Ana sayfa Banka Haber 2018 İşsizlik Maaşı (Başvuru Şartları)

2018 İşsizlik Maaşı (Başvuru Şartları)

0
2018 İşsizlik Maaşı (Başvuru Şartları)
2018 işsizlik maaşı başvuru şartları

Devletler mevcut işsizlik sorununu çözmek görev ve bilincinde olduklarından, işsiz olan kimselere yeni bir iş sahası oluşturana kadar onların temel gereksinimlerini karşılamak için belirli miktarda işsizlik maaşı vermektedirler. Sosyal devlet bilincinin gerektirmiş olduğu bu durum, devletlerin vatandaşlarını memnun etmesini sağlamaktadır. Bu anlatılanlar doğrultusunda devletlerin vermiş olduğu işsizlik maaşı da rahatlıkla değerlendirilebilir. Ülkemizde de yukarıda anlatılmakta olan amaçlar doğrultusunda verilen işsizlik maaşı, pek çok kimsenin 2018 işsizlik maaşı konusunda bilgi sahibi olma isteğini uyandırmıştır.

Bu açıdan biz de, siz değerli ziyaretçilerimize çok merak edilen bu konu hakkında bilgi verebilmek için bu yazıyı kaleme aldık. Aşağıda işsizlik maaşlarına başvurabilecek kişilerin taşıması gerekli olan şartlar ve işsizlik maaşı almak için nereye ve nasıl başvuru yapılacağını detaylı bir biçimde açıklamış bulunduk.

2018 İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik maaşı almak isteyen kimselerin; işsiz kalmış oldukları ilk 30 günün içerisinde bu başvuruyu yapmış olması gerekmektedir. Bu süre hak düşürücü bir süre olduğundan dolayı, işsizlik maaşına başvuracak kimse bu hakkını kaybetmiş olacaktır. Aynı zamanda bu kişinin, içinde bulunulan son 120 günün içerisinde prim yatırmış olması ve yine içinde bulunulan 3 senede toplamda 600 gün için işsizlik primini yatırmış olması gerekli olmaktadır.

Bunun dışında önemli olan ve işsizlik maaşı almak için başvuruda bulunmak isteyen kimsede bulunuyor olması gereken şartlardan birisi de, kişinin çalışmaya yeterliliği, isteği ve becerisi olmasına rağmen kendinin kusuru dışında işinden atılması ya da çıkarılması gerekli olmalıdır.

Kısacası işsizlik maaşı almak için başvuruda bulunacak olan kimselerin, yukarıda belirtilen şartları taşıyacak biçimde ve yukarıda belirtilen süreler içerisinde sigortalı bir işte çalışması gerekli olacak ve bu işten de kendi isteği dışında kendi kusuru olmadan çıkarılmış olması da gerekli olacaktır. Yalnızca yukarıda belirtilmiş olan şartları taşımakta olan kimseler, işsizlik maaşı almak için başvuru yapmalıdır.

Yukarıda sayılmakta olan kriterlere uymayan kimselerin yapmış olduğu başvurular, yetki sahibi olan kurumlar tarafından reddedilecektir.

2018 İşsizlik Maaşı Başvurusu

Yukarıdaki şartları taşımakta olan ve işsizlik maaşı almak isteyen kimselerin yapması gereken ilk şey, 30 gün öncesinde kendi kusurları olmadan bir işten ayrılmak durumunda kaldıklarını ispat eden bir belge ile bağlı bulundukları İŞKUR şubesine başvuru yapmaları gerekecektir. Bu şekilde başvuru yapmayı tercih etmeyen kimseler de, İŞKUR’un resmi internet sitesinden ya da e devlet üzerinden de başvuru yapabilecektir.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin