Ana sayfa Banka Haber 2018 Yılında Temettü Vermesi Beklenen Hisseler

2018 Yılında Temettü Vermesi Beklenen Hisseler

0
2018 Yılında Temettü Vermesi Beklenen Hisseler
temettü ödemeleri

Borsadan para kazanma konusunda hisse seçiminde önemli kriterlerden bir tanesi şüphesiz ki, temettü verimidir. Şirketler kar pozisyonu olarak hissedarlarına yılda bir veya iki defa olmak üzere kar payı (temettü) dağıtabilir. Bu nedenle 2018 yılında temettü vermesi beklenen hisselerin hangileri olduklarına buradan bakarak pozisyon alabilirsiniz.

Temettü Veren Hisseler 2018

Yukarıdaki başlıkta güncel bazda sizlere temettü verecek olan hisseleri ele aldık. Bu nedenle en güncel halini o konu üzerinden takip etmenizde fayda olacaktır. Temettü veren her hisseye kesinlikle girin diye bir tabir kullanmadığımızı belirtelim. Buradaki bilgilerin de tahmin değeri taşıdığının altını çizelim. Ancak istatistik verilerimize göre her yıl %90 üzeri tahminlerin doğru çıktığını da belirtelim.

Temettü demek şirketlerin kar marjına göre yatırımcılarına pay vermesidir. Burada asıl etken temettü verimi yani ne kadar temettü vereceğidir. Temettü yüzdeliği bu nedenle oldukça fazla önemlidir yatırımcıların gözünde. Bunu şu şekilde kısaca belirtebiliriz ; X hissesi temettü vereceğini haber veriyor ve yatırımcıların miktarı bilmeden hemen atlıyor oysa ki detaylarda temettü vereceği tutarın 1 lota karşılık 0,1 TL olduğunu görünce işin rengi değişmektedir. Zira hissenin değeri 1 TL nin altında ise orta şeker, değeri 1 TL nin üzerinde ise acı bir kahve içmeye hazırlanabilirsiniz.

Sektörde lider olan bir çok şirketin her yıl karına kar kattıkları halde ne yazık ki, yatırımcıları dış kapının dış mandalı şeklinde görmekte. Bu nedenle temettü vermemektedir ve bu gibi şirketlerden uzak durmakta fayda olacaktır. Ancak bazı şirketlerde bugüne gelmelerinde yatırımcıların önemli olduğunu bildikleri için kar elde ettikleri her TL için bunun çoğunluğunu yatırımcıları ile paylaşmaktadır. İşte bu gibi şirketleri ele alarak kaliteli sektörleri de bulmanızda yardımcı olacağız.

Temettü Vermesi Beklenen Hisseler

  • Aksa ; Aksa jeneratör ülkemizde ve dışarıda oldukça iyi projeler üstleniyor ve bunu üstesinden fazlası ile gelmektedir. Neredeyse her yıl temettü verdiği görülmektedir. Aşağıdaki grafikten bakarak durum hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
aksa temettu - 2018 Yılında Temettü Vermesi Beklenen Hisseler
aksa temettü
  • Anacam ; Cam sanayisi denilince akla gelen şirketlerden bir tanesi olan anacam, ülkemiz ve dış ülkeler ile bağlantısı oldukça yüksek. Görüntülerde 2015 – 16 yılları hariç çoğu yıllarda temettü verdiği ve bedelsiz sermaye artırımına gittiği görülmüştür.
anacam temettu - 2018 Yılında Temettü Vermesi Beklenen Hisseler
anacam temettü
  • Arçelik ; Ülkemizin beyaz eşya sektöründe önemli şirketlerinden bir tanesi olan arçelik temettü verimi konusunda hissedarlarına genelde olumlu bakmaktadır. Borsada temettü veren şirketler arasında arçelik de bulunmaktadır. Son 7 yılda sürekli temettü kar payı dağıttığı görülmüştür.
arcelik temettu - 2018 Yılında Temettü Vermesi Beklenen Hisseler
arçelik temettü ödemeleri
  • Aselsan ; temettü ödemeleri konusunda liderler arasında ancak fiyat açısından şuanda yüksek olduğu belirtilmekte. Yıllık bazda 2 veya 3 kez temettü ödemesi yapmasına rağmen 2018 yılında temettü vermesi beklenilen hisseler arasında.
aselsan temettu - 2018 Yılında Temettü Vermesi Beklenen Hisseler
aselsan temettü
  • Aygaz ; temettü verecek olan hisseler arasında yerini almış durumda beklemekte. Son yıllarda aygaz hissedarlarına kar payı vermekle beraber, temettü konusunda eli bol olarak görüyoruz.
aygaz temettu - 2018 Yılında Temettü Vermesi Beklenen Hisseler
aygaz temettü
  • Diğer temettü vermesi beklenen hisselere baktığımızda 2018 yılı için aşağıdaki şirketlerin beklentisinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar ; Brisa, Cimsa, Despc, Ecilc, Egeen, Froto, Hekts, Kords, Parsn, Petkm, Sasa, Sise, Soda,Toaso, Tuprs, Trkcm, Ttrak, Yunsa olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin