Ana sayfa Banka Haber 2018 SGK Çocuk Parası Nereden Alınır (Şartlar ve Başvuru)

2018 SGK Çocuk Parası Nereden Alınır (Şartlar ve Başvuru)

0
2018 SGK Çocuk Parası Nereden Alınır (Şartlar ve Başvuru)
2018 Çocuk parası nereden alınır şartlar ve başvuru

Devletler sosyal devlet statüsüne yakınlaşarak vatandaşlarını memnun etmeye ve vatandaşlar arasındaki mevcut eşitsizliklere kendisi müdahale ederek, var olan bu eşitsizlikleri kaldırmayı amaçlamaktadırlar. Bu doğrultuda da, bu amacı güden hemen hemen her devlet, ihtiyaç sahibi olan kimselere ya da belirli durumlarda olan kimselere destek vermektedir.

 

2018 SGK Çocuk Parası Şartları

Yukarıdaki amaçlar doğrultusunda devletler gibi ülkemiz de, nüfus politikasına uygun olarak, ailede bulunan çocuklara kendi öngörmüş olduğu şartlara göre belirli bir maddi yardım yapmaktadır. Ancak bu maddi yardımın verilebilmesi için, öncelikle bu maddi yardımı alacak olan kimselerin bu maddi yardımın şartlarına uygunluğunu belirtilen yetkili kuruma beyan ederek, bu yardımı istediğini de belirtmesi gerekli olmaktadır.

2018 SGK Çocuk Parası Nereden Alınır diye sormakta olan kimseler de öncelikle bu yardım bedelini alabilecek kişilerin taşımasının zorunlu bulunduğu şartları bilmesi gerekli olacaktır. Kısacası, 2018 SGK Çocuk Parası Nereden Alınır diye soranların öncelikle aşağıdaki şartları taşıyıp taşımadıklarını incelemeleri daha yerinde ve mantıklı bir davranış olacaktır.

 

–  İlk şart olarak, doğum yardımı yani çocuk parası alınacak olan çocuğun, sağ olması gerekli olacaktır. Bu şartın yanında sayılacak diğer önemli bir şart da, çocuk yardımını alabilmek için çocuk yardımı için başvuruda bulunacak olan annenin T. C. vatandaşı olması gerekli olmalıdır.

–  İkinci ve en önemli şart olarak, çocuk parası alacak olan kimse bu çocuğun annesi olacaktır. Doğal olarak da çocuk parası almak için başvuruda bulunması gereken kişi, çocuğun öz annesi olacaktır.

– Gerekli başvurunun yapılmasından sonra, annenin bizzat kendisi tarafından talep edilecek olan çocuk yardımı, PTT aracılığı ile ortalama olarak 30 gün içerisinde çocuk parası almak için başvuruda bulunmuş olan anneye ulaştırılacaktır. 

 

2018 SGK Çocuk Parası Başvuruları

2018 sgk çocuk parası nereden alınır diye soracaklara cevap verebilmek için, bu maddi yardım bedeline nasıl başvuru yapılacağının da detaylı olarak anlatılması gerekecektir. Doğum parası almak için başvuruda bulunacak olan anne, doğum izni, doğumun gerçekleştiğine dair hastane tarafından alınan belge ile başvuruda bulunmalıdır.

Bu başvuru 2015 yılından sonra doğmuş olan çocuklar için, Sosyal Sigortalar Kurumu olarak da bilinmekte olan SGK’ye yapılmalıdır. Gerekli belgelerle Sosyal Sigortalar Kurumuna başvuran anne, çocuk parasının kendi ulaşım durumunu e devlet üzerinden T. C. vatandaşlık numaraları ile takip edebilecektirler.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin