Ana sayfa Banka Haber 2018 Banka Dışında Kredi Nereden Alınır?

2018 Banka Dışında Kredi Nereden Alınır?

0
2018 Banka Dışında Kredi Nereden Alınır?
2018 banka dışında kredi nasıl alırım ?

Toplumumuz da mal veya araç satın almanın yolu neredeyse tamamen kredi çekmekten geçer hale gelmiştir. Kredi almak için de akla gelen tek finans kuruluşu hep bankalar olmuştur. Kredi vermek için çeşitli şartların sağlanmasını zorunlu tutan bankalar bu şartları sağlamayan kişilere kredi onayı vermemektedir. Onay alamayan bu kişiler banka dışında kredi nereden alınır sorusunun cevabını aramak zorunda kalmışlardır.

Banka Neden Kredi Vermez?

Bankaya kredi başvurusunda bulunan kişi bankadan ev, ihtiyaç, araç gibi çeşitli durumlar için faiz karşılığında bankadan borç para istemektedir. Banka, bu parayı geri ödeyebileceğinden emin olmadıkça da borcu talep eden kişiye onay vermemektedir. Başvuru sahibinin öncelikle banka tarafından kredi notuna bakılır.

Kredi notu, bir kişinin bankalarda geçmişten başlayan ve şuana kadar devam eden ticari ilişkilerine verilen puanlamadır. Kredi notu kişinin kredi kartı ödemeleri, hesabına giren ve çıkan para durumu, otomatik ödeme talimatları, kredi geçmişi ve başarısı gibi konulardan meydana gelir. Bu notun düşük olması durumunda kredi ön onay almayacaktır. Bu durumdaki kişiler uzun bir sürece girerek kredi notunu yükseltmeye çalışabilir. Ancak acil durumlar için bankalarda iyi bir geçmişe sahip değilseniz banka dışında kredi nereden alınır sorusuna cevap aramanız gerekecektir.

Banka Dışında Kredi Veren Kurumlar

Bankalar dışında kredi çekme talebi olan kişiler için özel kredi veren kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlar başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere hemen hemen her ile yayılmış ve aktif şekilde hizmet verir haldedir. Özet haliyle kendi bünyelerinde finansman sağlayan işletmeler olarak açıklanabilir. Piyasadaki isimleri faktöring olarak da bilinmektedir. Faktöring şirketlerinin birçoğu sicili bozuk kişilere kredi temin ettiklerinden bankalar tarafından istenen evrakların çoğunu talep etmeden kredinizi onaylarlar. Senetle veya komisyonla kredinizi seçer, onaylatır ve kullanırsınız. Şirketler ödeyeceğiniz faiz haricinde ek maliyet ve krediden pay da istemektedirler. Kredi miktarına göre değişmekle birlikte ortalama rakam %10 civarındadır.

Banka dışında kredi nereden alınır diye merak edenlere faktöring şirketleri dışında verilebilecek seçenekler de mevcuttur. Finansal kiralama şirketleri, finans kuruluşları ve finansman şirketleri, holdingler, ödeme kuruluşları, yabancı bankaların Türkiye’de işlettikleri temsilcilikler ve varlık yönetim şirketleri sayılabilir.

Banka Dışındaki Kurumların Faiz Oranları

Bankalar dışındaki kurumlardan kredi kullanmak isteyen kişilerin en büyük şüphesi yüksek faiz oranıdır. Büyük holdinglerin ve faktöring şirketlerinin faiz oranları ile banka faiz oranları arasındaki fark oldukça düşüktür.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin