Ana sayfa İhtiyaç Kredileri 72 Ay Vadeli Tüketici Kredisi ve Borç Yapılandırma

72 Ay Vadeli Tüketici Kredisi ve Borç Yapılandırma

123
72 Ay Vadeli Tüketici Kredisi ve Borç Yapılandırma

Bireysel kredi vadeleri Başbakanın 21 Eylül 2016 tarihinde yaptığı açıklama ile 48 ay vadeye çıkarıldığı duyurulmuş olup muhtemelen uygulama en geç bir hafta içerisinde başlayacaktır. 48 ay vadeli krediyi bankalar ne zaman verir nasıl haberdar oluruz derseniz yazılı ve görsel medyada bankaların reklamlarını oldukça sık göreceksiniz ve dolayısıyla haberdar olursunuz.

Peki Başbakan tarafından dillendirilen 72 Vade olayı nedir derseniz bunu 72 ay vadeli bireysel ihtiyaç kredisi gibi görmemek lazım Kredi kart borçlarının yapılandırılmasında yine kredi borçlarının yapılandırılmasında borçlu olan banka tarafından borçların kapatılması hususunda uygulanacak vadedir.

Kredi kartı, kredi ek hesap gibi tüm borçlar tek kredi ile yapılandırılacaktır ancak başka bankada bulunan borçlar için yine o bankaya başvurulacak, bankalar arası borç birleştirme olmayacak, dileyen tüketici 72 aya kadar yapılandırma yapabilir, düzenli ödenen takibe düşmeyen kredi ve kredi kartları da yapılandırmaya konu olabilecek,  Ancak bir banka bir defaya mahsus bu imkanı tanıyacak yapılandırmadan sonra ödemeyenler bir daha bu imkanı bulamayacaklardır.

72 vade ile yapılandırılan krediler de tüketiciye hiç şekilde para verilmeyecektir. Borç yekün olarak hesaplanacak ve 72 ay vadeli şekilde tüketici isterse ve banka uygun görmesi halinde kredi kullanıma açılacaktır.

Kredi yapılandırma konusu ise, Başbakan açıkladı ancak öncelikle kanun veya yönetmelik metninin Resmi gazetede yayımlanması gerekir bununda 25-27 Eylül gibi çıkması bekleniyor, akabinde bankaların mevcut sistemlerini buna göre düzenlemesi ve yine buna ilişkin faiz oranı ve kampanyaların oluşturulma süreci bulunmaktadır.

Konuya ilişkin bu işlemlerin bu ayın sonuna kadar tamamlanmasını beklemekteyiz. Süreç tamamlandıktan sonra kredi veya kredi kartı borçlarını yapılandırmak isteyen kişiler öncelikle borçlu olduğu bankaya başvurmaları gerekir. Başvuru için banka bilgi ve belge talepleri olabilir. Yine Kredisi yada kredi kartı borçları icraya düşenlerin durumu, Avukata verilen borçlar ve yine Finans kurumlarına devredilen borçlar konusu net olarak belli değildir.

Ancak bu borçlarında yapılandırma konusu olacağı belirtmek isteriz. Yapılandırma durumunda icra masrafları, avukat vekalet ücretleri konusu ne olur şimdilik açık bir hüküm vermek zor gibi. Ancak burada işin temel mantığı kredi borçları altında ezilen ve kredi vadeleri, çıkmayan kredi, kredi notu düşük olması nedeniyle kredisi çıkmayanlara sadece borç ödemelerine esas olmak üzere 72 aya kadar vadeyle kredi sağlanacaktır.

Yukarıda da izah edildiği üzere bu vade ile verilen kredileri nakit olarak tüketiciye teslim edilmeyecek olup, sadece borç kapamak için kullanılacaktır. Ancak dileyen tüketiciler şartları uygun olmaları halinde 48 ay vade ile kararın resmi gazete de yayımlanmasından sonra kredilerini kullanabilirler.

Konuya ilişkin güncel bilgi oldukça buradan sizi bilgilendirmeye çalışacağız, bu arada hatırlatmak isteriz ki bankalarda ciddi bir izdiham olacak işimiz zor yani.

123 Yorum

 1. Anlayamadım açıklamada sadece kredi kartı borçları 72 ay vade ile yapılanďıralacak şeklinde değilmi fakat yazınızdan ihtiyaç kredisini benim gibi ödeme güçlüğü çekenler sanki bizim kredilerimizde bir defaya mahsus faydalanıcak gibi anlaşılıyor bir açıklama yaparsanız çok sevinirim

  • Şimdi konu tam net değil ne zaman yönetmelik yayımlanır o zaman kesinleşecek, kredi kartından batanlar kadar kredilerde var zaten sadece kredi kartı olması çözüm değil

 2. Benim sormak istediğim şey şu ben kredi kullandım bu krediyi yıl geçmeden yenıden 36 aya yapılandırıyorum ödeme zorluğu çekıyorum benim taksitlerimde gecikme olmuyor hacizlif falan durumum yok ama bende devamlı aç kapat aç kapat yapıyorum bu kredi yapılandırması batıklar içinmi yoksa tüm kredi kullancıları içinmi olacak sadece batıklar içinse benimde batıktan farkım yok batmamak için yılda bır kredi yeniliyorum.

  • Muhtemelen gecikmeye düşen kredileri kapsayacaktır. en azından 1-2 taksit aksayan 72 ay vadeden yararlanacak gibi ancak siz 48 ay ile yeniden yapılandırma yapmanız mümkün tabi vadeler 48 ay olunca.

  • Gecikmeye düşürmeden devam edin, ancak kredilerin yapılandırmaya konu olması için en az 2 taksidin ödenmemesi gerekir. Size önerimiz kredi vadeleri 48 ay olduğunda bankanıza talep oluşturun ve 48 aya yayabilirsiniz. tabi faiz ödemeniz biraz artacak

 3. Toplam 3 kredim var farklı bankalara ve toplam kapama tutarı 65000 lira.3500 llira aylık toplam taksitleri.ben 3 aayrı bankaya başvurup kredilerimi 72 aay vadelere ayrı ayrı boldurebilir miyim.lütfen admin çok önemli benim için yanıtlar misin.ayrıca kredi notum çok iyi 1800 civarı yani.

  • 72 Ay vade konusu kredi kartı yapılandırmalarında kesinleşmiş gibi ancak bireysel kredilerde konu tam olarak net değil bunun için yönetmeliğin resmi gazetede yayımlanmasını beklemek daha sağlıklı olacaktır.

  • hepsini birden, devlet bankasına taşıyabilirsin, taksitin 1300-1400 tl arası. Özel bankaya gidince şartlara dikkat edin, her yıl sigorta kesenler, faizi çok yüksek tutanlar var. Mutlaka en az iki bankaya gidin ve pazarlık yapın.

 4. Merhaba.benim kredi ve kredi kartı borcum var.avukatla gorusup taksitlendirme yaptım.isten cikarildigim için odeyemedim.hapis söz konusu.kredi ve kredi kartı borcumu tekrar yapilandirip taksitler halinde odeyebilurmiyim.cok önemli.yardimci olursanız çok sevinirim.tesekkurler.

 5. Benim abim ve ablam üzerine çektiğim krediler var . Mesela onların borcunu da kapamak istesem bu sistemden yararlanabilir miyim.? ama onların kredileri gecikmemiş tabi

 6. 2 Bankaya hem kredi kartı hem kredi borcum var Totalde 50.000 TL ediyor . 2 kredi kartı haciz de – 3 ayrı kredi hacizde . Avukatlar belli bir miktar para yatırmamı istiyor onun üstüne ufak taksitler yapacaklarını belirtiyor . Bu paketin benim için yararı ne olabilir ?

 7. Admin bence bir kereye mahsus sınırlaması olduğu için gecikmeye düşmeyen kredilerde 72 aydan faydalanır diye düşünüyorum. Bu arada en azından devlet bankalarında ki faizin düşmesine yönelik bir platform oluştursanız, çok sevininiriz. Çok teşekkürler.

 8. Örneğin 9 bin kredi kartı borcum var ve 72 aya yapılandırdım.bunun faizi ne kadar olur ortalama ne kadar oderim

 9. kesin bir bilgin yoksa millete cevap vermenin anlamı yok. adam 72 aydan yararlanmak için kredilerini ödemez gecikmeye düşer. böle mantık olmaz. gecikme olsun olmasın bu durum herkesi kapsar.ayrıca 72 ay yapılandırma krediler için kesin. çünki bu ihtiyaç kredileriyle ilgili bir durum diye belirtiyor başbakan cümlesinin sonunda.

 10. merhaba admin kardeş anladığım kadarıyla ihtiyaç kredisi için net bir bilgi yok benim fark bankalardakredim var öfüyemiuorum belkide bu ay gecikmeye düşücek şimdi sizi sormak istediğim geçikmeye düşersemi faydalanırım geçikme olmazsa 72 ay vadeden faydslanamazmjuım

  • Bireysel kredilerde yapılandırma konus çok net değil ancak geçmiş uygulamalara bakarak borç kapama kredi vadeleri 72 ay olabilir tüm borçları tek kredi gibi ancak bu tür kredilerde borçluya kredi verilmez. 2007 yılında böyle bir uygulama yapılmıştı. siz bankaya tüm borçlarınınızı bildiriyorsunuz banka sizin adınıza ödüyor.

 11. Benim Vakıfbank’ta tek kredim var.1750tl ödüyorum.sanıeım 30bim tl daha borcum var..2ay gecikme teyim.tuketici kredi yapılandırmasından faydalanabilir mıyom .bilgi verirseniz sevinirim .,

  • Aslında yazıda da belirttiğimiz üzere yönetmeliğin çıkmasını beklemek gerekir yapılandırma kapsamı sınırı nasıl olacak kısaca, 72 aya kadar taksitlendirilecek, ancak kredi veya kredi kartı borcu hangi bankada ise o bankada yapılandırmaya tabi olacak en azından buradan görünen bu.

 12. Bu yapılandırma sonrası yine kredi çekmiş gibi mi oluyoruz acaba ?
  Yani dönemin mevcut faiz oranı üzerinden yeni bir hesaplama mı yapılır , yoksa olan borç sadece taksitlendirilecekmi ? teşekkürler.

  • Yeniden kredi diyebiliriz mevcut kredi veya kredi kartı borcu kapama tutarından yeniden kredilendirme yapılacaktır. faiz uygulancaktır.

  • Konut ve taşık kredilerini kapsamıyor ancak bireysel kredileri kapsıyor ancak yönetmelikte krediler olarak belirtilmiş muhtemelen kapsama ihtimali var bankanız ile bi görüşün

   • Yanlız admin benim kont kredimin ödeme planını bozdular ödeme yapamadım diye sonra borcumu 36 ay taksite böldüler yani sanki tüketici kredisi verdiler bana tam olarak bilmiyorum konut kredim bu sekilde bilgilendirirseniz sevinirim böyle bir yapılandırmaya ihtiyacım var

    • Muhtemeldir ki yapılandırmaya tabi olacaksınız ancak 1-2 gün beklemek gerekir bankalar daha anlaşılır bir açıklama yapacaktır.

     • admin arkadas banka borcum var yararlanmak istıyorum dıye avukat aradım sadece yeni dosyalar yararlana bılır dedi eskıler neyapacak bana cevap verın arkadaslar

     • Biraz beklemek gerekir hepsi rayına oturacak kimse bilmiyor ne olacağını avukatta bulunan dosyalar da girecek yapılandırmaya

 13. ihtiyaç kredilerine uygulanacakmı bu yapılandırma ben düzenli ödüyorum ancak ödemem yüksek zorlanıyorum resmi gazetede sadece kredi kartı yapılandırması diyor bilgisi olan varsa söyleyebilirim aaba ?

  • Uygulanacak krediler olarak belirtiliyor, dolayısıyla bireysel kredi de yapılandırmaya tabi olacak hatta düzenli ödenen kredilerde banak uygun görmesi halinde yapılandırmaya tabi tutulacak

 14. Benim kredim icralik ve taksiye bağlaşık vr şuanda bir taksit gecikmedeyim sabah avukatı aradım yapılandırma için avukat yeni çıkan kanun icralik olmamislar için geçerlidir dedi bu konuda yardımcı olutmusunuz şimdiden tesekurler

  • olaki öyle olsa zaten bu yapılandırma olayının bir faydası olmayacaktır. konuyu bankanıza iletin zaten banka hesabınız internet bankacılığından girerseniz borçların halen orada durduğunu görürsünüz.

 15. Syın admin mrek ettpim şu bu kredi yapılandırmasında uygulanacak olan faiz mikatarı kredi faizleri 1,20 iken 72 aylık yapılandırmada 1,55 lere çıkarırlarmı .. keşke kanunda onuda belirleselerdi bankaların insiyatifine kaldık,, bu iş gene bankalara yarayacak faiz faiz faiz,,

 16. Yani 72 aylık yapılandırmada kaça çıkar faiz sınırı..55 bini yapılandırmaya alsak …1.80 lermi??
  2,500 seklinde 23 ay taksitli ödemem var akıl kalmadı ama anlamaya çalışıyorum.ne biner die

 17. syn admin bu 72 aylık ihtiyaç kredisi yapılandırması ne Zaman başlar acaba bununla ilgili bilginiz varmı yani yarın bankaya gitsek borcumu yapılandırabilirmiyim

 18. Çıkan kanuna göre normal tüketici kredi çekenler 72 aya borçlarını yapılandırabiliyor ama düzenlemeyi bddk yapacak şimdi kanun tüketici kredisi 72 ay vade yapabilir diyor bddk buna her tüketici kredisi çeken değil benim belirlediğim şartlardaki ler yapılandirabilir deme yetkisine sahipmi sahipse adım gibi eminim bu kapitalist adamlar normal borcunu ödeyenlere acımayacak sınırlandırma getirecekler bu işe ve herkes yapılandıramayacak.

 19. Benim kredim icralik sabah avukatı aradım ,sadece kredisini 1-2 ay odeyemeyler yararlanır dedi yane yasal takibe girmeyeler,,,akabinde is bankasını aradım onlarda ayni cevabi verdiler icralik olanlar faydalanamiyor,,,

  • Bu konu netleşek 17 Milyar batık daha doğrusu ödenemeyen kredi ve kredi kartı borçlarının %70 i şu an icra ve avukatlarda o halde bu yapılandırmanın mantığına aykırı olacaktır. Siyaset bu konuya müdehale edecektir. aksi halde bir işe yaramayacaktır. yönetmelik metni buna müsade ediyor. Ancak hukuk bürosu tabiki yok olmaz diyecek. Konuyu bankanıza danışın ayrıca bankalar daha tam refleks geliştirmedi şubede kilerde bilmiyor. YArın genel merkezlerden talimatnameler gelir iş düzelir.

 20. Merhaba ben sunu merak ediyorum resmi gazete de sadece kredi kartindan bahsediliyor peki bu yapilandirma ihtiyaç kredilerinide kapsiyor mu? Cvp yazarsaniz sevinirim

  • İki ayri metin var, biri kredi karti digeri kredilerle ilgili. İciniz rahat, basiniz dik olsun.Bu saatten sonra en az iki bankaya gidin, yuksek sigorta odemeyin, sigorta parasini yillik degil toplu odeyin. Bugun deneyimledim, 1.25 ten kredi verende var, 1.70 lerdende korkunc fark var. Saygilar

 21. Merhaba ben kredi kartımı yapılandırdım 1.taksitimi ödedim diğer 2 taksitimi ödeyemedim yeniden yapılandırabilirmiyim ayrıca bu durumda başka bankadan kredi çekebilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

  • Yeniden yapılandırma imkanınız bulunmaktadır ancak bir defaya mahsus ancak sadece borçlu olduğunuz bankadan yapılandırma imkanınız bulunmaktadır.

 22. Admin kredileri 72 ay yapılandırdıktan sonra tekrar kredi çekme imkanımız varmı sicilimiz düzgünse eğer bu 72 i ayı öderken kereydi kullanabiliyormuyuz

 23. Syın admin. Vakıf banka gittim bi halt bildikleri bişey yok..yeni kredi vermeye çalışıolar 48 ay .. yani kardeşim bi halt yapıosun adam gibi açıkla detayını bankanın keyfine kaldık ..faizleri 1.18 çekmişler ama bu iyi haber..52 bine 48 70 bin dedi.durum bu .yeni kredi için bilgi amaçlı yazıyorum başka bankalara giden arkadaşlar varsa yazsın son durummm..72 ay işi fos mu yani

 24. Sayın admin bireysel ihtiyaç kredileri 48 ay oldu evet ama en fazla ne kadar kredi çekilebilir yine 70000 mi yoksa değişti mi

   • ama çıkan internet haberlerinde durumu kötü olana 72 ay vade uygulanmayacak yazıyor. durumu iyi olan adam ne diye borcunu yapılandısın ya. bu düzenleme kime uygulanacak o zaman anlamadım ya. gecikmede olan yararlanamayacakmış ya acil bir açıklama. birde bankalarında bu düzenlemeden haberi yok nasıl iş bu ya acil bir cevap lütfen

    • Ben icralik oldum beni kapsamiyormus,hep kredisini gününde yatiranida kapsamiyormus eee ne diye çıktı o zaman…

 25. İyi günler kolay gelsin ben kamuda çalışıyorum ve bu 72 ay vade sadece takibe düşenler için geçerliymiş. Benim zaten maaşımdan çekiliyor böyle saçmalık görmedim biz Zaman’ında ödüyelim ödemeyenlere kolaylık sağlansın böyle saçmalık olur mu yav

  • Bbende icralik oldum yane buda sonuçta ttakibe düşmüş sayılı yorum ama benide kkapsamiyormus anlamadığım kim ffaydalanacak acaba

 26. aynen ya düzenli ödeyenler demekki aptal böyle birşey olurmu ya düzenli ödeyene yokmuş 72 ay kredilendirme bu Nasıl mantıktır ben anlamış değilim

 27. her ne kadar düzenleme yeni çıkmış olsa da gerek bankaların gerekse bddk nın alınan bu kararın temel amacını kavrayamamış oldugunu görüyoruz. zira bir kaç ay önce vakıf banktan 52 bin tl olarak çektiğim 36 ay vadeli 1880 tl geri ödemeli ihtiyaç kredisini her ne kadar düzenli ödesemde uzun vadede bütçemde aşılması güç dehlizler yaratacğı açıktı. şüphesiz bu durumda ve daha kötü durumda olan binlerce aile vardır. bu bakımdan söz konusu düzenlemenin özellikle kredilerle ilgili olan değişikliği açıkçası ben,i heycanlandırdı. bu amaçla dün itibariyle bulundugum ildeki söz konusu bankanın şubeleriyle bu konuyla ilgili görüşmek istediğimde aldıgım cevap ‘ bankamızın belirlediği duruma göre sadece 48 ay vadeli bir yapılandırmaya gidebiliriz’ denildi.
  her ne kadar linkte ki ( http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/09/20160927-2.htm )resmi gazetede yayınlanan 27 eylül 2016 tarihli ve 29840 sayılı yönetmelik değişkiliği referans göstersemde şube kanalıyla bu konunun çözülemeyeceğini anladım. arkasından önce bankanın müşteri hizmetlerini ordan da bir sonuç alamayınca genel müdürlüğü aradım. aldığım yanıt çok saçma ve gerçeklerden bı haberdi. denildi ki ‘ bankamız tüm müşterilerimiz için 48 ay yapılandırmayı uygun gördü, hem siz konut kredisi değil ihtiyaç kredisi çekmişsiniz..’ bu ifadeyi duyunca çok sinirlendım halıyle çünkü söz konusu geçici madde aynen şöyle der. “GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu maddenin yayımı tarihinden önce kullandırılan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir.
  Yeniden yapılandırma kapsamında borçluya ilave kredi kullandırılması halinde ilave kullandırılan kredinin vadesi kırk sekiz ayı aşamaz.” yani burada bddk borçlunun TALEBİ HALİNDE 72 AYI GEÇMEMEK ÜZERE BİR YAPILANDIRMAYA GİDİLEBİLECEĞİNİ tavsiye eder.. yani bankaya vade süresinin 72 ayın altında belirlenmesi insyatifini vermezz. dolayısıyla ayrıca anlşaıldıgının aksine ev kredisi ihtiyaç kredisi diye bir ayrım yok görüldüğü üzere. İHTİYAÇ KREDİSİ ifadesi birebir geçer. bu şekılde izah etsemde banka genel müdürlüğü şubenizle görüşün diyerek topu taca atmıştır. bende hemen kararı veren bddk yı aradım onlarada bunu izah ettim anlamadılar. şikayet etmek istedim ve verdikleri 444 lü bir numarayı aradım fakat ordan aldıgım yanıt yine şok etkisi yarattı.. dendi ki ‘ bddk o maddede 72 ayı maksimum cade olarak belırler bankanın boyle bir zorunluluğu yok..’ e şimdi soruyorum. ozaman bu değişklik niye yapıldı arkadaşım?? boyle bir saçmalık olabilirmi.
  ben 36 ay vadeyle 1880 öderken şimdi 48 aya vade vermış oluyorsun. ve bunu direk bölmüyorsun. üzerine faizde biniyor. ödemeler sadece 1500 tl ye düşüyor.. bütün tantana arada ki 300-400 tl içinmi ? ozaman 72 ay yapılandırma kime uygulanacak? süs diyemi koyuldu omadde? bu yonetmeliğin amacı ödemelerde rahatlama sağlamak değilmi? neden bddk kararları bankaları doğrudan baglamıyor? bu görüşmeler önceden yapılmadımı? niçin topu bankalara ve borçluya atıp bizi dahada zora sokuyor?
  değişklik yapılmışsa tüm taraflara bir bilgilendırme bir kurallar silsilesi konulur.. baştada soyledıgım gibi biyerlerde iletişim kopukluğu var. yanlış giden bişeyler var. bddk nın ve hükümetin bankalardaki bu keyfiyete son vermesi gerekır bi an evvel.. yoksa bu değişiklik kesinlikle amacına ulaşamayacaktır..

   • rica ederim asıl böyle hassas konulara değindiğiniz ben kendi adıma teşekkür ederim. evet yazılarınızı okudum aynen katılıyorum bir muallaklık ve keyfiyet var.. ayrıca bddk yı aradıgımda sorulara yanıt veren kişi eğer yasal takibe girmemişseniz yapılandırmadan yararlanırsınız şeklinde bir ifade kullandı.. fakat söz konusu iki yönetmelik değişikliğinde de boyle bir ayrıntıya girilmeden mevcut kredi/ kredi kartı borçluları şeklinde genel bir ifade geçmekte.. dolayısıyla bddk sanki sevdasını soyleyemeyen gururlu insan tribinde .. aslında ne demek istiyorsun be canım kardeşim soylesene?? niye herşey açık değil niye herkes anladıgı gibi iş yapacak.. ? hem kredi yapılandırmasında faiz belirleme aşamasında müşteriyle bankanın pazarlık yapması da ne demek? boyle bir saçmalık varmı.. ben ne anlarım onların faiz oranlarından..
    neye göre hangi kıstasa göre yapacak,çiftçi hasan,tornacı hüseyin…? hem boyle bir şey çıkarıyorsun hem de borçlunun sadece kendi bankasından yapılandırma yapabılecegını soyluyorsun.. oh ne ala mualla.. düşünsenize uçan kuşa borcu olan bir laboratuar çalışanı yaptıgı her analiz başına döner sermaye alsa.. ve bende bir müşteri olsam ..o kişinin laboratuvarına götürüp analiz yaptırdıgım numune bozuk çıksa.. ! ve devlet dese ki sen tekrar analizini sadece o şirkete yaptırabilirsin.. bu olurmu?
    o laboratuvar çalışanı. tekrar numunesini ne kadar tarafsızca yapabilir.. ? işin içinde para var.. ! soylendiği gibi bir an evvel bu belirsizlikleri gidermeleri lazım.. hem benim bildiğim bir yasa bir yönetmelik değişirken önce etraflı düşünülür, herkesle hem fikir olunur, orta yolda buluşulur, tüm tedbirler alınır,tüm açıklar giderilir sonra o şey çıkarılır ,değiştirilir.. ama bizde tam tersi önce yasayı çıkarıyor ,yönetmeliği değiştiriyor sonra düşünüyoruz.. henüz onu da yapamadık gerçi..

     • çok teşekkür ederim sevgili hocam, aklın yolu birdir. ismim yasin. aynen öyle, o zaman bu değişiklik boş kağıt vermemek için saçmalayan öğrenci kağıdından farksız olur..

 28. halkbankasının bağlı olduğum şubeyi dün tlfla aradım çalışan bayan anlamadı 72 ay dedim yapılandırma..öyle bir uygulama yok dedi..bankalar henüz yapılandırmaya hazır değil diye düşündüm..burdaki yorumcuların yazdıklarından da anladığım icraya düşen krediye yok borcunu düzenli ödeyenede yok…kime var peki o zaman bu yapılandırma? 🙂 🙁

 29. Sayın admin bankaya gittim açık takipimin olduğu için yapılandırmadan faydalanamıyormuşum.yani kredi kartım avukata düşmüş ama düzenli ödediğimde tüketici kredim var. Kredi kartım avukata düştüğü için yapılandırmayı düzenli ödediğim krediyede yapmıyolar avukata olan borcum 12 bin lira onu ödeyemiyeceğim için mevcut tüketici kredimide yapılandırmıyorlar.yakında düzenli ödediğim kredide bu gidişle avukata düşer.yani asıl yapılandırma isteyenler için hiç bir fayda olmadı.acaba ilerleyen günlerde takipteki borçlarıda kapsayacak bir ek madde çıkarmı veya açık takip hesapları yapılandırmada banka inisiyatif kullanabiliyormu

 30. Yanlis anlasilmasin, imkaniniz varsa bu 72 ay isine elinizden geldigince gec girin, ben mayis ayina kadar beklicem. 69.000 den 50 e dusmus olcak. Kredi kartlarina devam.

 31. 30.09.2016 saat 15.00 sıralarında yapılandırmayla ilgili Halkbank müşteri hizmetlerini aradım..bana ‘bankamızın zaten yapılandırması var.kredi kartıyla 12 ay vade tüketici kredisi 48 aya vade oluyor ‘dedi.bense sözünü keserek ‘benim öğrenmek istediğim bu değil..72 ay vade uygulamaya geçtinizmi?resmi gazete yayınlandı..’O’mu kredi kartlarına o da 40 bin-50 bin gibi büyük kredi kart borçlarına yapılıyor..ben ‘iyi de resmi gazetede yayınlanan yönetmelikte miktar belirtmiyor’ dedim..ve ekledim ‘tüketici krediside 72 yapılanıyormuş..’siz şubenize başvurun bizde 72 ay bilgisi gelmedi..’peki dedim şubeye gelmiştir bu belki dedim..’sanmam dedi bize gelmeyen şubeye gelmez gibi şeyler söyledi…dün şubeye sormuştum böyle bir uygulamanın olmadığını öğrendim…bankalar sanırım 72 aya pek sıcak bakmıyor bu yapılandırmadan anladığım bu

 32. İcraya düşmüş kredi yapılandırmaları yönetmeliği çıkmamış ki insanların beklediği ise bu idi milyonlarca insan bunu bekliyor umarım en kısa zamanda Buda çıkar

 33. bbdk başkanı son açıklama yaptı biz bu düzenlemeyi borç stoklarını eritmek için yaptık geçikme olanda yapacak dedi son açıklamasında amaç zaten zor duruma çare dedi adam bankalar illa direniyor yaaa. hükümet bir düzenleme yapıyor bankalar uymuyor lafa gelince de müşteri memnuniyeti. özel bankalar anladık ki vatandaş batsın istiyor ekonomi kötü mü olsun istiyorlar seviniyorlar mı anlamdın ya. bddk madem düzenleme yaptı bankalar yapmıyor illa yaptırım uygular herhalde vatandaşı dahada zor durumda çıkaran bankalar çok müşteri kaybeder böyle yapan bankaları paylaşın ki vatandaşda kredi kartlarını iptal etsinler onlar vatandaşı düşünmüyorsa biz niye bankaları düşünelim. koskoca başbakan açıklama yaptı daha neyin derdinde bankalar ya anlamadık ya. bankalar yaptırım olmadan bu iş olmayacak en gerizekalımız bile anladı bankaya gidiyorsun abuk sabuk konuşuyorlar mal mal insanların yüzü
  ne bakıyorlar üç gün karta ödeme bin defa arayan adamlar bir haftadır iki satırlık düzenlemeyi anlayamdı çözemedi bu adamlar banka yönetiyor niye halimiz böyle belli bizi sömürmek üzerine kurmuş bu banakalar sistemlerini anladık. arkadaş neyi anlamadınız bir haftadır ya.

 34. Vakıfbankta 2 kredim var.1 ini daha önce yapılandırmıştım.bankanın ankaradaki kredi izleme birimi yapılandırılmış kredi tekrar yapılandırılmaz diyor ve gecikmiş kısımları ödedikten sonra diyor.Yapılandırılmış kredi 2 yapılandırılmamış 3 taksit gecikmede…nasıl olacak şimdi

  • eski tarihli yapılandırılan kredilerde yapılandırma tabi olacaktır bu durum yönetmelikte net olarak belirtilmiş.

 35. Admin yönetmelik tam anlamıyla Geldimi BDDK’dan ? Geldiyse ve sen okuduysan nedir ne değildir içeriğinde avukat ve icralik olanlar varmı tekrardan bizi bilgilendirirsen sevinirim.

 36. vakıfbank müşteri hizmetlerine sordum başladı 45 gün gecikmede olması lazım dediler. şubeye gittim icralık ya da avukatlık olmalı dediler 😀 şaka gibi. ne zaman netlik kazanır bu işler acaba.

  • Bende az önce Finansbank musteri hizmetleri ile görüştüm.Banada hemen hemen aynısını söylediler bana dedikleri şeyde banka avukata devrettiği için avukat ile gorusmeniz gerek dediler.Bende borç avukata değil ki sizin bankaya borcum sonuçta avukat aracı dedim ama dinlemediler biraz daha bekleyelim bakalim …

 37. admin selam,
  5 banka ya kredi borcum var 65000 tl.. ödeme de günlük çekiyorum. tek banka da toplayıp 72 ay yapılandırma şansım var mı ?

  • Her banka için ayrı ayrı başvuru yapman gerekir borçları birleştirme olanağı bulunmamakta. Ancak size bir ban 48 ay vadeli ve 65 bin kredi verirse o zaman olur muhtemelen kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanacağı için. her kredi çekilen bankada yapılandırılması gerekir.

   • 48 ay da ödeme de çok bir fark olmuyor ne yazık ki.. yoksa çıkar kkb 1800.. maaş 5600.. ayrı ayrı da yapmak sıkıntı olacak. teşekkürler,

 38. admin bu yasanın yürürlüğü girmesindeki amaç vatandaşı rahatlatmak değil mi? gecikmede olan herkes yararlanması gerekmiyor mu?
  yapıkredi de çalışan bir arkadaşıma sordum bizde gecikmen olması yeterli 1 gün 5 gün 45 gün fark etmez dedi.

  • Hali hazırda işler şimdilik böyle ancak düzenleme gelecek çünkü bir kural ve kadide yok her banka kendi yorumunu uyguluyor.

 39. GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu maddenin yayımı tarihinden önce kullandırılan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir. Yeniden yapılandırma kapsamında borçluya ilave kredi kullandırılması halinde ilave kullandırılan kredinin vadesi kırk sekiz ayı aşamaz.”

  Arkadaslar yönetmelik gayet açık ama anlamıs değilim bu gün akbank musteri hizmetlerini aradım ihtiyaç kredisini en az 16 gün borcunu geciktiren kisiler yararlanabilir diyor yönetmeliğe gore davranmıyor bankalar sizcede değilmi.

 40. Yapilandirilir demiyor yapilandirabilir diyor banka isterse tabihersey bankalarin istedigi gibi duzenlenmis gazetede adam yazmis bu balon diye hiç bi gelismede yok olacagada benzemiyor ne biçim is bankalara gide gele 100 tl gitti yollarda çıkmasaydı bari o cepte kalırdı çünkü kimseye faydası yok zararı var.

 41. Böylece bankaların ne halt yediğini anladık müşteri değiliz bankalara göre türk milletinin batmasına yardımcı olan kuruluşlarmış. Türkiye şartları ağır malesef bankalarada muhtacız ne yapalım ama bankalar bu şartlar içinde vatandaşa yardımcı oluyoruz diye kanını emdiğini şimdi anladık en küçük bir gelişmeyi bile uygulamaktan kaçındı.

  Şimdi bdkk kurulu yaptırım uygulamalı o faizleride indirmeli yapılandırmayana ceza vermeli türkiye kar şirketlerinde bakın bankalar hep ilk 20 de milyar dolarlıklar kardeşim böyle olur mu gün gelecek kredi yada kredi kartı verecek vatandaş bulamassın bu gidişle vatandaş ölsün bitsin batsın vatandaş lehine az bir rahatlama getirecek düzenlemeye bile uymuyorsunuz ki böyle yapıda böyle düşüncedeki bankacılık sistemimiz varmış gördük. Sözde reklamlarına bakın uygulamaya bakın başbakanın sözü hani borç stoğu eritilip vatandaşa nefes aldırılacak tı bankalar uymuyor buna. Vatandaşla dalga geçiyorlar bankaya gidiyorsun genel merk.tel.veriyor merk.arıyorsun bankaya git.diyor. gecikme olacak diyor bazı bankalar gecikme olmayacak diyor.

  Koskoca milyar dolarlık banka yöneticisi şu iki satırlık düzenlemeyi yorumlamaktan aciz aslında anladık aciz değilde bankalar vatandaşının kanını almaktan başka düşüncesi yok bu böyle.dalga geçiyorlar vatandaşla banka çalışanları ciddeyitsiz lavbali öyle alay eder gibi cevaplar veriyorlar ki sanırsın devlette kimmiş benim burda devlet havasında. Devlet bizi muhtaç etti ya bu acımasızlara daha ne diyelim uygulayamadığın düzenlemeyi niye çıkarıpta vatandaşın canını bir kez daha yakar devlet utanarak soruyoruz her gün bizede yazık vatandaş olarak. Keşke insanlar hiç iht.duymasa bankaya ama işte ama devlet saolsun verdiği parayla bu rezillik işte ne yapalım ki borçla yaşayabiliyoruzzz.

 42. bugün yine Vakıfbank’a gittim diyor ki yönetmelik kredi kartları için çıktı 72 ay var diyor tüketici kredi için 72 ay yapılandırma yok diyor gözümün içine baka baka yalan söylüyor.sanırım ihtiyaç kredilerine olmayacak yapılandırma öyle görünüyor düzenli ödüyorum ancak ödemem yüksek belki biraz rahatlarım dedim 72 aya çevirip ama boşuna sevinmişim.bu arada Vakıfbank’la hiç görüşen oldumu?ben Trabzon Vakıfbank şubesine gittim

 43. vakıfbankdan kredi kartımı yapılandırdım sonunda. 72 aya %80 civarında neredeyse borcun kendisi kadar faiz oluyor :D. 48 ay yaptırdım.

 44. garanti bankası geçikmeye düşmesi gerekli dedi finans bank dümemesi gerekir dedi 4445565 bddk müşteri hizmetlerini aradım biz gecikme yada gecikme olun müşteri talebi olursa 72 aya kadar vade uzatma yetkisi getirdik diyor. dedim bir yaptırım var mı diye yok dedi banka merkezlerine şikayet edin bddk nın sayfasından şikayet dilekçesi yazın dedi.

  bir türlü yapmadılar ya ödeme güçlüğü çektiğimi oysa banka kredi notumdan çok rahat anlayabilir ama yokk ne diye kim için çıkarıldı bu düzemleme bir türlü anlayamadım. düzenleme ek maddede bir kereye mahsus tüketici ve kredi kartları 72 aya kadar vade getirdi diyorum bankalara bizi bağlamaz zorunlu değiliz ya. kaldıki bu ek maddeden bile bilgisi yok bankaların. başbakan saolsun bizi mutlu etti attı bankaların önüne bankaya gidiyorsun müşteri hizmetleri orayı ara bankaya yönlendiriyor bir haftadır oyuncak etti bizi devlet saolsun ya.

 45. trt haberde face de kredikartları düzenlemesinin uygalamandığına dair haber yaptı trt nin face deki haberinin altına yorum yazın 9.10.2016 saat 4 gibi trt nin face sayfasına yorum yapın. ben haber yapsınlar diye bütün ulasal kanallara mesaj atmıştım iki gün önce. sizde bimer bdkk ulusal kanallara mesaj atın bugün sabah gaztesi ve trt yasanın uygulanmadığı ile ilgili haber yaptı yorum yapın yaşanan sorunları yazın lütfen.

 46. arkadaşlar bu kararı hükümet zorunlu uyulacak diye şart getirmesi gerek.her banka ayrı bilgi veriyor.inanın tek isdeğim insanların birlik olup bankalara olan tüm borclarını yatırmaması ve bankaların batması.böyle bir birlikdelik gösterirsek akılları başlarına gelir.yada devlet buna kesin hüküm getirecek .insiyatifi bu tefeci bankalara bırakırsa onlar insanların batmasını ister.

  • dediğin gibi bir birlik nasıl olsun. keşke olsa. bankalar aldı başını gidiyor. bizim elimizle olacak bişi yok. hükümet inş bankalara el atar. 1.64, 1.80 ile yapılandırma mı olur.

 47. Allah kahretsin ki hala yapmıyorlar yapanlarda astronamik faiz uyguluyor şikayet etmekten başka çare yok. Elbette başvuru istatistiği hükümete gelince bankaların şerefsizlik yaptığını hükümet anlayacak ama bize ne fayda. Şikayet etmekten başka çare yok malesef

 48. Halk bankası, gecikmede olsun ya da olmasın 48 Aya kadar ihtiyaç kredisi faiz oranı=1,28 49-72 arası=1,35 kredi kartları için=1,75 uygulamaya pazartesi başlıyorlar. maalesef takipteki, icradaki borçları kapsamıyor.

  • murat kardeş iş bankası yapmıyor yapılandırma gecikmeli ödemelerimden kaynaklı halk bankası yardımcı olur mu bana

 49. Yaklasik 87000 bin bankalara borcum var gecikmeden olanlarda var bo borcu tek banka ile yapılandırma yapabilirmiyiz bilgi

    • 48 ay borç kapama kredisi alma olanağı olabilir ancak bunu banka ile görüşmeniz gerekir, bu aralar internet vb yerlerden başvuru yapmayın muhtemeln ret edilir, bizzat bankaya gidin ve görüşün borç transef kredisi de denir buna

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin