Kapalı

48 Ay Vadeli ihtiyaç Kredisi ve Kredi Kartı Yapılandırma

27 Eylül 2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kredi vadelerinin 48 ay olması ve gecikmeye düşen kredi ve kredi kartı borçlarının yapılandırılması konusu oldukça gündem olmuş aslında bankalardan sağlıklı bir bilgi alınamamıştır. Yine Ekonomi yönetimim yarım ağız açıklamaları hatta TV haber kanallarında 10-15 saniye haber olmaktan öteye geçmemiştir.

Aslında ekonomik daralmanın en büyük nedeni tüketicilerin harcama yeteneğini kaybetmesi, neredeyse tüm çalışanlar maaşlarının en az yarısını bankada bırakmakta piyasaya para düşmemektedir. Zaten kalan parada telefon faturası elektrik fatura ev sahibi derken.. Bitiveriyor.

Yine yapılandırma konusunda sadece 2-3 ay geciken kredilerin yapılandırma imkânı olduğunu en azından bankalara koşa koşa giden kişilerden öğreniyoruz yani İcraya düşmüş, kredisi veya kredi kartı avukatta olanlar için halen iç açıcı bir haber geldi desek yalan olur. Yapılandırma haberleri ilk çıktığında özellikle avukatta dosyası bulunan banka borçları yasal takibe düşmüş birçok kişi umutlanmış ve en azından borçlarını ödenebilir bir taksitlendirme olanağı çıkacağını sanıyordu. İşin mantığı bunu gerektirmekteydi.

Hali hazırda batık kredilerin neredeyse %80 kadarı zaten ya avukatta tada icra işlemi çoktan başlamıştı. Ancak mevcut uygulamaya baktığımızda Eylül ayı sonu itibarı ile halen bu duruma bir çözüm yok gibi.

Şimdi bu yapılandırmadan kimler yararlanıyor onu anlatalım. Şimdi Kredi borcunu 2-3 ay aksatanlar en az bir taksit aksatan veya kredi kartı ödeme döneminden 30 gün geçenler gecikmeye düştüklerinden yapılandırma imkanları bulunmaktadır. Şimdilik bankalar yapılandırmanın şartı olarak bir gecikmeye düşmesi, iki yasal takibe düşmemiş olması yani avukata devredilmiş olmaması gerekiyor.

Eğer sizinde durumunuz bu şekilde ise kredinizi yeniden yapılandırmanız mümkün tek yapmanız gereken bankanıza gidip 36 -48 ay gibi vadelerle yapılandırmanız kredilerde 72 ay vade yapmıyorlar aslında yönetmelik müsaade ediyor ama kanun yetkiyi bankaya verdiğinden ha verirler amma faizleri patlatırlar buna emin olun. 48 ay vadeden fazla vade seçeneği vermiyorlar pazarlık şansınız yok zaten gücünüzde yok bu arada kredi yapılandırma faiz oranında 1,50 ve üzeri olduğu tekrar belirtelim.

Kredi kartı yapılandırmaya gelinde onu banka dilerse 72 aya kadar yapılandırabiliyor mesela Ziraat bankası yapıyor bugün tecrübe edilmiştir. Dediğimiz gibi sadece gecikmede olan banka tarafında yakın izlemeye alınan kredi ve kredi kartınızın borçlarını yapılandırmaya tabi tutuyorlar.

Ancak bankaların mevcutta düzenli ödenen kredinizi de 48 ay vadeli yeniden yapılandırma yapabiliyorlar biraz nazlı davranıyorlar ancak yapma yetkileri var örnek Garanti Bankası, Ziraat Bankası ve İş Bankası bunu yapmaktadırlar.

Ancak Ekim ayında aslında ekonomi yönetimi bu yapılandırma olayının toplum yararından ziyade bankalara zaten borcunu bir şekilde ödeyenlerin borçlarını yeniden yapılandırdığını ancak asıl batakta olan icrada avukat elinde olanlara hiç bir faydası olmadığını anlayacaklar yani toplum yararı değil bankaların yararına alınmış bir karar olduğunu anlayacaklar ve düzelteceklerini umuyoruz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Yorum

  1. Bunlardan bir …. olmaz . İşleri güçler şov. Adam yönetmelik yaptık diyor ama insiyatif. Bankada diyor lbankaya zaten eli ver kolunu alıyorlar.2002 den beri oy veriyorum ancak bunlara bir daha oy verirsem ….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum
scroll to top