Kapalı

2018 Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek?

tarla parası sorgulama

Dönüm parası olarak da bilinen tarla destek parası 2018 ne zaman ödeneceği konusunda şimdiden sorular gelmekte. Hali ile tarla destek parası ne kadar, olacağını şimdiden de söyleyebiliriz. Resmi açıklamalara göre tarla parası ödemeleri bu yıl da yani 2018 tarihinde yeniden tüm il ve ilçelerde yapılacak!

Tarla Parası Sorgulama

Üretici destekleme programı çerçevesinde devletin belirlediği şartları taşıyan tarla sahiplerine her yıl düzenli olarak destekleme parası verilmektedir. Bunlardan biri de tarla destek parası olup, dönüm başına ciddi oranda hibe verilmesidir. Ziraat bankası tarafından desteklenen ödemelerin yapıldığını belirtelim. Tarım gıda ve hayvancılık bakanlığın bu gibi desteklemelerde önderlik yaptığı ve başvuru sorgulamalarının da yine buradan yapılabileceğini söyleyebiliriz.

Öncelikle ÇKS sistemine yani çiftçi kayıt sistemine kaydınızın olması veya bunu her yıl yenilemeniz gerekiyor. Sistemde ÇKS bulunduğu halde bilgileri tazelemeyen (yenilemeyen) bireylerin başvurularını almamakta. Bu nedenle buraya dikkat edelim. Sonrasında il ve ilçelerde bulunan Ziraat Odasına gitmeniz ve burada aidatı yatırmanız şart. Aidatını ödemeyenlerin tarla parası işlemleri askıya alınmakta. Sonrasında ise Tarım il Müdürlüğüne gitmeniz ve size verilen evrakları eksiksiz ve de doğru bir şekilde doldurup teslim etmeniz talep edilir. İşlemler bu şekilde başlıyor ayrıca size verilen evrakları, tarlanın bulunduğu köy veya mezra muhtarlığına mühür vurmanız ayrıca azanın da imza atması gerekiyor. Daha sonra bu belgeleri Tarım il Müdürlüğüne teslim edeceksiniz.

Tarla Destek Parası Ne Zaman Verilecek?

Alınan bilgilere göre her yıl düzenli olarak ödenen tarla destek parası, 2018 yılı içinde verilecek. Özellikle çiftçilere devlet her konuda destek olmakta bunlara bakıldığında çiftçilere hibe 2018 ve mazot desteği de gelen haberler arasında. Yıllık bazda verilecek olan desteklemeler, ekilen ürün cinsine ve dönümüne göre değişik oranlarda fiyatların çıktığını söyleyebiliriz.

Devlet, çiftçilere ektikleri tarla dönümü başına belirli oranlarda hibe destek parası vermektedir. Devletin buradaki amacı üretime %100 destek vermesi yani üretimi süreklilik haline getirmeyi amaçlar. ÇKS de kaydı bulunan ve yenileyen kaydı karşılığında dönüm başına 11 TL vermekte ancak bu mazot ve gübre desteğidir. Diğer desteklerde miktarlar değişiyor. 2018 tarla desteği dekar başına 3 TL olarak güncellenmiştir bu miktarlar önümüzdeki günlerde değişebilir. Net bir rakam gelirse konumuz güncel olacaktır. Diğer destekleme fiyatları ise şu şekildedir ; Fındık Parası dekar başı 170 TL ödenecek.
Meyve sebze desteği 50 TL, Sera desteği dekar başı 150 TL, Süs bitkisi dekar başı 100 TL olarak ödeme yapılacaktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum
scroll to top