Ana sayfa Banka Haber Akbank Kimin?

Akbank Kimin?

0
Akbank Kimin?
Akbank kimin bankası?

Modern dünya para adı verilen ve bir çeşit sözleşme metası haline gelmiş olan parayı taşımadan da, paranın alım gücünden faydalanabilmemizi sağlamaktadır. Bu durumu da sağlamakta olan çeşitli kimselere ait olan devlet ve özel şahıs bankaları olmaktadır. Bankalar bunu kredi kartı, banka kartı ve banka kartı özellikli olan kredi kartları aracılığı ile sağlamaktadırlar. Bunun dışında, bankaların bize sağlamış olduğu bir diğer kolaylık da, harcama yaptığımız ürünü ya da hizmeti aldıktan sonra onun bedelini bankaya çeşitli şartlar da barındırmakta olan taksitlerle kolayca ödeyebilmemizdir. Bu kolaylıkları sağlamakta olan en önemli bankalardan birisi de Akbank olmaktadır. Ancak bu durum da akıllara Akbank kimin dedirtmektedir.

 

Akbank Ne Zaman ve Kim Tarafından Kuruldu?

Akbank, ülkemizin Akdeniz bölgesinde bulunmakta olan bir şehir olan Adana’da 1948 senesinde kurulmuş olmaktadır. Aslında Akbank nerede kurulduğu adının kısaltmasında da rahatlıkla çıkartılabilmektedir.

Akbank, Adana Kayseri Bankası demektir. Akbank kimin sorusuna da, cevap vermeden önce şunlar söylenebilir. Akbank, ülkemizin Çukurova bölgesinde, Hacı Ömer Sabancı, Nuri Has ve Nuh Naci Yazgan gibi ülkemizin önemli iş insanları tarafından düşük bütçeli çiftçilere ve işçilere destek sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Kuruluşundan 14 yıl kadar sonra yani 1962 senesinde Akbank bankasının yöneticiliği ve hisselerinin tamamı bugün ülkemizin en zengin ailelerinden biri olarak kabul edilmekte olan Sabacı ailesine tamamıyla geçmiştir.

 

Akbank Şu an Kimin?

Akbank kimi sorusunu da uzunca düşünmeden, çok çok uzun bir süre boyunca Sabancı ailesine ait olan ve o ailenin kontrolünde faaliyet gerçekleştiren bir bankadır denilebilir. Ancak günümüzde yine Sabacı ailesinin Akbank üzerinde hisseleri bulunuyor olsa da tamamen onlara ait değildir.

Akbank’ın kimin oluğuna günümüzde Akbank hisselerinin yüzde kaçının kimin olduğu söylenerek cevap verilebilir. Yani buradan Akbank’ın bir kişinin kontrolünde olmadığı hisse senetleri şeklinde ortaklı bir mülkiyete sahip olduğu sonucu çıkacaktır.

Aşağıdaki hisselerin oranlarına bakarak, bugün Akbank yine Sabancı ailesine ait denilebilirse de tamamen onlara ait değildir. Akbank’ın %41’lik hissesi Sabancı ailesine ait olmakta iken, %10’luk kısmı da Amerika’da faaliyet göstermekte olan ve merkezi de yine Amerika Birleşik Devletleri olan Citibank’tır.

Bunun dışında kalan %49’luk hisse de, Akbank’ın halka açık olan hissesi olmaktadır. Bu kalan %49’luk hisse de küçük oranlarla çeşitli özel kişilere aittir. Ancak bunların sayısı oldukça fazla olduğu için yazımıza almayı uygun bulmadık.

Fakat sizler için daha önce bu konu ile ilgili bir içerik hazırlamıştık. Akbank Hangi Ülkeye Satıldı isimli başlığımızda tüm sahipleri tüm hissedarları ile ilgili detaylı bilgileri sizler için paylaştık. O konumuza da göz atarak detayları öğrenebilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin