Ana sayfa Banka Haber 2017 Yılında Çek Kıran Bankalar Hangileri?

2017 Yılında Çek Kıran Bankalar Hangileri?

0
2017 Yılında Çek Kıran Bankalar Hangileri?
çek kıran bankalar

Çek ile ödeme alıp, ödemeyi tahsil etmek sanıldığı kadar basit değildir. Zira çek kırmak oldukça zor bir süreçtir. Çek kıran bankalar hangileri 2017 konusu ile aklınıza takılan soruları sorabilir ve bu yanıtları yine buradan alabilirsiniz. Günümüz şartlarında büyük şirketler ödemelerini çek ile tahsil edebilir ancak bu ödemeler tahsilat zamanı geldiğinde çekin karşılıksız çıkma ihtimali %70 üzeridir. İşte bu nedenle çek kıran bankaların var olduğunu belirtebiliriz.

Çek Kıran Bankalar Hangileri

Bilindiği üzere çek belirli bir süre vadesi beklendikten sonra nakite dönüştürebileceğimiz kıymetli evraklar sınıfında incelenir. Çoğunlukla firmalara verilebilirken aynı zamanda şahıslar adına da düzenlenebilir, özellikle ticari ilişkilerde daha sık kullanılır. Satın alınan ham madde ödenmesinde ya da değişik ödeme türlerinde kullanılır, kısaca vadeli alış verişi temsil eder. Ancak bazen kullanılan bu evrakın paraya çevrilmesi gerekir, ilk akla gelen faktöring şirketleri olsa da mecbur kalmayınca pek tercih edilmez komisyon ücretleri fazla olduğu için. Diğer yandan çek kıran bankalar hangileri diye düşünürsek detaya inmemiz gerekir.

Çek kıran bankalar hangileri konusunda aslında özel olarak a bankası ya da b bankası gibi değil de genel olarak konuşulabilir. Bankaların geneli çek kırma veya bozdurma işlemlerini gerçekleştirir ama öncelikle çekin sağlam olması gerekir yani güvenilir ödeyebilecek kişi veya kuruluşlar tercih edilir. Ayrıca her banka yazılı olan miktar üzerinden değişik komisyon ücretleri alır.

Yani çek kırma işlemi yaptırırken iyi araştırılması gerekir, çekin komisyonunu etkileyen bir başka faktörde vadesidir. Vade uzadıkça komisyon artar, paraya aciliyeti olanlar genelde çek kıran bankalar hangileri diye şöyle bir göz gezdirirler ve %4 ila %7 arasında değişen yasal komisyon ücretlerinden en düşüğünü talep eden bankayı seçerse böyle ihtiyaç duyulan para sağlanmış olur. Finans alanında unutulmaması gereken bir durum vardır her ne işlem yaparsanız yapın acele karar vermeyin.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin