 ayardadır. Bu ölçüler bir cumhuriyet altını için standart ölçülerdir. Cumhuriyet altınlarının ziynet eşyalarından olan ve en çok tercih edilen altın çeşidi olan çeyrek altının ise gramı 1.75 gramdır. Çeyrek altın üzerinde basım tarihleri vardır. Bu basım tarihleri yeni ve eski çeyrek altını diye adlandırılır. Tarihin eski ve yeni olması altının değerinden bir şey kaybettirmez.

Eski tarihli çeyrek altınlar yeniye nazaran 2-3 TL aşağı satılır o kadar.   Yine en çok tercih edilen altın çeşidi olan bilezikler ise 22 ayardır. Bilezik alırken ayar numarası iç kısımda yazar ve o numaranın tam basılı olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir. Pek çok ülkede basılan tüm altınlar damgalıdır. Bu damgalar kanuni bir zorunluluktur. Ülkemizde de bu altının güvenirliğini sağlamak güvenilirliği sağlamak için TSE damgası kullanılmaktadır. Bu yüzdendir ki altın satın alırken mutlaka TSE damgasının olup olmadığını kontrol edilmelidir.

Markalı altınlarda firma bu damgayla birlikte kendi markasına da yer veriyor. Ayar bilgisi, markası ve damgası olmayan altınları kesinlikle satın almayınız. Altın kesinlikle sürtmeyle dökülen, üzerinde pulcuklar olan bir metal değildir. Altın alırken mutlaka elinizle set bir şekilde altını sürtmenizi tavsiye ederiz. Dökülen, rengi atan altınları kesinlikle almayınız.

Son olarak bazı altınların üzerinde ki taş işlemeleri altınla beraber tartılmaktadır. Ancak aynı altının satıldığında üzerinde ki taş işlemelerin çıkarılıp alındığını ve arada ki fark kadar zararınız olacağını unutmayınız.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top