Kapalı

A Tipi ve B Tipi Yatırım Fonları

Halktan toplanan paraların hisse senedi, bono, tahvil, altın gibi sermaye piyasa araçlarında değerlendirilmek üzere bir havuzda toplanması (portföy) ve bu fonların, fon yöneticileri tarafından yönetilmesi işine dayanan bir yatırım aracıdır. Yatırım fonları A tipi ve B tipi fonları olarak ikiye ayrılmaktadır.

A tipi fonları, hisse senedi ağırlıklı olan yatırım fon tipidir. Bu fon tipleri, portföy değerinin en az %25 kadarı, sürekli olarak Türk şirketlerine ait hisse senetlerinden oluşmak zorundadır. Karma fonlar, sektör fonları, değişken fonlar A tipi fon tipine örnek verilebilecek fon örnekleridir. A tipi fonlar riskli fonlardır. En az %25’lik hisse senedi içerdiğinden, borsada meydana gelecek dalgalanmalardan olumlu veya olumsuz etkilenme riski çok fazladır.

Tabi risk yönü çok olunca da kar oranı da en yüksek fon tipleridir. A tipi fonlarda risk fazla olunca yatırımcılar için bir riskli bir fon tipidir. Özellikle borsaya yeni girmiş kişilerin bu fonlara yatırım yapılmaması tavsiye edilir. A tipi yatırım fonlarında, Fon alışı T gününde saat 13.30 ‘a kadar yapıldığı takdirde, emir T+1 günü oluşan fiyattan yine T+1 günü gerçekleşecektir. Saat 13.30 sonrası verilen emirler ise bir gün sonra verilmiş kabul edilir ve işlem T+2 fiyatıyla T+2 günü gerçekleşir.

B tipi yatırım fonları ise, A tipi yatırım fonlarının aksine hisse senedi sınırlaması yoktur. B tipi yatırım fonları arasında, değişken fon, likit fon, bono örnek gösterilebilir. B tipi fonlarda, A tipi fonlar gibi ağırlıklı olarak hisse senedi değil de sabit getirileri olan bono, tahvil, repo gibi piyasa araçları kullanıldığı için risk oranı azdır. Yine B tipi fonların risk dereceleri düşük olduğu için de yüksek getiri getirmesi beklenemez. B tipi yatırım fonları, risk sevmeyen ve az da olsa kazanç getirmesini isteyen yatırımcılar için ideal bir yatırım fonudur.

Hatta B tipi yatırım fonlarının kazançları bazen enflasyon altında bir değer de olabilir. Getirisinin düşük olmasından dolayı B tipleri fonları, uzun vadeli yatırım aracı olarak kullanılması doğru olmayacaktır. A tipi ve B tipi yatırım fonlarından Kurumlar Vergisi alınmamaktadır. Ama B tipi yatırım fonlarından, yatırım fon tutarının %11 oranında, Gelir Vergisi adı altında stopaj ve fon payı kesilmektedir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top