Ana sayfa Banka Haber 2018 İmza Beyannamesi Ücreti Ne Kadar?

2018 İmza Beyannamesi Ücreti Ne Kadar?

0
2018 İmza Beyannamesi Ücreti Ne Kadar?
imza sirküsü fiyatları

Noter tarafından verilen imza beyannamesi almak isteyen bireyler, 2018 yılı beyanname ücretini merak edebilir. Zira notere gidenler imza beyannamesi fiyatını bilmediğinden parasız olarak gitmeleri nedeni ile sorun yaşayabilir. İmza beyannamesi resmi bir evrak olup, ıslak imza ile atılmaktadır.

İmza Beyannamesi Nedir?

Resmi evrak olan imza beyannamesi; bir kişinin imzasının aslı niteliği taşımaktadır. Benim imzam budur ve başka da imzam yoktur mantığı vardır. Bankalar bu nedenle bireylerden imza beyannamesi talep ederken, yarın öbür gün imza talep ederken, kişinin imzasının taklit edilmemesini düşünür. Bu nedenle bankalar özellikle ticari kredi talep eden veya kredi başvurusu yapan bireylerden talep etmektedir.

İmza beyannamesi alırken yanınızda tc kimlik kartınızı veya ehliyetinizi götürmeniz gerekiyor. Genelde sıra beklemek haftanın ilk günü olan pazartesi olurken, sonraki günlerde sıra beklemeden ortalama 10 dakika içinde beyannamenizi alabilirsiniz. Beyannameyi alırken ücret ödemek zorunda olduğunuzu belirtmiştik. Bu nedenle 2018 yılı imza beyanname ücreti fiyatı 50 TL olarak karşımıza çıkıyor. Bu ücreti ödemeden noter görevlisi veya personeli hizmeti yapmayarak, işlemi iptal edebilir. Bu nedenle ücretler peşin olarak alınmaktadır. Ortalama olarak imza beyannamesi çıkarma süresi 10/30 dakika arasında değişiyor.

İmza Beyannamesi Ne Kadar 2018

2018 imza beyannamesi ücreti 50 TL olup, çıkarılacak evrak sayısı ve nüsha miktarına göre değişebilir. Söz konusu imza beyannamesini almak isteyenler en yakın notere gitmeleri gerekiyor. Bunun için yanlarında TC kimlik kartı götürmeleri talep edilir. Ayrıca imza beyannamesi alacak olan kimse, şahsın kendisinin notere gelmesi zorunludur. Başkasının adına imza beyannamesi çıkarılmaz. Ayrıca okuma yazması olmayanların imza beyannamesi çıkarmaları için noter kesilikle 1 veya 2 kişi olmak üzere şahit isteme hakkına sahiptir.

Şahitler tarafından imza beyannamesi onay verilen kişiden de aynı ücret kesilmektedir. İmza beyannamesi ile imza sirküsü ne yazık ki ülkemizde karıştırılmaktadır. İki kelimede aslında aynı kapıya çıksa da, noter tarafından verilmesi nedeni ile aynı olduğu belirtilmiştir. Oysa ki, ikisi de farklı konularda olup ücret tarifesi de farklıdır. Biri 2018 yılı için 50 TL ücret alınırken, diğerine noter en az 100 TL değer biçmektedir. Tabi burada da nüsha sayısı baz alınır, ne kadar çok talep edilirse ücret tarifesi de artmaktadır. Beyannameyi alırken size tahsilat makbuzu ve evrakı verecektir görevli.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin