Ana sayfa İhtiyaç Kredileri 60 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar

60 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar

0
60 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar

Bankalardan kredi kullanırken dikkat edilen en önemli husus, kredi faiz oranları ile birlikte kullanılacak olan kredinin vadesi de en önemli husustur. kredi vadesi ne kadar çok olursa ödenecek kredi taksitleri de o kadar küçülür. Bankalara yapılan Tüketici Kredileri, Konut kredileri ve Taşıt kredileri vadeleri BDDK tarafından bir sınırlamaya ve düzenlemeye tabi olduklarından bankalarda bu kurallara yani vadelere uymak zorundadırlar.

Konut kredisi vadeleri 120 aya kadar yani 10 yıl vadeli olarak alınması mümkündür, konut kredisi kullanmak isteyen tüketici en fazla 120 ay vadeli olmak üzere konut kredisi kullanır ve düzenli şekilde ödeyebilir. Ödenecek olan taksitleri bankaların sağlamış olduğu esnek ödeme, balon ödeme gibi seçenekler ile kullanabilir veya sabit taksit ile de ödenebilir esnek ödemeden kastımız örneğin, ilk iki yıl küçük olan taksitler devam eden vadelerde artması şeklinde, yine balon ödeme dediğimiz yılda bir kere toplu ödemi gibi seçeneklerdir.

Taşıt Kredisi Vadeleri ise 48 ay vadeye kadar bankalar gerek sıfır araç kredisi, gerekse ikinci el otomobil kredisi verebilmektedirler. Araç kredisi almak isteyenler en fazla 48 ay vade ile krediyi sabit ödemeli taksitler, yine dilerler ise esnek ödemeli balon ödemeli hatta 3-5 ay ertelemeli kredi şeklinde kullanmaları mümkün olmaktadır.

Bireysel İhtiyaç kredisi ise en fazla 36 ay vade ile verilmektedir, 2013 yılı sonlarına kadar 60 Ay vadeli kredi veren bankalar artık BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından getirilen sınırlama ile 36 vadeden fazla kredi vermeleri yasal olarak mümkün değildir.

Tüketici krediniz en fazla 36 ay vade ile kullanmanız mümkün olup hemen hemen tüm bankalar 3 ay erlemeli, esnek ödemeli tüketici kredisi vermektedirler. Burada dikkat edilmesi gereken 3 ay ertelemeli alınan kredinin maliyeti artacağından ödeyeceğiz tutarda artacaktır.

Yine tüketicilerin merak ettikleri en önemli husus Bankalar ne zaman 60 ay vadeli kredi verir, bu hususta karar verecek yegane kurum bankalar değildir sadece BDDK karar verebilir. 2016 yılı ortalarında Tüketici Kredi vadelerini 48 aya çıkarılma ihtimali de bulunmaktadır. bunun dışında 60 ay vadeli kredi veren banka maalesef şimdilik yoktur. Bunu iddia edenler sizi yanıltabilir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin