Ana sayfa Banka Haber 2018 Plaka değiştirme ücreti (Değişim ücreti Ne Kadar )

2018 Plaka değiştirme ücreti (Değişim ücreti Ne Kadar )

0
2018 Plaka değiştirme ücreti (Değişim ücreti Ne Kadar )
2018 Plaka değişim ücreti ne kadar

[toc]

Plaka kanunda sayılan araçların ön ve arkalarında taşımak zorunda oldukları, trafik numarasına verilmekte olan isimdir. Kanunlarımızda sayılan türden taşıtların tümü plaka taşımakla zorunludur, çünkü bu onların hem takibini kolaylaştıracak hem de ulaşım gibi günümüzde önem verilmekte olan bir alanın devlet denetimi altında tutulmasını da sağlamış olacaktır. Genellikle plaka, yeni araba alındığında alıcı kişi tarafından seçilmekte iken, ikinci el olarak alınan yani devri yapılan hallerde değişmektedir. Bunların dışında kanunlarımıza göre, plakasını değiştirmek isteyen ya da devrini aldığı arabanın plakasını değiştirmek isteyen kişiler, belirli bir değişim ücreti ödemek durumunda kalacaklardır. Bu ücrete de plaka değiştirme ücreti denilmektedir.

 

Plaka değiştirme ücreti Ne Kadar?

Plaka değişikliği yapma ücreti, yaklaşık olarak 300 TL civarındadır. Ancak plaka değişikliği yapabilmek için öncesinde, ilgili kurum ve kuruluştan randevu alınması gerekli olmaktadır. Eğer randevu alınmazsa uzun süre beklemeniz gerekebilmektedir.

Plaka değişim işlemleri, bazı küçük şehirlerde randevu almadan da yapılması mümkün olan bir işlem ise de, özellikle nüfusu kalabalık olan büyük şehir ve bölgelerde yalnızca randevu alınarak yapılması mümkün olan bir işlemdir.

Randevu almak için o ilin plaka kodunun ait olduğu şehrin Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinden alınmalıdır. Bu açıdan bulunduğunuz şehir randevu alıp almamanıza karar vermek için oldukça önemli bir husus olarak görülebilir.

 

Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?

Plaka değişimi ve plaka yenilemesi durumları birbiri ile sıklıkla karıştırılmakta olsa da, aslında birbirinden çok büyük oranlarda hatta tamamen farklı durumlardır. Çünkü plaka değişimi eski plaka numarasının yeni bir plaka ile değiştirilmesi anlamına gelmekte iken, plaka yenileme ise okunması güçleşen silik plakaların yenisi ile değiştirilmesi anlamına gelmektedir.

Plaka yenileme için de, plaka değiştirme için de Emniyet Müdürlüğünden randevu alınması gerekli olmaktadır. Plaka değişikliği ve plaka yenileme işleminin gerçekleşeceği asıl yer de Emniyet Müdürlüğü Trafik Tecil bölümü olacaktır.

Plaka değişikliği yapmak isteyen kişinin kendisi ya da kanuni temsilcisinin bizzat gerekli kurum ve kuruluşa başvurması gerekli olacaktır. Başvuru yapılmadan önce,  başvuruyu yapacak olan araş sahibinin nüfus cüzdanı veya onun adına başvuru yapacak olan kanuni temsilcisinin nüfus cüzdanı ile yapılmış olmalıdır.

Bu sayılmakta olan belgelerin yanında, plaka değiştirme işlemine başvururken plaka değiştirme işlemine başvuracak kimseler aracın eski plaka ve plakasına ilişkin bilgileri de yanında getirmelidirler.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin