Ana sayfa Banka Haber 3 Aylık Yaşlı Maaşı Ne Kadar 2018

3 Aylık Yaşlı Maaşı Ne Kadar 2018

0
3 Aylık Yaşlı Maaşı Ne Kadar 2018
yaşlılık maaşı

3 aylık olarak verilen 65 yaş üzeri maaşlarına 2018 yılında zam yapılacak. Ocak 2018 tarihi itibari ile 3 aylık yaşlı maaşı 784 lira olacak. Bildiğiniz gibi devlet destekleme konusunda 65 yaş üzeri olan her bireye maaş bağlamaktadır. Yaşı 65 yaş olan her birey bu maaş için başvuruda bulunabilir.

3 Aylık Maaşları 2018

Devlet, 3 ayda bir olmakla beraber yaşını tamamlayan ve her hangi bir sosyal güvencesi olmayanlara maaş bağlıyor. Yaşım doldu ancak primlerim çok eksik veya yok denecek kadar az. Ben emekli olamıyorum sözlerine son. Zira güvenceniz olmasa dahi devlet tarafından yaşınız dolmuş ise size 3 ayda bir ödenmek şartı ile maaş verilecek. Bunun miktarı ise az da olsa, 784 TL olmakta.

Sosyal güvencenin olmaması, gelir kriteri ve yaşın 65 yaş üzeri olması gerekiyor. Bu üç şart dahilinde kolayca yaşlılık parası almak mümkün. Ancak maaş tutarı daha da artabiliyor zira her yıl ocak ayında memur maaşlarına zam yapılmakta. Bu zam maaş katsayısı farkından çıktığı için tüm maaşlara etki etmektedir. Dolayısı ile yüzde 4’lük bir artış beklendiği için 2018 3 aylıklar maaşları da artacak ve beklentilere göre maaşın 784 lira olması beklenmektedir. Buna ek olarak memur zammı enflasyon farkı ile oluşur ise ve karar onaylanırsa maaşların daha da artması beklenmektedir.

Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır?

Bu maaşı almak için yukarıda bahsettiğimiz gibi 3 şart aranıyor. Bunlar ;

Gelir Kriteri, yaşın 65 ve üzeri olması, hiç bir sosyal güvencenin olmaması gerekiyor. Yani yetim veya dul maaşı alanlar ve bir işte çalışıyor olmanız (sigortalı) ne yazık ki bu maaşı alamayacağınız anlamına gelmektedir. Ancak 65 yaşında olan birinin çalışması oldukça zordur. Diğer kriterlere baktığımızda ise gelir şartı bulunmakta. 2017 öncesinde hane gelirine bakılıyordu ancak itirazlar nedeni ile artık şahsın kendi ve eşinin gelirine bakılmakta.

Yaşlılık maaşı için gelir kriteri miktarı 2017 itibari ile net 423,58 lira olmaktadır. Bu maaşın altında geliriniz olmalı ve üzerine çıkmamalıdır. 3 aylık maaşları ise Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere 3’er aylık dönemler halinde ödeniyor..

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin