Kapalı

2018 Kosgeb Kredisi Başvuru Şartları?

Türkiye’de bir çok alanda girişimcilik yapabilmek adına vatandaşa hibe kredisi sağlayan KOSGEB kurumu devlet destekli olarak kurulmuş olan ve devletin vatandaş için yatırım desteği sağladığı aracı bir kuruluş olarak bilinmektedir. 2018 yılında da bir çok girişimci için hibe kredisi veren KOSGEB kredisi başvuru şartları altında gerekli olan belgelerin tarafına tebliğ edilmesini ister.

Kurumun istediği belgeleri tamamlamayan kişiler için kredi verim durumu söz konusu olmamakta ve vatandaşlar için kayıtlar üzerinden silinme durumu da yaşanabilmektedir. Bazı kredi seçenekleri için kuruma bir defadan daha fazla başvuru yapılabilir.

KOSGEB Geri Ödemesiz Girişimci Kredileri

KOSGEB içerisinde iki farklı kredi seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi faizsiz ancak geri ödemesi olan kredi olmakta, diğeri ise geri ödemesiz olan ve tamamen devlet desteği üzerinden verilen hibe kredileri olmaktadır.

Hibe kredisi alacak olan kişiler için parayı Ziraat Bankası verirken bu kişilerden sadece 200-500 TL arasında bir dosya masraf bedeli alınmaktadır.

Faizsiz kredi ödemelerinde ise 1 yıl ertelemeli şekilde olmak üzere her 3 aylık süreçte bir 36 taksit şeklinde olmaktadır.

KOSGEB üzerinden alınacak olan kredi seçeneklerinin girişimci için ciddi avantaj sağladığı görülmektedir. Kurumun istediği şartları sağlayabilmek kredi alımı için zorunludur.

KOSGEB Kredi Başvuru Şartları

Öncelikle girişimcilik sertifikası kapsamında KOSGEB tarafından düzenlenen derslere katılım gösterilmesi ve bu sertifikanın alınarak kuruma ibraz edilmesi zorunlu bir başvuru şartı olarak bilinmektedir.

KOSGEB kredisi başvuru şartları kapsamında hibe kredisi almak isteyen girişimcinin projesini en az 30 sayfa olmak üzere kurula vermesi gerekir.

Evli olan kadınlar için daha hızlı bir şekilde işleyen bu süreç içerisinde KOSGEB Kurumu evli ve çalışmayan kişiler için de faizsiz kredi çekimine olanak tanımaktadır. Kurumun belirtmiş olduğu şartların tamamlanması kredi alımı için yeterli olacaktır.

KOSGEB Kredisinde Gerekli Evraklar

Kurumun vermiş olduğu krediler kapsamında bir girişimcinin en fazla 3 kez başvuruda bulunma hakkı yer alır. KOSGEB kredisi başvuru şartları içerisinde işletmeyi açma ve gerekli harcamaları yapma, veri tabanına kayıt olma, kobi beyannamesinde bulunma, bildi döküman çıktısı alma, girişimcilik destek programına başvurma ve işletme evrakları ile birlikte kuruma başvuru yapma bulunur.

Bu şartların tamamlanması dahilinde KOSGEB tarafından yapılan incelemeler üzerinden kişinin hibe kredisi ya da faizsiz kredi alıp alamayacağına karar verilir. Proje hazırlama işi bu esnada en önemli etkenler arasında yer alır.

Kosgeb alanında faaliyet verme kararı alırsnaız fuar desteği alma hususunda yazmış olduğumuz yazıya göz atmanızı tavsiye ederiz: https://www.bankatik.net/kosgeb-fuar-destegi-nasil-alinir.html

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top