Ana sayfa Ekonomi 2019 İmza Beyannamesi Ücretleri

2019 İmza Beyannamesi Ücretleri

0
2019 İmza Beyannamesi Ücretleri

Noterde yapılan işlemlerin çoğunluğu imza beyannamesi verilme işlemidir. İmza beyannamesi ya da diğer adıyla da belirtilen imza sirgüsü verildiği zaman, bu yetkiyi alan kişi sizin yerinize imza yetkisini kullanarak rahatlıkla imza atabilmektedir. Bu açıdan bu işlemi yaparken çok dikkatli karar verilmesi gerektiğini unutmayalım.

Diğer bir yandan da noter işlemlerine yeni yıl ile birlikte zam geldi. Artık yeni zamlarla birlikte 2018 yılında 52 TL ile imza beyannamesi verebilirken artık 8 TL zam ile birlikte 60 TL olmuştur. Artık imza yetkisi ya da diğer bir adıyla da imza beyannamesi verirken 60 TL ücret ödemeniz gerekecektir. Noter ücretlerinin bu derece artması vatandaşları sinirlendirse de yapacak pek bir şey olmadığı görülüyor. Çünkü imza beyannamesi alabilmek için öncelikle ücretleri peşin olarak ödemeniz gerekiyor. Diğer bir yandan da sadece 60 TL ile de kalmıyor.

İmza Beyannamesi Ücretleri Sabit Midir? Artış Gösterir Mi?

İmza beyanname ücreti önceden de söylediğimiz gibi 60 TL olmaktadır. İmza beyannamesi verecek olan kişilerin bu ücretleri ödemesi gerekmektedir. Ama diğer bir yandan da eğer yetki sayısının artması ve sayfa sayısının çoğalması ile birlikte ücretler de artmaktadır. Eğer acele işiniz var ise vakit kaybetmemek adına yanınızda belli bir miktar para bulundurmanız çok iyi olacaktır.

Çünkü nüsha sayısına göre farklı ücretler ödenebilmektedir. İmza beyannamesi alırken yanınızda mutlaka kimliğinizin olması gereklidir.

İmza Beyannamesi Nasıl Verilir?

İmza beyannamesi verilirken ya da imza beyannamesi alınacak ise iki kişinin birlikte notere gitmesi gereklidir. Eğer iki kişi gidilemiyorsa, gelemeyen diğer kişinin mutlaka vekalet vermesi gerekmektedir. Vekalet ile birlikte imza beyannamesi alınabilir. Başkası adına imza beyannamesi çıkarılamaz. Eğer kendi imza beyannamesi verilecekse, kendisinin notere gitmesi gerekiyor. Başkası adına imza beyannamesi çıkarılması mümkün olmayacaktır. Eğer okuma yazma bilmeyen bir kişinin imza yetkisi alınacak ise onun şahitleri de bulunması daha iyi olacaktır. İmza sirgüsü imza beyannamesi ile karşılaştırılır. Ama imza sirgüsü şirketler için verilir ve imza yetkisini kullanılır. İmza beyannamesi bireyseldir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin