Ana sayfa Yatırım Fonları Akbank Fon Hesapları

Akbank Fon Hesapları

0
Akbank Fon Hesapları

Farklı piyasa araçlarıyla fon hesabı açtıran ve kendi portföy yönetimi ile fonları yöneten diğer bir kurum ise Akbank’tır. Akbank, hisse senedi, altın, yurt içi ve yurt dışı piyasa ortamlarında işlem görebilecek fon hesapları ile yatırımcılara hizmet vermektedir.

Akbank’ın ilk fon hesabı Para Piyasaları Fon hesabıdır. Bu hesap ile, vadesine en fazla 184 gün kalmış, likitte değeri yüksek olan piyasa araçlarında değerlendirilen fon türüdür. Borçlanma Araçları Fonu ise, fonların en az %80’ni kamu veya özel sektör borçlanma araçlarına yatırılan bir fon türüdür. Bu fonların vade süresi 25 gün ila 90 gün arasıdır.

Değişik Fon hesabı ise, fonların en az %60’nının yerli veya yabancı, yerli veya yabancı özel sektörlere ait borçlanma araçlarına yapılan bir fon hesap türüdür. Yine bu fonlar, ekonomide meydana gelecek büyüme, enflasyon gibi yatırım piyasasını etkileyen ve bu etkinin faiz, risk göstergelerinin fiyatlar üzerinde gösterebileceği etkilerden yararlanılarak fon alım, satımının yapıldığı bir fon hesabıdır. Akbank FT fonları ise, Amerika, Avrupa, Asya, Japonya gibi yurt dışı piyasalarında işlem gören piyasa araçlarına yatırım yapılan fon hesaplarıdır.

Hangi ülkenin yatırım piyasalarında fon satın alınıyorsa o ülkenin hisse senetlerinin en az %51’lik hissesini satın alma esasına dayanan bir fon hesap türüdür. Akbank Fon hesap türlerinden biri de Hisse Senedi Fonlarıdır. Bu fon hesabında,  fon toplam değerinin en az %80’i devamlı olarak menkul kıymet yatırım ortaklıkları payları hariç olmak üzere Borsa İstanbul’da işlem gören ihraççı payları varantlarına yatırım yapılmaktadır. Yine fonda, ihraç edilmiş hisse senetlerinin, ihraççı payı ve endeksine dayalı olarak yatırım yapılan bir fon türüdür.

Bu fonlar, Akbank’ın fon hesapları arasında en yüksek risk oranını taşıyan fon türüdür. Bu yüzden uzun vadeli yatırım yapmak ve piyasada ki dalgalanmalardan etkilenmeyecek yatırımcıların tercih etmesi geren bir fon türüdür.  Akbank, riski sevmeyen ve anaparasını korumak isteyen yatırımcılar için de Korum Amaçlı Fonlar Hesabını açmıştır. Devlet tahvili, repo, Hazine bonosu, ters repo gibi işlemlerde kullanılan bir fon türüdür.

Yine fonlarda, yatırımcılara iştirak oranına paralel olarak getiri sağlama sistemi bulunmaktadır. Akbank’ın son fon hesap türü ise Esnek Birikim Hesabıdır. Bu hesapta ki esas ise, müşterinin hesabından veya kredi kartından vereceği talimat doğrultusunda fon alım satımına dayanmaktadır. İster döviz, ister çeyrek altın, ister yatırım fonu Esnek Birikim Hesabı ile düzenli birikiminizi dilediğiniz gibi seçenekleriniz bulunmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin