Kapalı

2b Arazi Kredileri

2B Arazi Kredi

Son yıllarda oldukça popüler olan 2b arazileri, birçok vatandaş tarafından satın alınmak istenmektedir. Gerekli nakit parayı da denkleştiremeyen bireyler, banka kredilerine başvurmakta ve 2b arazisi için kredi alımı yolunu denemektedirler. Peki, nedir bu 2b arazilerinin statüsü?

Kanunda belirtilen orman vasfını yitirmiş olan hazine arazilerine 2b kodlaması verilmektedir. Bunun sebebi ise, bu kararı düzenleyen metnin, kanunun 2 maddesinin b bendi olmasından kaynaklanmaktadır.  Yaratıcı bir isim kısaltması olan 2b arazileri, Türkiye’de birçok bölgede bulunmaktadır. 2b arazilerinin bir kısmı da günümüzde atıl vaziyette zeytinlik olarak durmaktadır. Türkiye’de satışı oldukça tartışılan bu araziler için kredi veren birçok banka bulunmaktadır.

Farklı kredi faiz oranlarının uygulandığı bu kredi türünde hizmet veren Kuveyt Türk, Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Ing Bank, Vakıfbank, Şekerbank, TEB, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası gibi bankalar bu tür krediler için hizmet vermektedir.

İlgili kanun gereğince orman vasfından çıkarılması adına bazı kendini bilmez ve çıkarcı kişiler tarafından orman yakılması gibi durumlarla da karşılaştığımız maalesef acı bir gerçektir. Tüm Türkiye’de hâlâ daha tartışması bitmemiş olan bu satış işlemlerinin hazineye en çok yirmi beş milyar dolar getireceği öngörülmektedir. Türkiye gibi iktisadi mânâda bu kadar güçlü olan bir ülkenin, bu kadar az bir para için ciğerlerini satışa çıkarması her ne kadar akıl almaz olsa da bu olay, global ekonomik çevrede oldukça normal olarak yorumlanabilmektedir.

İstatistiklere göre 2b arazilerinin toplam alanı 500 bin hektara yaklaşmaktadır. Bu arazilerin üzerinde 400 binin üzerinde de yapı bulunmaktadır. Arazilerin birçoğu Antala ve Mersin sahalarında, büyük bir kısmı da Kocaeli ve Yalova şehirlerinde bulunmaktadır. İçerisinde otlakların bulunduğu gibi, narenciye sahaları da muhtelif bölgelerde görülebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra 2b arazilerinin satışı hususunda yine güncel olarak zaman zaman mecliste önerge teklifleri verilebilmekte ve bunun tartışmaları yapılabilmektedir. En güncel 2b arazi satışı bilgileri için Resmi Gazete’de bildirimlerine bakabilirsiniz. Kredi kullanmak isterseniz de yukarıda adı yazılan bankalara ilgili belge ve bilgiler ile başvuru yapabilirsiniz. Her bankanın uygulayacağı faiz oranı ve vade sayısının değişiklik göstereceğini unutmamanız gerekmektedir. Böylece güvenli bir 2b arazi kredi kullanımı gerçekleştirebilirsiniz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top