Ana sayfa Banka Haber 2018 Hisse Temettü Tarihleri

2018 Hisse Temettü Tarihleri

0
2018 Hisse Temettü Tarihleri
2018 hisse temettü tarihleri

Temettü, şirketlerin kar payı olarak tanımlanabilir. Şirketlerin temettü dağıtımı için belirledikleri bazı tarihler vardır ve şirketler bu tarihe kadar alınan hisse senetleri için yatırımcılara ödeme yapmaktadır. 2018 itibariyle hisse temettü tarihleri açıklanmıştır. Bu tarihler şu şekildedir:

CRDFA 31 Mayıs 2018

UNYEC 2 Temmuz 2018

VESBE​​​​​​​ 15 Mayıs 2018

BOLUC​​​​​​​ 2 Temmuz 2018​​​​​​​​​​​​​​

ALKA​​​​​​​ 25 Nisan 2018​​​​​​​

NUHCM​​​​​​​ 23 Mayıs 2018

ISDMR​​​​​​​ 29 Mayıs 2018

SUMAS 3 Eylül 2018​​​​​​​

SARKY​​​​​​​ 11 Haziran 2018​​​​​​​

SUMAS​​​​​​​ 3 Eylül 2018

ADNAC​​​​​​​ 2 Temmuz 2018

AKMGY​​​​​​​ 24 Aralık 2018

JANTS​​​​​​​ 25 Nisan 2018

ECILC​​​​​​​ 22 Mayıs 2018

ASELS​​​​​​​ 13 Eylül 2018

Hisse Temettü Nedir?

Temettü (diğer adıyla kar payı) firma ortaklarının işletmenin bir dönem içinde sağladığı kardan pay alma hakkı olarak tanımlanabilir. Bu kar payları her bir ortağın hissedeki payları miktarınca belirlenmektedir. Her sene şirketlerin hisse temettü tarihleri koduyla birlikte açıklanmaktadır. ( Daha önce de 2018 Hisse Temettü Tarihleri (Temettü Açıklayan Şirketler makalemizde bahsetmiştik.)

Temettü Alım, Dağıtım İşlemleri

Temettü alabilmek isteyenlerin herhangi bir firmada hisse senedi bulunmalıdır. Sahip olunan ortaklık neticesinde firmanın hisse temettü tarihleri ve bu tarihlerde yaptığı ödemelerle hak elde edilir.

Bu haktan faydalanmak için hisse temettü ödeme tarihinden önce hisse senedi alınması gereklidir. Hisse senedi, ödeme tarihinden bir gün önce bile alınmış olsa ortaklık elde eden bireye ödeme yapılmaktadır.

Şirket temettü almak için belirli bir zaman dilimi yoktur. Her türlü ortak sayılır ve belirlenen tarihlerde ödeme alabilir. Bu kar paylarından almak isteyenlerin temettü verimi ortalamanın üstünde şirketleri tercih etmeleri önerilmektedir.

Temettü dağıtımı, şirketin net yıllık karından devlete verilecek vergilerin ve borçların çıkarılma işleminin ardından kalan miktarın minimum %20sini dağıtmasıdır.​​​​​​​

Yatırımcılar kar payı dağıtan şirketlere diğerlerine nazaran daha fazla güvenmektedir. Bu sebeple temettü dağıtımı şirketler açısından epey önemli bir konudur.

Temettü Hesaplama ve Temettü Sonrası

Temettü hesaplaması yapılabilmesi için öncelikle firmalarının temettülerinin açıklanmasının ardından geçmişteki kar paylarına göre tahmin yapılmalıdır. Hisse senetlerinin nominal değeri 1 TL’dir bu sebeple hesaplama yapılırken bu nominal değer üzerinden hesaplama yapılması gereklidir.

Temettü dağıtımı yapılan şirketlerin hisse fiyatının durumu, düşüp artma miktarı bu şirketlere yatırım yapmaya karar veren yatırımcıların sık sık düşündüğü konulardan biridir.

Şirketin hisse senedi temettü dağıtımı sonrasında dağıtım miktarı oranında azalmaktadır. Yani kar payının dağıtılma işleminin ardından şirket o ölçüde değer kaybetmektedir.

Lakin şirketin temettü dağıtımı yatırımcılara güven sağlamaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin