Kapalı

Akbank Eski Çalışanları: Akbank Çalışanları İsterse Olur

akbank isterse olur

Akbank’ta Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri yürüten Banksis sendikası ve Akbank’ın görüşmeler sırasında uzlaşma sağlayamaması üzerine Banksis 21 Şubat tarihinde 60 gün içinde greve gitme kararı aldı.

Banksis Genel Başkanı Semih Özen’in imzası ile yayınlanan bildiride Akbank’ın çalışanlar için uygun çalışma ortamları sağlamadığı, sendikaya anti-demokratik bir biçimde tasfiye çalışmaları yürütüldüğü ve tüm çabalara rağmen uzlaşmanın sağlanamadığı belirtildi.

Grev açıklamasının sonrasında bir açıklama da Akbank tarafından işten çıkartılan ya da Akbank tarafından istifa ettirilen bir grup eski çalışan tarafından geldi. Açıklamada söz konusu grevin sonucunda çalışanların daha iyi koşullarda çalışabileceği ve çalışanların tereddütlü davranmalarının aksine daha girişken, daha istekli davranmaları gerektiği vurgulandı.

Grup tarafından hazırlanan açıklamanın tamamı şöyle:

AKBANK ÇALIŞANLARI İSTERSE, OLUR

Bankada grev olur mu?

Bugüne kadar bankada grev olmaması bile bir mucize…

Kim olarak mı söylüyoruz bunu? Çeşitli dönemlerde Akbank’ta çalışan, kimisi baskıya dayanamayarak istifa eden, kimisi işten atılan eski çalışanlar olarak söylüyoruz.

Gelişmeler öyle bir noktaya geldi ki, sendikalaşmanın “s”sinden korkarak, sendikaya üye çalışanlarını tasfiye etmeye girişen bir banka var karşımızda. Çalışanlarını “yirmi bin liralık maliyet” olarak niteleyen, sürekli olarak telefonla, e-posta ile taciz eden, uzun mesailere bırakan, adil olmayan performans kriterleri ile işten çıkaran bir banka var karşımızda.

Böyle bir baskı ortamında bugüne kadar hak aramanın topluca yapılmaması, Akbank’ı şımartmıştır. Bugün ise Akbank çalışanları, buna son verme fırsatını ellerinde tutmaktadır.

Akbank çalışanlarının kazanacağı ne olacak diye soruyorlar bu grev ile birlikte. Bir kaçını sayarsak: akıl sağlıklarını, hiçbir paraya kazanamayacakları zamanlarınıiş güvencelerini kazanacaklar. Bunlar nasıl kazanım olarak görülmeyebilir?

Bugüne kadar ne söylendi ise bir kulaktan girip, bir kulaktan çıktı. Şimdi söz çalışanlarındır. Bi düşünün:


– Tüm çalışanlar toplu iş sözleşmesi kapsamına alınırsa
– Adaletsiz keyfi  performans ölçümleri ile toplu işten çıkarmalara son verilirse

– Her türlü mobbinge, 4857 sayılı İş Kanunundaki sürelere de uyarsa

– Ücretlerde enflasyon oranının üzerinde artış sağlanırsa bunlar nasıl binlerce Akbank çalışanı için iyileşme olarak sayılmamış olabilir? Ayrıca hükumet, çalışanların hak arama mücadelesini, son yıllardaki grevlerde yaptığı gibi sözde bahanelerle engellemez ise, Akbank çalışanının kazanmamak için önünde hiçbir engel olmayacaktır.
AKBANK Çalışanları, insanca yaşayabilecek bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşullarını örgütlü mücadele ile yaratmak ellerinizde. Sendikal mücadelene sahip çık,  sendikanı gerektiğinde denetle.

Akbank çalışanları ısrar eder ve kazanır ise, çok şey değişir. Akbank çalışanları isterse, olur!

Akbank Eski Çalışanlarından bir grup

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top