Ana sayfa Ekonomi Akreditif Nedir?

Akreditif Nedir?

0
Akreditif Nedir?

Akreditif Ne Demektir?

Akreditif en basit tabiri ile dış ticarette kullanılan bir ödeme şeklidir. Kelime anlamı olarak bakıldığında dilimize Fransızca’ dan girmiştir ve kredi vermek inandırıcı kılmak anlamına gelmektedir.Ülkeler arsı ticarette vesikalı kredi, vesikalı kredi mektubu, kredi mektubu, ticari kredi mektubu gibi farklı isimler almaktadır. Alınan ya da satılan mallarının bedelinin ödenmesi amacı ile geliştirilen bir finansman tekniği olarak da bilinmektedir.

Uluslar arası piyasalarda sıklıkla akreditif işlemi tercih edilmektedir. Bu işlem ülkelerde yer alan bankalar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Akreditif alıcı açısından bir ödeme aracı olarak değerlendirilirken satıcı açısından ise ödeme garantisi vermektedir ve bankalar tarafından nakit olmayan krediler olarak görülmektedir.

Ticaret alıcılar ve satıcılar için risk taşımaktadır. Bu riskin görülme olasılığı dış ticarette daha da belirgin olmaktadır. Risk oluşumunu en aza indirmek için de taraflar akreditif adı verilen ödeme aracını tercih ederler.

Akreditifin Tarafları Kimlerdir?

Amir: İthalat yapan tarafa verilen isimdir. Amir adı verilen taraf alıcı olarak kabul edilmektedir. Satıcı ile mal alım anlaşması yapar. Daha sonra bu anlaşmaya yönelik olarak müşterisi olduğu bankaya talimat verir.

Amir Banka: İthalatı yapan kişinin talebi üzerine akreditif işlemini yürürlüğe koyan banka olarak bilinmektedir. Öncelikle mal satımını gerçekleştiren kişinin belgeleri eksiz olmadan teslim etmesi gerekmektedir. Mir banka ithalatçı adına işlem yapmaktadır. Akreditif bedelini ithalatçı yerine öder.

Lehtar: Akreditifte ihracat yapan tarafa lehtar adı verilmektedir. Lehtar mal satan konumda olan kişidir. Bu işlemde lehtardan gerekli belgeleri süresinde ibraz etmesi beklenir. Belge teslimi gerçekleştikten sonra akreditif bedeli ilgili banka tarafından lehtara ödenmektedir.

Lehtar Bankası: Muhabir banka olarak da bilinmektedir.  Diğer adı ihbar bankasıdır. Bu bankanın tek yükümlülüğü ihbarda bulunmaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin