Ana sayfa Kredi Notu 2018 Yılında Kredi Sicil Affı Olacak Mı?

2018 Yılında Kredi Sicil Affı Olacak Mı?

0
2018 Yılında Kredi Sicil Affı Olacak Mı?
kredi sicil affı 2018

2017 ocak ayında çıkan kredi sicil affından yararlanamayan bireyler, 2018 yılında çıkacak olan kredi sicil affı sorularını bizlere yönlendirmektedir. Başvuru şartları ve süresi henüz belli olmasa da, 2017 yılındaki esasların benzeri olması beklenmekte. Bu nedenle önceki kısımlara baktığımızda aşağıdaki detayları fark ediyoruz.

Kredi Sicil Affı 2018

Banka müşterisinin, bankacılık ürünlerine (Kredi, kredi kartı, kredili mevduat) yaptığı ödemelere göre kredi puanı belirlenir. Müşterinin ödemelerini sürekli olarak aksatması durumunda ya da ödeme yapmaması durumunda kredi puanı düşer ve bir sonraki bankacılık ürünleri kullanımında bu durum müşteri için olumsuzluk teşkil edebilir.

Tüm bankalar tarafından ortak kriter olarak kabul edilen kredi notu sayesinde kredi çekebilir ve bankacılık işlemlerinden faydalanabilirsiniz. Bu yüzden kredi notunuzu her zaman yüksek tutmanız sizin için iyi olacaktır. Kredi ve kredi ürünler 90 gün süre ile ödenmediği durumlarda imzalamış olduğunuz sözleşme kapsamında takibe düşerek bir daha kredi çekemez hale gelebilirsiniz. Bu durumda kara listeye alınıp siciliniz de kötü etkileneceği için borcunuzun hepsini kapatıp üzerinden belli bir süre geçmesini beklemek dışında yapacak bir şey olmamaktadır.

2017 Kredi Sicil Affı Şartları ve Kapsamı

Yapılan yeni yasal düzenlemeyle (3 Ağustos 2016 tarihli ve 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun) banka müşterisi bankalara olan borçlarını 31.05.2017 tarihine kadar ödediği ya da yapılandırdığı takdirde Türkiye Bankalar Birliği tarafından tutulan kötü sicili kaydı silinecektir. Bu kapsamda müşteri, borçlu olduğu bankaya borçlarını ödeyebileceği gibi borçlarını yapılandırarak ödeme seçeneğini de tercih edebilir.

Müşterinin borcu ödememesi ya da belirtilen sürede yapılandırmaması durumunda kredi sicil affı kapsamında değerlendirilmesi söz konusu olmayacaktır. Bu uygulama kapsamında bankalar, söz konusu borcu yapılandırmakla yükümlülerdir. Müşteri borçlu bulunduğu bankaya giderek borcunun yapılandırılması talebinde bulunabilir. Bu uygulama ile banka müşterilerinin kendi belirlediği şartlar çerçevesinde borçlarını ödemesi hedefleniyor.

Sonuç olarak bakıldığında kredi sicil affı veya kredi kayıt bürosu affı (KKB sicil affı) insanlara tanınması gereken aflardan biri olmalı. Zira ödeme zorluğu çekenlerin sayısı çok fazla olan ülkemizde, bankalardan kredi çekenler taksitleri ödemedikleri anda var olan borçlarına ek borç çıkarılmakta. Oysa ki devletin bu konuda tüm faizleri silmesi en güzel ihtimallerden bir tanesi olurdu!

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin