Ana sayfa Hibe krediler 2019 Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek?

2019 Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek?

0
2019 Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek?

Tarla destek parası ülkemizde çiftçiyi desteklemek amacıyla verilen ve üretimin arttırılması amacı taşıyan bir ücret olmaktadır. Uzun zamandır üretimde ülkemizin geriye düşmesinden dolayı devletimiz tarla destek parası adı altında bir destek verilmesi kararlaştırılmıştır. Dönüm başına verilen ücretler bir önceki yıllara göre ciddi oranda artmış ve 2018 ile 2019 yılları içinde en yüksek dönüm paraları verilecektir.

Tarla parası çiftçilerimizin üretim yaptığı sürece almaya hak kazanacakları ücretler arasında geliyor. Özellikle de ülkemizde Doğu Anadolu bölgesi ile birlikte Güneydoğu Anadolu bölgesi en çok dönüm parası alan ve üretim yapan bölgeler arasında yer almaktadır.

2019 tarla destek parasının ne zaman verileceği en çok merak edilen konular arasında gelmektedir. Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan ücretlerin rahatlıkla alabileceği ve dekar başına ciddi ücretler verilen üreticiyi destekleme sisteminden sizler de faydalanabilirsiniz. Eğer sizler de sisteme kayıtlı iseniz ve hibe alacaksanız tahmini olarak 2019 yılı itibariyle Nisan ayında ödemelerin yapılacağı bilinmektedir. Nisan ayının hangi günü yapılacağı kesin ve net olmasa da bu ay içerisinde kesinlikle ödemelerin yapılacağı belirtilmiştir.

2019 Tarla Destek Parası Hangi Kurum Tarafından Verilmektedir?

2019 Tarla destek parası almak isteyen çiftçiler Ziraat bankası ile Vakıfbank gibi devlet kurumları ile birlikte bazı önemli devlet kurumları tarafından tarla destek parası verilmektedir. Tarla destek paralarını elinizde bulunan evraklarla birlikte bu bankalardan ve farklı devlet kurumlarından alabilmeniz mümkün olacaktır.

Tarla destek parasının ne kadar verileceği ve bununla birlikte her sene çiftçilere ne ücret ödeneceğini Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından karar verilmektedir. Bakanlığın verdiği ücret ve hibe miktarları belirlendikten sonra dönüm başına kayıt yaptırdığınız kadar ücreti almaya hak kazanabilirsiniz. Daha sonra belirtilen bankalardan ücretlerinizi direkt olarak almanız mümkün olacaktır.

2019 Tarla Destek Parası Almak İçin Ne Yapmak Gerekmektedir?

2019 Tarla destek parasını almak isteyen kişilerin mutlaka hizmet şartlarını taşıyor olması gerekmektedir. Hizmet şartlarını taşımayan kişilerin ve çiftçilerin kesinlikle hibe alma hakkı bulunmaz. Peki, bir çok çiftçinin merak ettiği bir konu da tarla destek parasını nasıl alma hakkı kazanılacağıdır. Bu kısımda sizlere nasıl tarla destek parası alma hakkı kazanabileceğinizi anlatacağız.

Dediğimiz gibi öncelikle hizmet şartlarını taşıyor olmanız gerekmektedir. Hibe verilirken çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçilere öncelik verildiğini hatırlatmamız gerekiyor. Çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptırmak için il ya da ilçede bulunan tarım müdürlüklerine gitmeniz gerekiyor. Buralarda sizlerden bazı belgeler istenecektir.

Bu belgeleri verdikten sonra başvuru yapmanız da mümkün oluyor. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bazı yıllarda sistemde yenileme yapmanız gerekiyor. Eğer yenileme yapmazsanız, sistemde kaydınız düşecektir. Çiftçi kayıt sistemine kaydolduktan sonra diğer aşamalarda Ziraat odalarına gitmeniz gerekecektir. Bu odalarda sizlerden bazı önemli masraflar talep edilebilir. Aidatlarını yatıran kişilerin işlemleri devam eder. Aidatlarını yatırmayanların ise işlemleri askıya alınmaktadır.

2019 Tarla Destek Parası Ne Kadar Verilecek

2019 tarla destek parası verilirken daha önce de belirttiğimiz gibi hibeler dönüm başına ayarlanmaktadır. Devletin üretimi ve üreticiyi desteklemesi amacıyla verdiği ücretler şu şekilde ayarlanmaktadır.

Eğer çiftçi kayıt sistemine kayıtlı iseniz mazot ve gübre desteği olarak dönüm başına 11 TL verilmektedir. Diğer desteklerde ise ücretler daha farklı hal almaktadır. Tarım bakanlığının belirlemiş olduğu ücretler dönüm başına yıllara oranla değişebilmektedir. 2018 tarla desteği olarak dekar başına 3 TL olarak verilmektedir. Eğer fındık tarlanız var ise fındık desteği dekar başına 170 TL olmaktadır. Meyve sebze desteği olarak da dekar başına 50 TL olarak verilmektedir. Eğer kendinize ait bir seranız var ise sera dekar başına 150 TL olmaktadır. Eğer süs bitkileri yetiştiriyorsanız, dekar başına alacağınız ücret 100 TL olacaktır. Bu ücretler 2019 yılı itibariyle biraz daha yükselebilir. Ama genel olarak bu ücret dolaylarında seyredeceği düşünülmektedir. Bunun altında olması beklenmemektedir.

Sizler de bu hibe desteğinden yararlanmak için il ilçe tarım müdürlüklerine de gitmeniz gerekmektedir. Bu müdürlükler sizlere daha iyi bir yol almanıza neden olacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin