Ana sayfa Banka Haber 30 Ağustosta Bankalar Tapu ve Noter Açık mı?

30 Ağustosta Bankalar Tapu ve Noter Açık mı?

0
30 Ağustosta Bankalar Tapu ve Noter Açık mı?

Bankalarda tüm kamu kurumları gibi resmi tatil günlerinde kapalı olmaktadırlar ister özel ister kamu bankası fark etmeksizin kapalı olacak ve şubelerden bir hiçbir işlem tesisi yapılamayacaktır.

Bankalar kredi verirken veya kredi kartlarında son ödeme tarihi belirlerken resmi tatilleri göz önünde bulundururlar dolayıysa son ödeme tarihleri iş günlerine denk gelecek şekilde sistem tarafından otomatik olarak planlanır. Yani duruma göre tatilin ya resmi tatilin öncesi yada sonrasına ayarlanır.

Peki havale veya EFT işlemleri nasıl olur derseniz kısaca izah edelim. Banka şubeleri 30 Ağustosta resmi tatil olması nedeniyle kapalı olacağından şubeler dışında İnternet Bankacılığı, Mobil Bankacılık veya ATM lerden havale işlemi yapılmasında herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur havale işlemlerinizi dilediğiniz zaman dilediğiniz saatle her daim yapmanız mümkün olmakta.

Ancak, ETF yani başka banka hesabına yada başka banka kredi kartlarına yapılacak olan para transferleri bir sonraki iş gününe yansıyacak şekilde talimat olarak sisteme kayıt edilir. Yani havale gibi anında paranın karşıya geçmesi mümkün değildir.

Hafta sonları, Resmi tatillerde yâda mesai saati dışında akşamları verilen EFT talimatları bir sonraki iş gününe kalır.

Yine Tüm kurum ve kuruluşlar özel kanunla kurulan işletmeler, Noterler hepsi resmi tatil nedeniyle kapalı olacaktır kısaca hiçbir resmi işlem tesisi yapılamayacaktır.

Yapmanız gereken bir ödeme veya EFT işleminiz var ise bunu 29 Ağustos tarihinde yapmanız gerekir aksi halde tüm işlemler bir sonraki iş günü olan 31 Ağustosa kalacaktır. Yani 30 Ağustosta verdiğiniz bir EFT talimatı ayın 31 i sabahı hesaba geçecektir.

Yine yukarıda da bahsettiğimiz gibi araç alım satımı, tapu devir işlemleri Tapu Müdürlüklerinin kapalı olması nedeniyle yapılması mümkün değildi. Esas mantık Resmi tatillerde hiçbir kurum kuruluş çalışmamaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin