Kapalı

2017 Sonu Dolar Ne Olur?

Büyük ve küçük yatırımcılardan tüm finansçılara kadar birçok kişinin merak ettiği doların yıl sonu alacağı son rakam yavaş yavaş tahminlerde belli olmaya başladı. TCMB tarafından yapılan beklenti anketine göre 2017 yılı sonunda dolay tahmini 3,71 TL olarak belirlendi.

Tahminlerde Yaşanan Değişim Miktarı

Eylül ayında yine TCMB tarafından yapılan ankette 2017 yılı sonunda dolar tahmini 3.63 seviyelerinde belirlenmişti. Ancak Ekim ayına gelindiğinde yapılan anket ve uzman finansçıların tahminleri 3.71 seviyesi yönünde oldu. Yapılan beklenti anketinde TÜFE’nin 12 ay sonra beklentisi Eylül ayındaki ankette 8,35 olarak belirlenmişken Ekim ayında bu beklenti 8,52 oldu. 24 ay sonrası tahminde ise 7,98 olarak tahmin edildi. Anket katılımcıları tarafından yıl sonu dolar tahmininin ayrıntıları ise şu şekilde;

  • 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi Eylül ayı için 3,83 TL olarak belirlenmişti.
  • Ekim ayında 12 ay sonrasındaki döviz kuru beklentisi ise 3,88 TL olarak tahmin edildi.
  • Ankette dolar üzerinden değerlendirmesi yapılan cari açık ise 2017 yılı sonu beklentisi olarak Eylül ayı anketinde 36,9 milyar ABD doları iken,
  • Ekim ayı yıl sonu cari açık tahmin anketinde bu rakam 40,1 milyar ABD doları olarak gerçekleşti.

Şeker Yatırım Dolar TL Tahmini

Gelişen piyasalardaki paraların düşüşüne öncülük eden Türk Lirası ile Güney Afrika Randı aynı işlem gününde ABD Hazine Tahvilleri ile Dolar da yükselmeye neden oldu. Türk Lirası aleyhine gerçekleşen bu değerlendirme yıl sonunda geri çekilmeler ile birlikte 3,66 seviyelerine gerileyeceği tahmin ediliyor.

Araştırma Uzmanı Eda Karadağ Dolar TL Tahmini

Forex piyasalarında belirli bir oranda seyreden dolar sıkışıklığı bir süre devam edecek gibi görünüyor. Özellikle ABD ile yaşanan vize krizi sonrasında yükselen dolar ABD heyetinin vize problemi için Türkiye ye heyet gönderdiği anda 3.60 seviyelerine geriledi. Bu bağlamda görünen gelişmeler vize krizinin aşıldığı zaman doların 2017 yılı sonu tahmini olarak 3.63 seviyelerinde kalması bekleniyor.

Genel Değerlendirme

Teknik olarak değerlendirilince 3,62 seviyesi dolar TL kuru için önemli bir destek noktası olarak belirleniyor. Belirlenen bu destek kırıldığı zaman aşağı yönlü seyirler önce 3,58 daha sonrasında ise 3,56 olarak belirlenecektir. Direncin yukarı yönlü seyretmesi durumunda ise dolar 2017 yılı sonu itibari ile 3,70 seviyelerinde kalacağı ön görülüyor.

Çin ekonomisi dünyadaki piyasayı etkileyen en büyük ekonomiler arasında bulunuyor. Bu bağlamda 2017 yılı içerisinde %6,8 büyüme kaydederek beklentileri karşılayan Çin ekonomisi yaşadığı bu olumlu gelişmeleri para piyasalarında yeteri kadar gösteremedi. FED başkanlarından Şahin tarafından yapılan açıklamada opsiyon fiyatlandırmaları %70 olarak tahmin edilirken gelen sonuçlar %80’in üzerinde olduğunu gösterdi. Özellikle ABD başkanı Trump FED başkanı ile yapacağı görüşme sonrasında piyasaların ufak da olsa etkileneceği tahmin ediliyor.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top