Ana sayfa Ekonomi 2018 Yılında Trafik Sigortasına Zam Mı Geliyor?

2018 Yılında Trafik Sigortasına Zam Mı Geliyor?

0
2018 Yılında Trafik Sigortasına Zam Mı Geliyor?

Zorunlu trafik sigortasının son 2 yıldır yaşadığı büyük değişimler özellikle araç sahiplerinin büyük tepkisini topladı. Hükümet tarafından el atılan konu sigorta ücretlerinin düşmesi ile yatışmıştı ancak Sigortacılık Genel Müdürü olan Çakırsoy prim fiyatlarının 2018 yılında mutlaka bir güncellemeye yaşayacağını belirtmesi üzerine yeniden fitillendi.

Sigortacılık Genel Müdürlüğünden Açıklama

Türkiye’de dinamik bir piyasanın olmasından dolayı değişmesi beklenen trafik sigortası primlerinde artan bir takım maliyetlerin yansıtıldığını belirten Genel Müdür Çakırsoy tam olarak bir rakam vermedi. Bakana ve müsteşara sunulacak olan tekliflerde şuan için kesin bir rakam olmadığı ancak yeni yılın başlamasıyla belirlenecek olarak piyasa durumunun rakamları belirlemede etkili olacağını belirtti. Basamak skalasında da değişiklik yaşanması beklendiğini belirten Çakırsoy halihazırda 7 basamak olarak sürücü skalası 17 basamak olması gerektiğini belirtti.

17 basamaklı skalanın iyi sürücülerin ödüllendirilmesinde ancak trafik canavarlarının daha ağır bir şekilde cezalandırılmasında etkili olacağı görülüyor. Eski model araçlarda bile binlerce liraya çıkan trafik sigortası primleri hükümetin müdahalesi sonrasında makul seviyelere çekildi. Ancak piyasaları maliyetleri artırmasından söz edilmesi rakamların tekrar binlerce liraya çıkabileceği anlamını taşıdığı belirtiliyor.

Halihazırda Trafik Sigortası Primleri

Müdahale sonrasında %20 indirim gelmesinden sonra İstanbul içerisinde iyi sürücülere 470 TL olarak belirlenen trafik sigortası primleri kötü sürücüler için ise 2 bin 137 lira tavan fiyatına kadar belirleniyor. Türkiye genelinde ise bu rakam 444 lira olarak belirleniyor. Sürücüler 7 basamaklı sistemde 4. basamaktan başlayarak kişinin kaza yapması halinde 1. basamağa geriliyor. Ancak kaza yapmayan kişiler 7. basamağa yükselerek 3 yıl art arda kaza yapmayan kişilere 7. basamak veriliyor.

Sisteme yeni girenler için primler ise şu şekilde belirleniyor;

  • İstanbul’da sisteme yeni girenler için 855 TL prim belirleniyor.
  • Bir yıl sonra kaza yapanlar %50,
  • İkinci yıl kaza yapanlar %100
  • Üç yıl arka arkaya kaza yapanlar ise %150 zamlı trafik sigortası pirimi ödeyecektir.

Bunun yanı sıra ilk yıl kaza yapmadan geçiren kişiye %15, ikinci yıl kaza yapmayan geçiren kişiye %30 ve 3. yıl kaza yapmadan geçiren kişilere ise %45 indirim yapılıyor.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin