Kapalı

2017 Yılı Sonunda Altın Ne Olur?

Küçük yatırımcıların uzun vadede ilk yatırım tercihi olan altın büyük yatırımcılar tarafından ise tüm döviz piyasasını etkileyen en önemli faktör olarak takip ediliyor. Günlük ons altın ve gram altın teknik analizlerinin yanı sıra yıl sonunda altının alacağı değer tüm piyasaların şekillenmesi anlamına geliyor. Ons altın 1272 dolar direnç seviyesi çevresinde kalacağı yapılan tüm analizlerin ortak sonucudur.

Ons ve Gram Altın Yıl Sonu Tahminleri

Ons altında yaşanan sert düşüş yükselişten daha ivmeli bir şekilde olduğu görülerek 1283.5 desteğinin altına geldiği izlendi. ABD’nin verdiği düşük enflasyon rakamlarının altın üzerinde yarattığı bu etki FED başkanı adayları arasında yaşanan yorum farklılıkları ile altın rakamlarının değiştirmesine de neden olur çünkü FED faizleri ile enflasyon arasındaki bağın zayıf olması suni bir değer ortaya çıkarıyor. Değerlendirmeler şu şekilde maddeler halinde gösterilebilir;

  • 1275 noktası orta nokta olarak bir destek değeri olarak belirleniyor.
  • 1270 ile 1280 arasında ciddi bir şekilde yoğunlaşma görülmesi 2017 yılı sonunda altının bu bölge içerisinde bir değere sahip olacağı kanısını güçlendiriyor.
  • FED 2018 yılında ne yapacağına dair yapılan açıklamalar 2017 yılının son aylarında piyasadaki rakamları da belirleyecek gibi görünüyor. Öyle ki FED başkan adayı olan Taylor yaptığı açıklamalarda altının 1283,5 seviyesini destek noktası olarak kabul edileceğini söyledi.

Kuzey Kore’nin yapacakları konusunda beklentilerin devam etmesi altının ons fiyatının geri çekilmesini önlüyor. Ayrıca Kuzey Kore için pozitif bir açıklama yapılmasına rağmen ülkenin yaptığı silah denemeleri piyasaların direncini korumasına neden oluyor. Diğer yandan 10 yıllık ABD tahvil faizleri %2.30’ların üzerine çıkmaya çabalaması kıymetli metallerin ekonomik değerini etkilemiyor. FED başkanı J.Yellen ile ABD Başkanı D. Trump’ın yapacağı görüşme sonrasında değişecek olan altının ons değeri yatırımcılar için önemli bir zaman ilimi olacak.

Yatırımcılara Tavsiyeler

100 günlük HO üzerindeki seyrin korunmaya devam etmesi 1272 ve 1274 dolar bandının korunmaya devam edeceğini gösteriyor. Ancak aksi bir durum gerçekleşirse destek noktasının 1281 ile 1290 arasında olacağına kesin gözü ile bakılıyor. Değerli metallerin 25-50 bar ortalamasının kesişim noktasında bulunan 1289 rakamı görüldüğünde 1295 direnci gündeme gelecektir. Bundan dolayı yatırım yapacak kişilerin Trump – Yellen görüşmesini beklemelerinde fayda olacaktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top