Kapalı

Akbank Hangi Ülkeye Satıldı

Akbank Hangi Ülkeye Satılmıştır

[toc]

Ülkemizde pek çok şey gibi bankalarda devlet destekli olarak, Cumhuriyetin ilk yıllarında kurularak şekillenmişlerdir. Ülkemizde bu doğrultuda kurulmuş olan birden fazla bu şekilde banka vardır. Daha sonra ülkemizin ilk zenginleri var olduktan sonra, onların da ekonomik girişimleri sonucunda ülkemizde diğer bazı bankalar da kurulmuştur. Yeni bir gelişme ile akbank hangi ülkeye satıldı sorusu sorulmaya başlandı.

Akbank Ne Zaman ve Kim Tarafından Nasıl Kuruldu?

Ülkemizde özel olarak kurulmuş olan ilk bankalardan birisi olan Akbank 10 Ocak 1948 senesinde, Adana ilimizde, Çukurova’daki çiftçilerin ekonomik faaliyetlerine destek olmak amacıyla başta Hacı Ömer Sabancı olmak üzere, Nuh Naci Yazgan ve Nuri Has gibi Kayserili de olan iş adamları tarafından kurulmuşturlar.

Akbank kelimesi aslında Adana Kayseri Bankası kelimelerinin kısaltılmış halidir. Daha sonrasında bölgedeki pamuk üreticisi kimselere destek olmak amacıyla kurulmuş olan Akbank, kendi gelen müdürlüğünü İstanbul’a taşıyarak, iş sahasını Adana ve Kayseri dışındaki şehirlerimizde de oldukça etkin bir biçimde faaliyetler göstermiştir.

Akbank Kimin ve Hangi Ülkeye Satıldı?

Akbank’ın yaklaşık olarak %41’lik kısmı Sabancı ailesine ait iken, yaklaşık olarak %10’luk kısmı da Amerika merkezli olan ve faaliyetlerini Amerika’da göstermekte olan Citibank’a aittir. Bankanın geriye kalan %49’luk hissesi de, halka açık hisseleri oluşturuyor olmaktadır. Bu sebeple bugün Akbank’ın Sabancı ailesine ait olduğunu söyleyebiliriz. Yani Akbank hiçbir ülkeye satılmadı.

Ancak şu da söylenebilir ki, Akbank’ın yaklaşık olarak %10’luk hissesi Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir banka olan Citibank’a ait olmaktadır. Bunun dışında Akbank’ın geriye kalan %49’luk hissesi de özel kimselere ait hisselerdir.

Bunları herkes alabilmektedir. Bu sebeple eğer bu hisseleri alan kimselerin yabancı bir ülkeye mensup kimseler olduğunu söyleyebilirsek, o zaman Akbank’ın başka bir ülkeye satıldığını değil, ama başka bir ülke tarafından satın alınmasına göz yumulduğunu söyleyebiliriz.

Bu noktada değinilecek bir diğer husus da aslında Akbank’ın kendi sunmuş olduğu verilerde de Akbank’ın hisselerinin yaklaşık olarak %52 gibi bir kısmının Sabancı Holding’e veya Sabancı Holding ile bağı olan kişi ve şirketlerce satın alınmış olduğunu belirtmektedir.

Bu açıdan konu tekrardan bu şekilde düşünülebilir. Ancak şu durum içerisinde Akbank’ın kimin olduğu hususunu değerlendirerek bir sonuca varacak olursak eğer, Akbank hisselerinin büyük çoğunluğunun Sabancı ailesine ve onlara bağlı bulunan kişilere ait olduğu için, Akbank’ın Türk olduğu bilinen Sabancı ailesine yani Türk olan birisine ait olduğu kolaylıkla çıkarılarak söylenebilecek bir husus olacaktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top